Holašovice barokní i komerční
FOTO: autorka

Holašovice barokní i komerční

24. 3. 2018

Pokud se rozjedete do jižních Čech s tím, že navštívíte turisty obsypaná a notoricky známá místa, doporučuji trochu odbočit z hlavní trasy. Protože asi 16 km západně od Českých Budějovic a co by kamenem dohodil od Českého Krumlova se nachází vesnice Holašovice. Selské baroko ze 70. let 19. století zde vévodí unikátnímu souboru budov, od roku 1995 vesnické památkové rezervaci, která je od roku 1998 zapsána do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Podle sčítání lidu, domů a bytů zde v roce 2011 bylo trvale přihlášeno 147 obyvatel, z nichž možná při procházce vesničkou některé potkáte. Poznáte je podle přívětivého úsměvu a ochotě při odpovídání na vaše všetečné otázky.

V Holašovicích se nachází 23 památkově chráněných usedlostí se 120 budovami, které jsou rozloženy po obvodu návsi. Dochovaly se chlévy, stodoly, maštale, výměnky, sýpky, brány. V jedné usedlosti se nachází tzv. Selský dvůr, kde si zájemci za nízký poplatek mohou prohlédnout nářadí, náčiní a další potřeby pro život ve vzdálenější minulosti. Zvláště pro městské děti jsou to předměty objevující, protože na vlastní oči uvidí cepy, vidle, řetězy, srpy a další věci, které používali naši předkové.

Na louce kousek za vsí si jeden z místních obyvatel vybudoval kamenný kruh. Tuto komerční atrakci nemůžete přehlédnout, protože před vjezdem na náves vás doslova udeří do očí na dřevě vyvedený nápis Stonehenge. Zvědavi, zda se balvany z Anglie přesunuly do Čech, jsme se po prohlídce krásných barokních budov vydali po šipkách. Jak jsme se dozvěděli z internetu, prvotním účelem majitelů této stavby jsou funkce léčivá, pozitivně působící na choroby patologického spektra, a eliminace patogenních zón. Holašovice jsme navštívili v polovině března, kdy se příroda jenom velmi pomalu probouzela ze zimního spánku. Zato pokladní pojíždějící na rozhrkaném jízdním kole po louce před balvany nás nenechala na pochybách, že je plná života a inkasovala vstupné zřejmě jako podporu duchovního rozvoje.

Nechceme zlehčovat funkci této atrakce, naopak kladně hodnotíme využití louky a zřejmě nelehké práce s dolováním a převážením balvanů. A je na každém z nás, zda se mu podaří v kamenném kruhu načerpat pozitivní energii, nebo si jen prohlédnout další zajímavost na cestě českými obcemi. Holašovice stojí za zastávku, prohlídku, připomínku historie i odpočinek na lavičkách na návsi nebo v blízkosti tajemného kruhu z balvanů.

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
V Holašovicích jsme párkrát byli, dobře jsme se najedli, popili a tančili. Ale to už je pár let.
Drahomíra Stínilová
V Holašovicích jsme byli asi před 3 lety v červnu mimo sezonu. Vyborne jsme se tam najedli ve venkovske hospudce, obdivovali kouzelne chalupy a statky a na kraji vesnice byl obchudek s keramikou, kde prodavali misy rucne malovane za velice dobrou cenu. Nikde jinde jsem jejich keramiku nevidela. Ten kruh udelali asi pozdeji, protoze jsme si ho nevsimli.
Marcela Pivcová
Posledních pár let si vždycky umíním, že se konečně o prázdninách do Holašovic vypravím, ale zatím mi to pořád nějak nevychází. Snad se mi to letos už podaří? Jestli ano, tak ale pouze jako obdivovatelka folkloru, stánek s keramikou vůbec nepřichází v úvahu.
Zdenka Jírová
je to krásná vesnice a jsem ráda, že se stala unikátem a je chráněna UNESKem dřív, než by ji skoupili a přestavbami zničili chatoví zájemci.
Marie Doušová
Hezký článek a pěkné snímky.
Marie Seitlová
Holašovice jsme navštívili s našim senior klubem vloni, při pobytu v Blatné. Je to tam moc pěkné. Díky za připomenutí, pěkný článek i fotky.
Zuzana Pivcová
Jihočeské selské baroko mám ráda a v době, kdy jsme ještě se sestrou kroužily s Trabantem. jsme několik vesnic s takovými chalupami navštívily. Holašovice jsou trochu zprofanované, každoročně se tam v létě konají Slavnosti, kam se člověk autobusem z Budějic těžko dostává a je tam narváno. Prodej u stánku, to určitě ne, ale díky za ochotu, Libore. Selská muzea jsou i jinde, u Týna nad Vlt. v obci Netěchovice, nebo se mi vybavuje úžasný skanzen v Rožnově. Díky za hezký věcný článek včetně osobního pohledu.
Naděžda Špásová
O Holašovicích vím a každý rok, když jsme v Blatné, tak se tam chystáme, ale zatím se nám to nepovedlo. Moc hezké fotky.
Libor Farský
Kdyby si někdo přál, pokud mi to zdraví dovolí, mohl bych pomoci s prodejem u stánku. Napadá mě zrovna Marcela Pivcová se svými krásnými keramickými i jinými věcičkami.
Věra Ježková
O Holašovicích vím, ale neznám je. (Znám jenom Holešovice.) Díky za zajímavý článek a hezké fotky. Tobě, Borku, za zasvěcené doplnění.
Libor Farský
POZOR - důležitý doplněk ! Pokud se rozhodnete Holašovice navštívit, velmi doporučuji ponechat to na třetí týden v červenci, kdy v nich o některém víkendu probíhají "Holašovické selské slavnosti", na letošní termín a fotografie z předchozích se podívejte na internetu. Jedná se vlastně o ukázky lidových řemesel v reálu (jako třeba práci truhláře, kováře a dalších), ukázky umělecké tvorby a prodej jejich výrobků v rozsáhlé tržnici. Pokud doma výtvarničíte, je právě čas objednat si stánek. Atmosféru krásně dokreslují různá hudební vystoupení a lze posedět u skleničky venku i uvnitř. Z Č. Budějovic pendlují mimořádné autobusy, zájem je veliký. Pokud mi to zdraví dovolilo, nikdy jsem nevynechal a vozil tam i své zahraniční návštěvy, všichni byli nadšeni a vždy jsme i nějaké výrobky lidové tvořivosti dřevěné, keramické či textilní nakoupili. Některé pak putovali až do Austrálie.