Jak spolu vychází mladší a starší generace?
Ilustrační foto: pixabay.com

Jak spolu vychází mladší a starší generace?

23. 3. 2018

Celkově evropská populace stárne. I generace někdejšího baby-boomu se pomalu dostává do důchodového věku. To představuje velkou zkoušku pro solidaritu mezi staršími a mladšími.

Vědci švýcarského Odborného centra sociálních věd v Lausanne provedli průzkum, jak je to skutečně se vztahem mezi mladými a starými, nebo řekněme mladší a starší generací. Zde jsou v kostce výsledky jejich průzkumu:

Zpráva z pohledu psychologů dokládá, že mezi generacemi není nějaký zásadní rozpor, avšak v mnohém ohledu ani žádný soulad. V rámci rodin sice existují vícegenerační vztahy - prarodiče hlídají vnoučata, dospělé děti pomáhají svým méně zdatným rodičům třeba s daňovým přiznáním nebo je odvezou jednou týdně do nákupního centra, daruje se či dědí majetek, berou se hypotéky atd., ale mimo rodinu je situace odlišná.

Obecně si žije každá generace zvlášť, pro sebe, jedna vedle druhé. Takřka 60 procent mladých dospělých nemá žádnou známou osobu mezi sedmdesátníky. Tento odstup mezi generacemi by podle autorů zprávy mohl být důvodem pro různé obavy starších z mládeže. Kolem 45 procent švýcarských seniorů se totiž obává, že mladí ohrožují veřejný pořádek v zemi.

Překvapivě jen asi jedna třetina lidí nad 60 let uvedla, že s nimi už někdy kvůli věku bylo jednáno nespravedlivě nebo byli znevýhodňováni. 
Naproti tomu téměř polovina lidí pod 30 let podle vlastního tvrzení už také pocítila věkovou diskriminaci - především v zaměstnání. Mají pocit, že jim kvůli věku byla odepřena pracovní místa, jsou jim vytýkány pracovní nedostatky a nižší profesionalita, mají méně možností rekvalifikace než měly generace před nimi.

Všeobecně se, jak dodává závěr studie, těší senioři většímu respektu a jsou hodnoceni jako přátelštější než mladí.

Tolik tedy situace ve Švýcarsku, které je po stránce sociální politiky nepochybně na vysoké úrovni. A jak je to v naší zemi? Obdobně, lépe nebo hůře? Každý má jistě své vlastní názory a zkušenosti. Nemusí se shodovat s informacemi tohoto krátkého článku.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA