Záhada
Ilustrační foto: pixabay.com

Záhada

23. 3. 2018

Omlouvám se předem, ale třeba to také tak máte. Zvuky v mém bytě mám v malíčku a nejen ty v bytě, ale v celém domě. Rozeznávám tikot několikerých hodin, sepnutí kotle, vrzání dveří, praskání v ratanověm křesle, zvuk dešťových kapek padajících na parapet.

Ale teď jsem zaslechla takový úplně jiný zvuk, který jsem nemohla k ničemu přiřadit. Byl docela tichý, jemný, jako když tlapička nějaké šelmičky našlapuje mezi korálky, jako když králíček dupne ve vystlaném pelíšku. Zdá se mi, že je to mimo dům, někdy ale docela blízko. Snad za oknem něco dělá ťuk...ťuk...ťuk. Vyhlédla jsem z okna a uviděla na protějším domě  pár vrabcú, jak vyzobávají něco z okapu. Že by byli  i u nás? Ale to bych nemohla přeci slyšet, nebydlím pod střechou. A ten zvuk je jiný, znám to, když si sedne ptáček na parapet a poskakuje tam.  Šustí drápky o plech. Tenhle zvuk je takový plyšový...přesto zřetelný... vtíravý... až naléhavý.

Často se zastavuji a naslouchám mu. Pronásleduje mě a vtírá se mi do uší, takové jemňoučké mollové ťuk...ťuky...ťuk, přichází s ním vzrušení a touha ten zvuk identifikovat. Aha, včera bylo větrno, to se určitě zachytila nějaká větévka v mříži a průvan jí ťuká do okna.  Nebo se vrátil ten hladový kocourek, který si chodil na terasu pro něco k snědku. Vyhlédnu ven, na terase je poprašek sněhu a v něm ani stopa.  

Dnes ráno to ťukání bylo tak blízko, jako by se ten zvuk ozýval i ve mně a rozechvíval mi srdce. Jsem plná energie a běžím k oknu. Je modré nebe, slunce svítí do zahrady, na zídce terasy se hašteří dva načepýření kosi a sýkorky jim k tomu zpívají zvonivými hlásky. Bože, jak jsem to mohla nepoznat! To na mne ťukalo přece jaro.

Hodnocení:
(5 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Josef Borecký
Čekal jsem s napětím čím to asi bude, čekal jsem tlapičky toho zatoulaného zajíčka...
Jana Kollinová
Nádherně něžně jarní.
Jitka Hašková
Moc krásné!!
Marie Doušová
Hezky napsané .
Eva Mužíková
LIDMILKO,.... co napsat,,, Jsi zkrátka úúúúžasná pisatelka...
Alena Vávrová
Máš krásnou představivost a vyjadřování, Lidunko. Moc pěkně napsané!
Ludmila Vacková
Krásně napsané. Také jaro vyhlížím. Zatím nezaťukalo.
Jaroslava Handlová
Roztomilé jaro! Je mi líto, že u nás se mu letos ještě moc ťukat nechce. Čím to asi je?
Helenka Červenka
Já měla podezření na Podřipskou, že si ušlapuje kanafásek, přece jen, jestli byl naškrobený, tak zrovna měkkoučký není....no, rozuzlení naštěstí přišlo a nemusíme čekat do dalšího pokračování :-)
Zdenka Jírová
Já chodím kontrolovat jaro do parku. Právě dnes jsem zase zašla na kontrolu. A našla jsem to! Přiletěli špačci. Když jsem ještě bydlela v domě se zahradou, jaro nám vždy ohlašovala hejno špačků,kteří se vraceli domů. Na trávníku vždy udělali rojnici a sezobali vše, co našli. Někdy ještě na trávě ležel sníh a po)ak se mi natlačili na parapet, kam jsem jim sypala krmení. Že je květen, vždy mi ohlašovaly vlaštovky, které pravidelně létaly k nám pod střechu. A když se sesedaly na blízkých drátech , to jsem věděla, že podzim na sebe nenechá dlouho čekat.
Alena Tollarová
Limi, za co se omlouváš? Za to, že umíš tak pěkně popsat ťukání jara? Já to neumím, tak si o tom ráda přečtu. Leč jaro jen udělalo kuk a zase někam odfrčelo. Jen moji úhlavní nepřátelé - doupňáci - jsou tu už 14 dní a určitě neodfrčí. U nás nástup jara byl bohužel předznamenán oním vrkú vrkú a opětovnou okupací našeho balkónu.
Zuzana Pivcová
Žádného ducha jsem při čtení nečekala. Jaro mě přimělo k úsměvu. Já jsem nedávno ve svém malobytě najednou pozdě večer opravdu uslyšela divné cizí zvuky, které jsem nebyla schopna identifikovat. Docela mě to zneklidnilo. Až pak jsem zjistila, že se mi odtrhl kus fototapety (která už něco pamatuje a je pěkně vyztužená) na zdi u postele, To vydávalo takové zvuky. Ještě, že na mě nespadla ve spánku!
Hana Šimková
Lidmilko já jsem asi nahluchlá, ale žádné jaro neslyším.Slunce venku sice svítí, ale když vyjdu ven profoukne mě celou, ten nepříjemný a stálý severák. Jak já vám závidím, že už k vám přišlo. K nám ještě ne, asi se někde zdrželo.
Naděžda Špásová
Netušila jsem, co to bude, ale že to bude sranda jsem tušila. Se máš, že u vás klepe jaro, u nás zatím klepe akorát kosu, myslím to jaro.
Marcela Broumová
Ke konci čtení jsem se lekla, že bude pokračování a já si zvědavostí ukroutím hlavu. Navíc ta fotka, u Lidmilky se zabydluje nějaký ušák? Už se usmívám a jdu se také jarně zaposlouchat.
Marie Novotná
Umíš napínat,jen co je pravda.Já stále častěji slyším v temné noci cosi plíživého.A jsem rozhodnuta !-zítra řeknu: Pojď dál,mé stáří. :-)
Jana Šenbergerová
Krásně jsi to, Liduško, napsala. Přes svůj hlučný tinitus bych zaregistrovala přicházející jaro sluchem jenom tehdy, pokud by se ohlásilo pořádnou bouřkou. Že přichází, poznám bezpečně podle chování ptáků, ti se žádným sněžením ani mrazem nenechají zmást.
Zdena Proboštová
Dostala jsem o sousedky takový ten bateriový osvěžovač vzduchu, který v nějakých nastavitelných intervalech vypouští do prostoru vůni. A než jsem odhalila, kdo že tu dělá takový divný rámus, dost jsem se nahledala. Ale už to vím a tak jsem v pohodě :-) Jo zvuky jsou ...
Věra Ježková
Lidmilko, první slovo, které mě napadlo, se shoduje s Ivaniným: půvabné. Díky. A hezké jaro! (Ovšem ten tinnitus je fór - dobrý.)
Hana Rypáčková
Strašně jsem se rozesmála po přečtení tak napínavého povídání. Myslela jsem , že to byl tinnitus.... :-)
ivana kosťunová
Půvabné...
Helena Votíková
Tušila jsem že to budou buď Velikonoce, nebo jaro. Super...
Marie Seitlová
Moc si přeji aby zaťukalo..........
Libor Farský
Lidmilko, hezky jsi to nazvala - mollové ťukání. Já už se ale těším na durové bušení jara!
Elena Valeriánová
Lidmilko, na mě ještě neťuká, schovává se někde v nižších polohách. Proto je mi tak smutno teskně, proto mě bolí celý člověk. Asi. A nebo to je obyčejná viróza, která mi od neděle sedí za krkem? Budu bedlivě naslouchat, abych to jaro nepropásla a určitě mi bude líp. Díky za naději.
Dana Puchalská
Paráda.