Černobílé vzpomínky na Afriku
FOTO: archiv Jana Svatoše

Černobílé vzpomínky na Afriku

21. 3. 2018

Do kin vstoupil celovečerní dokument ARCHA SVĚTEL A STÍNŮ režiséra Jana Svatoše, který vypráví  zapomenutý příběh Martina a Osy Johnsonových. Projekce probíhají pouze v několika vybraných kinech.

Jedná se o celovečerní distribuční debut režiséra Jana Svatoše, jemuž předcházelo téměř 10 let příprav, rešerší a pátrání ve filmových archivech, včetně knihovny Kongresu ve Washingtonu.

Dokument inovativním způsobem odkrývá příběh zapomenutých filmových průkopníků Martina a Osy Johnsonových. Ti ve své době inspirovali např. Roberta Flahertyho k natočení dokumentu Nanuk nebo autory příběhu o lvici Else. Příběh manželů Johnsonových nebyl dosud zfilmován v celovečerním dokumentu – film Jana Svatoše tak vůbec poprvé prezentuje unikátní archivní záběry z Afriky pořízené před téměř 100 lety.   

Werner Herzog, který se na filmu podílel jako dramaturgický konzultant, film označil za „…dokumentární rekviem“. Rudolf Adler z FAMU za „objevný dokument s poselstvím do budoucnosti“ a česká velvyslankyně Gita Fuchsová řekla, že příběh manželů Johnsonových jsou nové černobílé „Vzpomínky na Afriku“.

Film se kvalifikoval do soutěže na festivalu AFO Olomouc a Finále Plzeň. 

Trailer si můžete přehrát zde: 

 

Film promítá např. kino MAT  v pátek 23. 3. (od 18.30), dále v úterý 27. 3. (od 16.00) a úterý 3. 4. (od 18.30). http://www.mat.cz/matclub/cz/kino/mesicni-program?movie-id=5269_archa-svetel-a-stinu

Přehled termínů po ČR najdete zde: http://archafilm.com/?page_id=131

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA