Nostalgie svátků jara
Ilustrační foto: pixabay.com

Nostalgie svátků jara

28. 3. 2018

Velikonoce mého mládí, to je klasika. Mazance a beránek výhradně od maminky, půl kopy vajec barvených v cibulových slupkách a zástupy koledníků za dveřmi.  A všude kolem zajíčci… Doslova.

A taky moje dvě přítelkyně ze Schwarzwaldu, které poprvé v životě cestovaly vlakem do Československa. Bylo jim tenkrát sedmnáct, seděly v naší maličké koupelně na vaně a ječely. Vůbec nechápaly, proč se každou chvíli vřítí do bytu horda kluků a zmydlí nás rákoskou. Dnes je jim pětašedesát a dodnes na to s láskou vzpomínají.

Nezapomenutelné jsou pro mě Velikonoce v Luhačovicích. S mužem jsme se brali na Apríla přesně před třiceti lety. První společná pomlázka v hotelu Alexandria a nečekaně vystřelený špunt z láhve sektu. Přímo do oka čerstvého novomanžela. Málem jsme svatební noc prožili v nemocnici. Naštěstí nezůstaly následky, můj muž vidí dobře. Někdy i to, co nemá. Jen šampaňské už nechce ani vidět.

Tak nevím, jestli na ty zašlé časy vzpomínám s nostalgií, anebo s úlevou, že už jsou nenávratně pryč. Velikonoce jsou pro mě dnes kupodivu synonymem klidu a pohody: domácí mazanec koupím v pekárně, zajíčky nemusím. Ani ty čokoládové.

V cibulových slupkách obarvím pár vajíček, upeču dobrou nádivku a hotovo. U branky nezazvoní už ani soused, jedni mladí jezdí pravidelně na hory a můj malý vnouček jede s rodiči na Moravu ke druhé babičce. Takže jediným koledníkem bude opět můj muž. Ale pozor, změna! Ten letos nevyrazí po snídani na pomlázku ke své máti, neteři a svojí bývalé, jak to dělá už třicet let... K našemu výročí – tuším, že je to perlová svatba – jsem mu připravila malé překvapení. Koupila jsem pro nás velikonoční víkend v Luhačovicích. A jak to dopadne, to vám řeknu někdy příště.

Veselé velikonoce vám přeje

Hana Švejnohová

 

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Blahopřeji k výročí a těším se na vyprávění z Luhačovic. Hlavně pozor na špunty. Krásné velikonoce!
Lidmila Nejedlá
Také dobré. Na zadek můžete dostat kdekoliv. Tak ať je to s láskou.
Lenka Kočandrlová
Nějak nám utekla z velikonoc naše kuřátka a nacpali se tam zajíci,škoda.Já osobně nenávidím (zlo)zvyk mlácení žen pomlázkou: kdyby si chtěl na mne někdo zkusit,tak mu ji vyrvu z ruky a dostane on sám co proto...Takový čin jsem udělala kdysi asi ve 4.třídě na spolužáky,a od té doby si již nikdo nedovolil.
Alena Vávrová
Váš článek mě oslovil. Blahopřeji k výročí, já na naši "perlovou" mám krásné vzpomínky i památku v podobě šperků s perličkami, nosím je dodnes. A Luhačovice - to je moje stará láska. Tak ať se vám tam zase líbí jako tenkrát. A bez nehody ;-) .
Hana Rypáčková
Hezké svátky a oslavu.
Marie Doušová
Hezké vzpomínky a blahopřeji k vašemu výročí ,ať se Vám v Luhačovicích líbí.
Libor Farský
Mám také na Apríla výročí svatby, jen je, bohužel již dlouho namohu se zesnulou manželkou slavit. Přeji tedy aspoň Vám a Vašemu manželovi krásné vzpomínání u nebublinkového vína v Luhačovicích!