Pozor,  jede senior
ilustrační foto: pixabay.com

Pozor, jede senior

27. 3. 2018

My senioři jsme borci. A to v každém seniorském věku. Po padesátce jsme si vůbec nepřipustili, že je nám půl století, v šedesáti jsme vzali život útokem. Konečně máme čas na své koníčky, na kulturu a také na sport. A proč se v sedmdesáti krotit, když nám to tak pěkně prospívá. A v osmdesáti?  To si leccos dopřáváme už čistě ze zvyku.

Cyklistika, to je naše priorita.Náš kraj je zrovna lautr rovina, kola zde máme všichni, někteří dokonce dvě, protože se děti nemohly na ty staré plečky dívat, tak nám zakoupily kola nová, s přehazovačkou, brzdami na řídítkách a všelijakými držáky a upevňovátky, včetně drátěného košíku zasazeného před řídítky. Na co? Přece na nákup, nosič není dávno v módě. A kde by starší seniorka vozila své dva pejsky, musí na ně vidět. Je odvážná, protože si to šine po rušné silnici. Jede zvolna, drží se u chodníku, aby nepřekážela řidičům aut. Jenže ouha! Zavadila pedálem o obrubník, pejskové se prý vrtěli, a neštěstí bylo hotové. Sanita byla na místě brzy, krvavou louži spláchla prodavačka z obchodu.

Ano, jezdíme ve městě pomalu. I ta paní seniorka, která jela kolem školy. Nespěchala, jen si na poslední chvíli všimla, že je před ní kanálová mříž. Asi  chtěla  udělat myšku a objet ji, jenže ta myška byla spíš pořádná krysa, která seniorku vynesla velkým obloukem do jízdní dráhy. Skřípot brzd zastavil na náměstíčku život. A nepoučíme se a nepoučíme!

Jako pan Jaroslav. Bylo mu osmdesát. Kdysi sportovec, na kole jezdil vždy a všude. Tedy i po té osmdesátce dojížděl do jídelny na kole. Pomalu se blížil k hotelovému schodišti, pekelně se soustředil a  zastavil tak, že mohl dát nohu rovnou na schod. Pak kolo naklonil, přendal i tu druhou nohu a byl spokojen. Právě tak odjížděl. Bez schodu to už nezvládl. Všichni jsme se mu z dálky vyhýbali, aby neměl důvod zastavit. Měl štěstí, schody měl i u domu, kde bydlel. Ale kdyby byl býval věděl, jak špatně se hojí starcům zlomeniny...

Stojím na autobusové zastávce a sleduji osobu, která se  rychle blíží na kole ke křižovatce. Kulicha staženého do obočí, kabát až na paty, na rukou palčáky. Má rozum,  je zima, mrzne. Přibrzdí, zase šlápne do pedálů a vydá se do křižovatky, ale musí dát přednost, proto seskočí z kola. Nezabodne to na místě, nejde to, bolí ji klouby a setrvačností ještě popoběhne. Nedivila se, když ji řidič, který to strhnul vpravo, nazval ušlechtilým užitečným skotem. Ona, seniorka, spěchala k lékaři. Ten ji snad poučil, že chůzí se člověk zahřeje.

Na chodníku je přece jen bezpečněji než na cyklostezce. Tam se pohybuje kdekdo. Kolaři, senioři se zdravotními chodítky, děti na skateboardech, inline bruslaři i nepozorní chodci. To musí mít člověk postřeh a rychlou reakci. Senior, takový ohleduplný pán, aby neublížil, to napral do lampy. Probral se až v nemocnici.   

I já jsem seniorka  a notně využívám bicykl. Jsme v rovině, ale vyjet na můstek přes řeku, to dá fušku, je do kopce a ještě esovitě zatočený.  Když se dobře rozjedu, vyšlapu ho. Ale běda, když je něco v cestě a nemohu tomu  dát patřičný " švunk." Míjím mladíka s velkým bílým psem. Šlapu co to dá, ale před vrcholem to musím vzdát. Chci sestoupit z kola, ale ono to nejde. Nohavice mi vězí v držáku na pumpičku. Pokládám se na bok i s kolem. Ovej, ouvej, odnesl to loket. Mladík mě zvedl, pes mu pomáhal a já jsem si v duchu dávala jména toho ušlechtilého užitečného skotu.

Vážení kolegové, senioři. Ruku na srdce, nepřeceňujeme se někdy? Známe dobře své pohybové možnosti? Dokážeme si uvědomit svůj věk a vážit si ho? Tak... ruku na srdce, já už ji tam mám.

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Josef Borecký
Kdo by to řek, že narazím tu na multi hororové čtení, no pravda je to k zamyšlení...
Lidmila Nejedlá
Děvčata a kluci, děkuji za vaše komentáře. Oldo, také jsem byla líná vrátit se pro skřipec na nohavici. Mirku, těším se na ten článek a opatruj se. Libuško, co to tam máte za seniora divocha, máš dobré brzdy. Františku a Lenko, i já mám koloběžku, ale bez vnuka si připadám už ...no...blbě. Alenko, chůze je pro seniory nejlepší. Vážení, tak hlavně opatrně!
Libuše Křapová
Taky mám kolo - ale jezdím jen mimo silnici a ještě jen občas. Ale s koly a seniory na silnici už mám také zkušenosti. Tak si tak jedu městem padesátkou po hlavní, přede mnou most v zatáčce doprava. Malinko jsem do ní zpomalila - naštěstí - a v tom se mi zleva z vedlejší cesty před auto vrhl sebevrah. Chlapík starší než já, celý v šedivém, černé a hnědém oblečení, bylo mu úplně jedno, že může způsobit nehodu. Šlápla jsem na brzdu, auto za mnou mělo co dělat, aby to také ubrzdilo. A chlap nic, jel si jako by se nechumelilo. Ptala jsem se na něho jedné známé, prý to tak dělá vždycky, i jí to už provedl a několikrát. Jiné než tmavé oblečení na kole bez světel v našem kraji asi staří a starší lidé nemají.
Oldřich Čepelka
Senior nesmí nic podcenit, protože v kritické situaci neumí tak improvizovt jako zamlada. Byl jsem líný dojít si pro igelitku, do níž bych si na nosič schoval větrovku. V rychlé jízdě se mi rukáv namotal z nosiče do bubnové brzdy zadního kola. To je pocit, jako když vás něco náhle zezadu chytne a na místě přidrží. Začal slalom s drobnými smyky, použil jsem celou šířku vozovky, naštěstí nikdo kolem nejel a podařilo se mi zastavit bez držkopádu. Rukáv jsem nezachránil, bubnová brzda jen tak nepustí. Zapomenu na něco zas příště?
Mirek Hahn
Líbí se mi článek, obsah stojí za úvahu, jestli ve svém osobním konání znovu zhodnotit rizika.... Dobrá inspirace od Lidmily. Když najdu čas, možná napíšu článek, jak a kolikrát, jsem si dal na kole na hubu :-) ....protože jsem se přecenil.
Naděžda Špásová
Limi, pravdu díš. Myslíme si, že se nám každý ze slušnosti ke stáří vyhne a ono ne. Na kole jsme jezdila zamlada, teď bych si na něj asi už nesedla a ve městě už vůbec ne. Musím říct, že občas si na vícevěké chodce, kteří přechází přes silnici, aniž by se rozhlédl, jestli nejede auto, taky zanadávám. :-)
Lenka Kočandrlová
Bohužel jsme byli chudá rodina,rodiče mi kolo nekoupili,tak jsem se nenaučila v dětství jezdit,později taky ne a na starší kolena to už nemá smysl,nikdy už bych neměla tu jistotu.Takže manžel jede na kole a já na koloběžce,do kopce tlačím,s kopce se řítím,a je to krása.K tomu ještě jezdím na dráhách na inlajnech, dokud je fyzička,si užívám.
Helenka Červenka
Taky dávám ruku na ♥, že občas je to o držku, ale opět znova a znova usedám na kolo. Přilbu mi přinesl Ježíšek asi před deseti lety a vždy ji na hlavě mám. Od 22.1. ale jezdím častěji po chodníku a případnému policistovi připomenu nehodu Květinky a mou obavu s tím související - a když mi dá pokutu dvě stovky, tak si řeknu - co to je proti životu, co je to proti několikaměsíční hospitalizaci???
Alena Vávrová
Lidu, tu ruku na ♥ také mám. Letos jsem ještě na kolo nemohla a taky ho nemám v pořádku, musí do servisu. Helmu jsem dostala již před časem, ale já už dlouho na silnice skoro nepáchnu, jezdím výhradně po stezkách. Tedy doufám, že ještě budu jezdit. ;-)
Jaroslava Handlová
Správně - ruku na srdce... Proto už staré těžké kolo nechám odpočívat ve sklepě, nechci nikoho ohrožovat! Cyklisté, kteří se na silnici, nebo stezkách chovají nezodpovědně mi hodně vadí!
Marie Doušová
Na kole jezdím ráda , ale pohybuji se na lesních a polních cestách. Bydlím kousek od lesa a tak nemusím jezdit přes město. Také se přiznám , že helma mi nic neříká , neboť ji nesnáším na hlavě.Vím , že se mi může ledacos přihodit , ale ten krásný pocit lehkosti a krásy přírody je nenahraditelný. Doufám , že budu ještě nějaký čas využívat kola na toulky do přírody.
Ludmila Vacková
Ano, zcela souhlasím. Ve městě na kole moc nejezdím. Je to někdy o život.
Marie Novotná
Pravda pravdouci.
Hana Rypáčková
Čím dál víc si uvědomuji, co se mi na kole může stát. Když jedu po silnici, vadí mi auta, když jedu autem, vadí mi kolaři. Aspoň už nosím helmu.
Věra Halátová
To je pěkné, další příhody s lidmi pokročilého věku na kole by vydaly na román silnější než Vojna a mír. Právě minulý týden, v jednosměrné ulici, kde vpravo od silnice je chodník, vlevo od silnice parkoviště - ulice je hodně frekventovaná, protože je tam střední škola a poliklinika. Žena na kole, mohla mít cca 75 roků, jeden uprostřed, za ní pomalu auto, žena stočí směr jízdy na pravou stranu, asi aby nepřekážela, auto se rozjelo a chtělo ji předjet, v tom žena šup na druhou stranu. Řidič v autě za ní se musel pěkně zapotit. Sestoupila z pedálů. Přistoupila jsem k ní a řekla jsem jí: paní, promiňte, ale vy jste kaskadérka, to auto vás mohlo přejet a řidič by z toho měl dost velké potíže. Kouká na mne a řekne: Cožé? Ještě hluchá. Takový člověk nebude číst žádné články na i60 a hlavně, nikdy si nepřipustí, že on by mohl způsobit neštěstí.
Dana Tomanová
Lidmilko, musím s Tebou jen souhlasit. Denně potkávám na silnici seniory na kolech, kteří jsou u nás na vesnici zásadně neosvětlení a nepoužívají ani odrazky. Většinou ještě jedou středem vozovky, neslyší, nevidí, jedou..... Vždy trnu hrůzou, co udělají na křižovatce, bojím se zatroubit, aby mi nespadli pod kola. Už jednou jsem dávala první pomoc pomlácené babce sražené z kola, naštěstí přežila a dokonce přijela osobně poděkovat - ještě obvázaná a opět na kole :-) Z mnoha situací, které jsem zažila na silnicích, si dovoluji tvrdit, že cyklisté jsou stále velkým nebezpečím pro řidiče, zejména ti staří. A zrovna tak řidiči ve vysokém věku za volantem.
Margita Melegova
Kolo uz nemam 30 let, do kopcu se nehodilo neuslapala bych to, jedine tak elektricke.
František Volevecký
Kolo jsem odložil a koupil jsem si koloběžku. Skvěle si na ní protáhnu tělo, když doprovázím šestiletá vnoučátka, která jedou na kolech, mohu kdykoliv koloběžku opustit a být nápomocen. Zatím jsem z ní nespadl, ale i kdyby, tak nohy nemám zaklesnuté v pedálech a jsem jenom 7 cm nad zemí. Koloběžku už mám třetí, tu poslední a moc pěknou - taky stála 14 tisíc, jsem dostal vloni k pětašedesátinám. Mohu všem jenom doporučit.
Zuzana Pivcová
Po této stránce, tedy jako neřidič, naštěstí nikoho neohrožuji, včetně sebe. Je pravda, že v jižních Čechách vidím kolikrát na silnici staršího cyklistu s taškou, která ho táhne doprostřed silnice, takže je jen otázka času, kdy ho někdo přibere.
Hana Polednová
Ano, souhlasím s tebou. Každý by se měl zamyslet, zda je to pro něj ještě bezpečné. Nepříjemný pocit mám, když řídím auto a přede mnou kličkuje sotva jedoucí stařeček. Pro koho je to nebezpečné? Bohužel na vesnici je to častý jev, komu se špatně chodí, pohybuje se na kole.
Libor Farský
Kdysi existoval takový užitečný zvyk dávat do auta na zadní sklo malované upozornění na řidiče - začátečníka s písmenem Z - pozor, řídí "zajda". Nebylo by praktické, kdyby se ujalo nějaké podobné kreslené označení na zádech pro stárnoucí cyklisty? Neboť od aut jim hrozí největší nebezpečí.
Věra Ježková
„Zkuste holce z Poděbrad / jízdní kolo odebrat / každýho by zabila …“ zpívá Zdeněk Svěrák v jedné z mých oblíbených písniček. Lidmilko, hezký článek.
Jana Šenbergerová
Kdysi mi kolo někdo ukradl a nejezdila jsem až do důchodu, kdy jsem si pořídila nové s přehazovačkou. Co bych dnes dala za to, kdybychom tu měli aspoň kousek roviny. Mám jen dvě možnosti: buď se vezu z kopce, nebo funím do kopce. I pár krkolomných pádů už jsem zažila, naštěstí bez následků.
Jitka Hašková
Lidmilo, báječné. Když to čtu a občas slyším o malérech seniorů na kolech, tak jsem ráda, že mi rodiče nikdy kolo nekoupili, já se nenaučila na něm jezdit. tam mě to neláká a nevadí.
Alena Tollarová
Limi, docela dlouho jsi se neozývala, Ale Tvoje dílka z poslední doby, to je jedna perla za druhou. A já doufám, že tento článek převezme Seznam, protože by si ho mělo přečíst co nejvíc lidí. Já mám kola taky dvě, ale nejezdím ani na jednom. Po tom, co mě svou návštěvou poctil GBS, jsem ztratila jistotu. A tak pro jistotu chodím pěšky. I když to déle trvá, zase toho kolem sebe vidím mnohem víc.