Holit či neholit? Depilace může kůži škodit
Ilustrační foto: ingimage.com

Holit či neholit? Depilace může kůži škodit

27. 3. 2018

Objevit se s viditelným ochlupením v podpaží nebo s chloupky vykukujícími z plavek je nyní považováno za nevhodné. Ale objevuje se čím dál více varování, že současná móda holení se do hladka naprosto všude není zdraví prospěšná.

Je to věc, která dělí lidi na dva nesmiřitelné tábory. Pro někoho je naprosto nepřijatelná představa, že by se neholil v podpaží a na intimních místech, nemluvě o nohou. Jiní lidé, zejména ti starší, považují přirozené ochlupení za naprosto normální. Vyrostli v době, kdy vyholování vůbec nebylo běžné.

Ještě počátkem devadesátých let se v tehdejším Československu rozhodně nikdo nepozastavoval nad tím, pokud ženě v létě vykukovaly z šatů bez rukávů chlupy v podpaží. Ale pak nastala doba holá. Běžné se stalo požívat holící strojky, různé pasty a vosky, kterými se chloupky vytrhávají a chodit na depilační či laserové procedury, které ochlupení odstraňují na delší dobu, ideálně navždy. Objevit se dnes třeba ve fitcentru žena s chlupatýma nohama a podpažím, kdekdo by na ni koukal jako na exota. Jenže pozor, čím dál více se mluví o tom, že úzkostlivé odstraňování každého chloupku není úplně ideální. Francouzští lékaři zveřejnili zprávu, že přes devadesát procent pacientů, kteří tam nyní ročně navštíví dermatology, přiznává, že jejich potížím s pupínky, svěděním, infekcemi a záněty předcházela právě depilace.

„Ochlupení není na našem těle bez důvodu. Každá cibulka vlasu či chlupu netvoří jen vlasové vlákno samotné, ale má spoustu krevních cév, nervů a tuku okolo, navíc obsahuje mnoho kmenových buněk,“ uvádí profesor Des Tobin z univerzity v Bradfordu. Spolu s dalšími vědci a lékaři je zastáncem směru, že ochlupení je normální a současné tažení proti němu se dostalo do přehnaných rozměrů. „Neustálým holením, vytrháváním chlupů a různými depilačními metodami se narušuje přirozená ochranná bariéra kůže. Infekce se pak šíří rychleji a daná plocha je náchylnější k infekci i patogenům,“ tvrdí.

Zejména ve starší generaci mužů je hodně těch, kteří trend úplného vyholování nechápou. Symbolem ženského klína je pro ně ochlupení a mnozí říkají, že jim současné vyholené ženy připadají nepřitažlivé, spíše je označují za lákadlo pro pedofily než normální muže. Jenže ležet dnes na pláži s houštinou vykukujících z plavek, to udělá málokterá žena.

„Je to problém, protože intimní ochlupení představuje přirozenou ochranu před vnějšími vlivy včetně podráždění ze spodního prádla nebo oblečení. Ženy si myslí, že dělají dobře, když se zbavují chloupků, ale to platilo pouze tehdy, když se tak předcházelo vším nebo muňkám. Holit se celý život nepřetržitě jen proto, že je to módní, není příliš vhodné. Lidé často říkají, že jim neoholená intimní místa připadají nečistá, že se holí kvůli lepší hygieny. Ale je to zbytečné. Dodržovat hygiena se přece dá úplně stejně i s ochlupením,“ říká Melissa Goistová z amerického Národního zdravotního ústavu.

Ano, debata o míře holení se dostává do obrátek a je hezkou ukázkou, jak se společnost mění. Dnešní seniorky často vzpomínají, jak na koupalištích okukovaly muže s chlupatou hrudí. Byl to symbol mužnosti, líbilo se jim to. Když se Josef Abrhám coby doktor Blažej v Nemocnici na kraji města převlékal a ukázal silně zarostlou hruď, divačky měly další den důvod k hovoru. „Ten je krásný chlupatý, viděla jsi?“ znělo tehdejším Československem.

Dnešní muži mladého a středního věku jsou holí jak tuleni. Kdy vykoukne chloupek, pryč s ním. A jejich partnerky říkají: Tak to má být, je to hygienické, hezké, chlupatce bych nechtěla. Přitom holé podpaží se v Evropě a v Americe stalo trendem už ve dvacátých letech dvacátého století, kdy se začaly objevovat první letní šaty bez rukávů. Tehdy začaly módní časopisy psát o tom, že k takovým modelům je vhodné vyholit si chlupy. A jak se zkracovaly sukně, začalo i holení nohou. Socialistické Československo bylo toho trendu poměrně dlouho ušetřeno, pronikal pomalu, ale jistě. Dokonce se říkalo, že se holí jen ženy lehčích mravů. Přitom vyjít tehdy s neoholenýma nohama a chomáčem v podpaží v létě v zemích západní Evropy už bylo považováno za značně nevhodné.

Nyní tedy žijeme v době holé. Ty se střídavě měnily s dobami chlupatými, takže se dá předpokládat, že nějaká doba chlupatá zase přijde. Tradičně se ochlupení zbavovaly například starověké Egypťanky, Římanky a Řekyně. Francouzští lékaři ve své zprávě označili současnou posedlost vyholováním se za ukázku toho, jak se společnost snaží předstírat věčné mládí. Je to prý jedna z ukázek, jak jsme posedlí touhou po takzvaně dokonalém vzhledu, přičemž jsme si za měřítko dokonalosti stanovili hladké, co nejmladistvěji vypadající vymydlené tělo.

Pozoruhodné je, že v poslední době se objevují idoly mladé generace na snímcích, na kterých vystavují nějakou neoholenou část těla. Chlupaté nohy, chomáč v podpaží. Možná tím chtějí na sebe upozornit, protože se pak pokaždé na sociálních sítích rozvine diskuse typu: Všimli jste si, zpěvačka Miley Cyrus se neholí! Fotku se zarostlým podpažím si před časem vyvěsila na Instagram i zpěvačka Madonna. T

ak uvidíme. Možná, že až budou dnešní mladé ženy v seniorském věku, budou vnučkám vyprávět, že žily v době holé a vnučky to nebudou chápat. Každopádně, mnozí lékaři to přivítají.

Hodnocení:
(4.8 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Libore:)))))))
Jana Kollinová
Je to intimní věcí každého jedince nebo páru. Pokud některá pacientka překvapí svého lékaře perfektním knírkem elegána minulého století nebo vyholeným monogramem milovaného, je to jen a jen její věcí. Co je ale pro mne nepochopitelné jsou "ujetá" tetování na intimních místech a zde ani depilace nic nezachrání, ale to je jiná kapitola.
František Pašingr
Mediální tlak dokáže neuvěřitelné věci. Čím by se živili všichni Ti výrobci holítek, vosků atd.
Libor Farský
Chvála přirozenosti. I na přirození ...
Drahomíra Stínilová
Když mi bylo asi osmnáct, měla jsem tu na návštěvě přítelkyni z Francie. Ta se divila, že nemám vyholené nohy. Teď bych se asi divila také.
Věra Halátová
Proč jsou mladé ženy "chlupaté"? Nic takového si z dětství, ani mládí nevybavuji. V celé řadě žen v ulici - ve velké ulici - ve velkém městě ČSSR - byla jen jedna, která měla chlupaté nohy. Nikdy mi nerostla srst nikde jinde, než že jsem měla a mám vlasy, obočí, řasy, v podpaždí dva tři chloupky, běžné pubické ochlupení a žádné ochlupení na prsou, rukou nebo nohou. Není to náhodou tím, že ty mladé ženy užívají odmládí hormonální antikoncepci? Neměla jsem a nemám chlupatou matku, sestry, tety a žádné příbuzné ženského pohlaví neměly chlupaté nohy, ruce, nebo snad obličej. Když jsem šla na operaci kloubu ruky, tak sestry se mne před operací ptaly, zda jsem se oholila. Tomu jsem nerozumněla. Co jsem si měla oholit? A prý ty ruce. Já je nemám chlupaté. Ne? Tak mi dvě zdravotní sestry prohlížely celé ruce od prstů až k rameni a hledaly nějaký porost.
Anna Potůčková
I já se setkala s holením, když dcery dospívaly. A paní Slavíková má co se mužské hrudi týče velkou pravdu. Mám to štěstí, že tuhle krásu mám u svého manžela.
Hana Práglová
Já si nepamatujii,že by si některá žena kdysi někdy něco holila Ani náhodou.Já osobnė jsem se s tímto setkala až v dobė,kdy začaly být naše dcery skoro dospėlé.
Zuzana Pivcová
Ochlupení je sice dáno přírodou, ale někdy je na vině hormonální nerovnováha. Já jsem začala s odstraňováním chloupků velmi brzy, už na výšce. A tak je to dodnes. Nelíbí se mi muži "lysci", zvláště holé nohy, ano, dobrý je poněkud zarostlý hrudník. Ale úplný lesní muž to být zrovna nemusí. :-D
Zdena Proboštová
Paní Slavíková - palec nahoru, ta chlupatá mužská hruď je fakt potěšení :-)
Věra Ježková
Pánové oholení jinde než na obličeji se mi nelíbí.
Jitka Hašková
Už za mého mládí pamatuji, že hlavně tmavovlásky si holily nebo depilovaly nohy a také horní části stehen, aby chlupy nekoukaly z plavek. To už mě učila maminka si na to dávat pozor. Zřejmě na to dbaly ženy za první republiky. Také si pamatuji na svoji babičku, když se jí začaly dělat stařecké vousy kolem úst, že to pečlivě vytrhávala.
Jarmila Komberec Jakubcová
Už ve starém Egyptě bylo samozřejmé, že se jak ženy, tak i muži vyholovali. Dokonce i hlavu a nosili paruky. Pamatuji 90 léta, kdy se začínalo jezdit k moři do vzdálenějších destinací a chupaté podpaží či nohy mívaly jen ženy z Východní Evropy. je to trend doby, třeba další generace bude mít na holení jiný názor. Mně dnešní trend plně vyhovuje a jsem s ním spokojená. A to je podstatné.Moje přítelkyně - lékařka se také holí a považuje to za přirozené. Vždy záleží na úhlu pohledu.
Jana Šenbergerová
Příroda není žádný blbec. Vše, co od ní pochází, je přirozené. To jenom my se ji snažíme přechytračit. Stále častěji se ukazuje, že to, co my obhajujeme jako hygienické, bývá pro zdraví nebezpečné.
Jana Slavíková
Chlupaté ženské nohy mi dřív připadaly normální, dnes mi přijdou divné. Poprvé jsem použila pinzetu (ano, na celá lýtka), několikrát vosk, teď mi na těch pár vytrvalců stačí epilátor. Na podpaží zásadně krém, žádné holení. A když se povede řádně chlupatý mužský hrudník, např. Sean Connery, je to potěšení pro oko :-)