Turek nebo presíčko? Češi milují kávu
Ilustrační foto: pixabay.com

Turek nebo presíčko? Češi milují kávu

27. 3. 2018

Lungo, latte, presíčko, kapučínko, frapíčko, kdo se má vyznat ve všech druzích kávy, které zaplavily Evropu? Doba, kdy si většina Čechů pod pojmem káva představila takzvaného turka, je dávno pryč. A Češi si kávových možností užívají.

Devadesát pět procent českých domácností kupuje kávu. Češi si rok od roku vybírají kávu kvalitnější a jsou ochotni si za ni připlatit. Káva je zkrátka v módě a svědčí o tom i velký boom kaváren. A v nich jsou kávové nápoje s názvy, které před časem ještě většina Čechů vůbec neznala.

Výzkum agentury STEM/MARK ukázal, že v poslední době Češi preferují caffé latte, kupuje si jej čtyřicet jedna procent lidí. Latte předběhlo espresso, které bývalo nejpopulárnější. „Zájem o kávu s mlékem zaznamenaly nejen kavárny, ale například i čerpací stanice. Asi třináct procent zákazníků s se u nich pro kávu zastaví i několikrát týdne,“ uvedla Kateřina Tučková z agentury STEM/MARK.

Ročně se nyní v Česku vypije přes sto milionů šálků kávy. Téměř osmdesát sedm procent žen uvedlo, že se bez kávy přes den neobejdou, stejný vztah ke kávě popsalo i sedmdesát pět procent mužů. Stoupá nejen prodej kávy, ale i prodej kávovarů a dalších přístrojů pro její přípravu. Je to jasné, pro většinu Čechů je káva nedílnou součástí života, ale také jakýmsi statusovým symbolem. Pro lépe situované rodiny je otázkou prestiže mít doma kvalitní drahý kávovar a kupovat si kávu kvalitní. Káva je totiž dobrou ukázkou, jak hodně se naše společnost změnila.

„Vždy, když s kamarádkami sedíme v kavárně a přemýšlíme, co si z té přemíry druhů káv vybrat, vzpomeneme si na kávu našeho mládí,“ říká se smíchem sedmdesátiletá Hana. Celý život pracovala v knihovně a hrnky kávy patřily k jejímu životu. „Ovšem dnes by tomu mladí neříkali káva. Kupovali jsme nejlevnější sáčky s kávou, bylo jich jen pár druhů a vůbec jsme nepřemýšleli, jaká je. Kafe bylo prostě kafe. Někdo si dal do hrnku dvě lžičky, někdo tři, někdo čtyři. Zalili jsme to vodou, zakvedlali lžičkou, někdo dal kostku cukru. A bylo hotovo. Nic jiného než turka jsem neznala až do počátku devadesátých let, kdy jsme začali cestovat,“ vypráví.

Vyznat se v kávě nyní patří k bontonu a přináší to legrační situace. „Doma piju kávu instantní. Jednu ráno, jednu odpoledne. Ovšem můj přítel si hraje na kávového znalce a tak vždy, když jsme v restauraci, dlouze diskutuje o přípravě kávy. Já se do toho nepletu, je mi to spíše k smíchu a moc se v tom nevyznám. Přítel ovšem nesnáší současný zvyk, kdy nám donesou trošku silné kávy na dně šálku a k tomu horkou vodu, kterou si tam prý máme nalít. Vždy s obsluhou diskutuje, že to není správné, oni mu vysvětlují, že to je nový trend. Já se tomu směju a říkám mu, že to je vlastně stejné jako když si doma zaleju vodou to svoje kafe instantní,“ vypráví pětašedesátiletá Regina. Celý život pracovala jako servírka a to, co se dnes děje kolem kávy, jí připadá přehnané. „Kde kdo si udělá kurz, tvrdí, že je barista a že vaří tu jedinou správnou kávu. Když jsem si v kavárně chtěla dát turka, dívali se na mě jako na blázna,“ podotýká.

Nejoblíbenějším druhem kávy, kterou si Češi kupují na přípravu doma, však zůstává káva instantní. Vyplynulo to z průzkumu agentury GfK i dalších. Obliba kávy roste s věkem. Podle průzkumu agentury STEM/MARK ve věku mezi patnácti a devětadvaceti lety pije pravidelně kávu čtyřicet čtyři procent lidí, ve věku do čtyřiačtyřiceti let již šedesát osm procent lidí a ve věku pětačtyřicet a až šedesát let až osmdesát procent Čechů. Osm z deseti oslovených lidí označilo pití kávy za společenský rituál. Mnohdy si jí dávají, aniž by na ni přímo měli chuť. Prostě ji berou jako součást života, když se s někým sejdou, dají si kávu. Šedesát sedm procent dotázaných uvedlo, mají kávu spojenou s představou klidného domova. Jinými slovy, přijdou domů, uvaří si kávu a cítí se hned lépe.

Takže, ať už v kavárnách diskutujeme s obsluhou o tom, co který název přesně znamená nebo preferujeme pár lžiček instantního kafe ve velkém hrnku doma u televize, jsme důkazem toho, že káva pronikla do našich životů a zřejmě z nich už nikdy nezmizí. Ale hlavně, na rozdíl od našich předků si můžeme užívat všech možností, které příprava kávy nabízí.

Pít kávu teď totiž je docela zábava. Někdy totiž fakt nevíme, v jaké podobě a množství se nám vlastně na stole v kavárně objeví. A tak si můžeme užívat tyto situace:

„Chtěla bych preso, ale větší, ne takové to úplně malinké.“
„Myslíte lungo nebo americano?“
„No aby to byl větší hrnek.“
„Takže pikolo a vodu vedle na dolití nebo dvojité presíčko?“
„Víte co, já si dám raději kapučínko.“

Hodnocení:
(4.9 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Kadeřábková
Pít espresso mi snobské nepřipadá, naopak - konečně si člověk může v kavárně vybrat podle svého gusta. Na dobrou kávu tak nemusím čekat až na dovolenou v zahraničí :-) Pěkně jednotlivé druhy kávy shrnují např. zde https://coffeeexperts.cz/blog/priprava-kavy-sedmkrat-jinak/
Jarmila Komberec Jakubcová
Nejraději si dávám malé italské presso (pikolo). Bez cukru a mléka. Jinak doma mám Dolce gusto. Nedávno jsem si koupila do kanceláře kávovar, který kávu umele a napění mléko. Nejlepší kávu jsem pila v Brazílii nejhorší v Egyptě. Českého turka nepiji - nemá s opravdovou tureckou kávou nic společného.
Libor Farský
Odjakživa jsem věrný turecké kávě bez cukru a bez mléka, dávám si ji do skla (větší sklenice), různé kávovary nechápu. Zajímavé na tom je, že prý s Tureckem nemá nic společného.
Zdenka Jírová
Je to pravda, článek se mi líbil, protože nás přesně vystihuje.Já si myslím, že ať si dá každý, co mu chutná a předvádět se tím, jak jsme znalí odborníci na kávu, mi připadá snobské.
Dana Puchalská
Mně osobně velmi zklamala svého času módní káva- cibetková. Už nikdy. A to mi to podávali jako něco co musím obdivovat. Asi jsem,, blbka,, ale nedopila jsem jí a dala si klasické vídeňské a byli mi dobře.
Věra Ježková
Skvělý článek, moc mě pobavil. Ano, kafe bylo prostě kafe. Doma piju rozpustné s mlékem a bez cukru. V restauracích bývám za blbku, když prosím, aby hlavně bylo velké. Zažila jsem mj., že ani „americano“ nebylo oproti očekávání v hrnku velkém, právě naopak. A „latte“ mělo také různý objem.
Dagmar Bartušková
Ještě bych dodala, že jsem natrefila i na kávy s "liškou". K ochutnávce už většinou nedošlo, aróma naprosto odpudivé, chuť příšerná!
Dagmar Bartušková
Opr.: ...provázel...
Dagmar Bartušková
Jako správná kafařka právě sedím v McCafé a popíjím vynikající double presso Flat white. Otevřu stránky "íčka" a ejhle, tento prima článek mi přišel pod ruku jako na zavolanou. Na kávu stavím téměř za ranního kuropění a dalších několik káviček si během dne vychutnávám v kavárnách. Ochutnala jsem mnoho druhů kávy různě připravované, např. v džezvě - v horkém písku /na Krymu/. Své místo má u mne ale i prachobyčejný turek, kterého si s chutí dávám po plavání za 17,- kaček v podolské restauraci. Býval to vždy výborný společník, povázel mě velkou částí života. Hlavně musí mít pořádnou čepici. :-)
Jana Šenbergerová
Valnou část mého života mi mohla být jakákoliv káva ukradená. Na stará kolena :-) piju jednu kávu denně, teď už bez mléka. Kdybych ji měla pít bez cukru, tak si ji ráda odpustím. K životu ji nepotřebuji, sama bych si ji nikdy neuvařila, ale ve dvou si ji s chutí dám. To dnešní kafíčko máme ještě před sebou ... :-)
Jana Slavíková
Aleno, souhlasím. Ať jdou presíčkem do prdýlečky :-) Ale kávu mám ráda.
Alena Tollarová
Jednoho turečka, prosím! Bože, jak já ty zdrobnělinky nesnáším :)
Zuzana Pivcová
Jarka L.: To zřejmě měl být pokus o Frappé. V Řecku jsem ho měla několikrát. Jenže to bylo v létě a navíc už mají s jeho přípravou letitou tradici.
František Pašingr
Pokud jde o kávu, tak jsem barbar. Doma mám kávovar, který umele a uvaří na jedno zmáčknutí. V kavárně si dávám ristretto.
Elena Valeriánová
JL: To musel být humus!
Elena Valeriánová
Mám ráda kávu, doma pijeme instantní. Ale před několika týdny jsem si koupila konvici tescoma na vaření espressa. A chutná mi náramně. Nesnáším ten módní trend: do šálku náprstek kávy a horkou vodu k tomu. A taky mě zlobí, když se na mě dívá obsluha jak na exota, když se zeptám, jaká že káva se pod tím neznámým názvem vlastně skrývá.
Margita Melegova
Jedine procezeneho turka bez cukru.
Zuzana Pivcová
Jednu dobu jsem také podlehla "kouzlu" různých bílých káv, ale nyní jedině černou kávu, jak říkal Oldřich Nový v Pytlákově schovance (on ovšem jako výraz smutku). :-D A bez cukru. A nijak často.