Evropská unie chce omezit používání mobilů
Ilustrační foto: ingimage.com

Evropská unie chce omezit používání mobilů

1. 4. 2018

Zákaz používání mobilů dětem do patnácti let, omezená volání v dopravnéch prostředcích, na zastávkách, ale i v institucích jako jsou galerie, muzea či kina. A také výrazné zdanění společností, programující mobilní aplikace a hry. To jsou některé z návrhů, které v tajnosti připravují poslanci Evropského parlamentu.

"Zatím nemůžeme být konkrétnější, výrobci mobilních přístrojů a telekomunikační operátoři budou samozřejmě lobbovat proti těmto návrhům, ale domníváme se, že podpora připravovaného zákona by mohla být vysoká," potvrdil jeden z českých europoslanců, který nechtěl prozradit své jméno.

Podle našich informací chce Evropská unie především zakázat používání mobilů dětem, protože jak se uvádí v důvodové zprávě "sociologové a psychologové ve svých studiích prokázali, že závislost na mobilních přístrojích u dětí dosahuje úrovně, která je zdraví nebezpečná, mobilní aplikace a hry narušují schopnost dětí reagovat na běžné životní situace, otupují koncentraci, kreativní myšlení a celkový rozvoj osobnosti u dětí."

Návrh zákona by měl Evropský parlament projednávat nejdříve v únoru 2019, v případě, že by parlamentem zákon prošel, mohl by vejít v platnost od 1. ledna 2020.

Jak vyplynulo z ankety, kterou přiipravila naše redakce, lidé v Česku by nový zákon EU přivítali. "Ano, jsem pro všemi deseti. Vidím to na svých žácích. Neumějjí se vyjadřovat, ani písemně, ani slovně, při zkoušení koktají, při slohu neumějí sepsat smysluplný text. Zato po škole okamžitě vytahují mobilní telefony a vydrží do nich zírat hodiny. Stalo se mi také, že mne žák okřikl za to, když jsem mu mobil zabavila. Prý mu přeruším on-line hru, což bude mít nedozírné následky. Zvažuji, že po pětadvaceti letech ze školství odejdu," stěžuje si například učitelka základní školy Vlasta Přísná. "Byl by to jediný rozumný zákon, který by EU schválila," uvedl třiapadesátiletý úředník Vlastmil Nečesaný a podobně se vyjádřila i matka tří dětí Leona Schvácená. "Už si nevím rady. Ti moji spratci, pardon, kluci, mají v ruce mobil ráno v koupelně, u snídaně, po cestě do školy, ze školy, na trénink, u večeře, v posteli. Baví se jen o tom svém smažení. Bohužel, jsem na ně sama a nejsem schopna jim to zakázat. Tak ať to zakáže zákon. Konečně v té unii něco rozumného vymysleli," řekla schvácená matka.

Pro zákon je i předseda Unie ortopedů Vladimír Kůstka. "Stále častěji k nám vodí rodiče děti se zkřivenými palci na levé ruce anebo se záněty šlach. Jde o děti, kteří tráví s mobilem v ruce několik hodin denně," říká MUDr. Kůstka.

A ještě názor Svatavy Pořádné: "Jedu metrem a všichni v ruce drží mobilní telefony, vždy aspoň tři lidé do mobilů hovoří a překřikují se, mobily zvoní v divadlech, svítí v kinech. Okažitě bych je zakázala. Jsem ráda, že se o tom opravdu uvažuje."

Právě dopravní prostředky, zastávky, ale i veřejné a kulturní instituce mají být dalšími místy, kde se má používání mobilních přístrojů omezit. "Zvažovaly se i restaurace, ale to nakonec neprošlo. Tedy zatím, ozývají se totiž už hlasy, které chtějí dosavadní návrh ještě zpřísnit. Psychologické studie, které byly připraveny na podporu zákona, jsou totiž až frustrující. Ve zkratce - lidstvo blbne, a pokud se něco neudělá, zahyneme, nebo nás přechytračí i opice," dodal nejmenovaný europoslanec.

Podle něho chystá Evropská unie také vyhlášení Dne bez mobilu, kdy zakáže používat mobilní přístroje všem lidem v zemích EU, kromě složek záchranné služby, policie a hasičů. Poslanci chtějí, aby aspoň jeden den byly zase vidět děti na hřištích, lidé, povídající si v parcích či diskutující v kavárnách.

Zkuste také vydržet jeden den bez mobilu. Třeba právě dnes, na apríla.

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdena Proboštová
No teda, takový apríl, to jsem tedy naskočila, jako za mlada, když mě šéf poslal do kantýny pro "semtele" :-)
Zdena Proboštová
Nezdá se vám to na hlavu postavené? Neměla by EU spíš doporučovat, co bychom měli a ne nařizovat?! Tak nám nařizovali z východu, holt teď to bude západ ... furt jak loutky na špagátku :-)
Alena Tollarová
Datum ve spojení s názvem článku se mi spojil hned, ale pečetla jsem si ho až dneska. Snad nevadí, když to napíšu až dneska. Jsem pro všema desetil. Vaše Elis Dolarová. Apríl!
Věra Ježková
To už nestihnu. Dobrý vtip. Ale před mobily jsme také žili a komunikovali. (Nejsem mobilová závislice, ale jejich nutnost v dnešním světě samozřejmě nezpochybňuji.)
Hana Práglová
Také jsem dumala nad nadpisem... .Ale u nás bych se ničemu nedivila.. Když sedíme v naší pėkné kavárnė,tak je tam už nyní připojení pouze u okna.☺☺Prý kvůli učňům,jelikož se jednà o učňovské středisko..
Elena Valeriánová
opr.: ...ale co ti ostatní závisláci?
Elena Valeriánová
Uf! To (hsemsuoddyjka, napsal tablet, přeložím do češtiny:) to jsem si oddychla, v roce 2020 už budu mému vnukovi dávno patnáct pryč, slevou ti ostatní závisláci. Sepíšu petici proti, snad se toho někdo chytne. Nadpis článku mě nachytal, dobrý!!! Dnes už nestihnu bytbez mobilu, už jsem ho použila, tak zítra! Snad to dám!
Věra Lišková
Hned po ránu, a už člověk naletí na apríl. Povedlo se.
Libor Ptáček
Bez ohledu na Apríl je Evropa všeho schopná (banány, žárovky, vysavače) a možná se budeme divit a za pár let to bude realita. Vydat jakýkoli zákaz a vybírat pokuty, to je kšeft o kterém se nám může jen zdát.
František Pašingr
Mobil mám teprve od roku 1997, takže většinu života jsem ho neměl. Dodnes má ten můj jen dvě funkce. Telefonování a SMS. Když ho ráno zapomenu zapnout, tak si toho většinou ani nevšimnu. Horší by to bylo s internetem. To bych se musel obléci a dojít do trafiky pro časopis, abych si při snídani mohl přečíst takovýto zábavný článek. Na druhou stranu, tyto vymoženosti mi umožňují pracovat v pyjamas. Že EU vymyslí nějakou pitomost, to snad nikoho nepřekvapuje. Třeba by mohli zakázat žárovky.
Dana Puchalská
To se povedlo. Hezkého apríla všem.
Jitka Hašková
To je jasný apríl !!! To je evidentní nesmysl.
ivana kosťunová
Mě to přišlo docela logické- taky jsem se nechala nachytat.
Libor Farský
Málem jsem na to redakci skočil, apríla jsem nevzpomenul. Bylo by to fajn.
Jiřina Votavová
Škoda, že je to jen apríl. ☺