Poznáte tento zámek?
Foto: autor

Poznáte tento zámek?

5. 4. 2018

Dnes asi těžká otázka. Zámek z 18. století stojí v obci jen několik km od jedné z dálnic mířících z Prahy. Škoda, že není přístupný veřejnosti; možná ještě čeká na nového majitele. Obec s cca 2 tisíci obyvateli leží v území místní akční skupiny Svatojiřský les v tradičním cukrovarnickém kraji.

Trojkřídlý dvoupatrový komplex na půdorysu ve tvaru U s přilehlou zahradou by byl těžko překonatelným estetickým klenotem, nebýt sousedního ošklivého a po opravě upřímně bažícího :-) kostela sv. Martina rovněž z 18. století. V blízkosti je pěkný památník obětem 1. světové války s dopsanými jmény obětí z května 1945. Zámek patřil mimojiné Nosticům, kteří byli po válce odsunuti, přestože mnozí z nich patřili k českým vlastencům.  

Po válce tak zámek získal československý stát, který z něho udělal byty, zdravotní středisko a poštu. Když po roce 1989 získali objekt v restituci poslední řádní vlastníci, museli řešit jeho havarijní stav a patrně na celkovou rekonstrukci již neměli síly. Krásný pozdně barokní vzhled byl citlivě obnoven dalšími majiteli až před několika lety. Hned za zámkem je krásný soukromý domov pro seniory (SeniorPark).

Chcete-li nápovědu, hledejte silně vonící rostlinu Cleome spinosa.

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Tam to určitě neznám, ale díky názvu květiny jsem to našla snadno. Se zámkem i rostlinou jsem se setkala dnes poprvé. Díky!
Alena Vávrová
Přišla jsem k tomu s křížkem po funuse, ale Luštěnice znám. Dříve jsme kolem jezdili často autem, teď zámek vídám z druhé strany při cestě vlakem do Nymburka. Pocházely odtamtud dvě moje známé.
Oldřich Čepelka
Jojo, Luštěnice blízko Mladé Boleslavi. Uhodla například J. Handlová, která to luštila při pojídání luštěniny :-)
Marie Seitlová
Našla jsem, rostlina je dobrá nápověda.
Anna Čípová
Našla jsem díky rostlině.
Jitka Hašková
Našla jsem pomocí květiny.
ivana kosťunová
Tak už to mám taky, díky vaší nápovědě. Ale sama bych to nedala, měla jsem podezření na Čakovice. To ta zmínka o cukrovarnictví. :))
Naděžda Špásová
Našla nakonec podle rostliny, ale luštění to tedy bylo. Myslím, že jsem tam nikdy nebyla.
Věra Lišková
Našla, díky rostlině.
Jaroslava Handlová
Byl to těžký oříšek. Povedlo se mně to vyluštit až když jsem poobědvala (čistě náhodou čočku). Skládám poklonu současným majitelům - paráda!
ivana kosťunová
Nenašla, i když určité podezření mám...
Zuzana Pivcová
Vím, protože jsme tam několikrát byly (vlakem z Prahy s přestupováním) za známou, která tam v poslední fázi života byla právě v Senior Parku. Ten byl luxusní, zatímco zámek a kostel zpustlé. Aspoň, že už je zámek v lepší podobě.
Mirek Hahn
Našel :-)
Jiřina Votavová
Už mám vyluštěno. Další informace o zámku jsem si našla na stránkách obce. ☺