Jak oslovovat starší dámu?
Ilustrační foto: pixabay.com

Jak oslovovat starší dámu?

3. 4. 2018

Stáří, potvora jedna odporná, se po vás plazí, zatíná své dlouhé drápy, kterými vyrývá hluboké vrásky po celém vašem těle, vytrhává vlasy, láme křehké kosti a podlomuje vaše sebevědomí.

Jo, to je stáří, na které si zvykáte a které je neodvratné. Když jste ale mladá, kvetoucí žena kolem čtyřicítky a stáří už vás chce začít lámat, to v pořádku není. Postihne vás totiž to, že vás vaše děti udělají babičkou. Jo, trochu máte radost, ale trochu vás štve, že to oslovení přišlo tak brzy. Ne, že byste byla tak ješitná, že byste vlastním vnoučatům zakazovala nazývat vás babičkou, ale urážlivé je, že se i pro vlastní děti místo maminky stanete babičkou. Jejich babičkou přece nejste.

Když vás poprvé osloví babi i vaše snacha, pro kterou babičkou opravdu být nechcete, tak se naježíte. Zajímavé ale je, že její matka pro ni maminkou zůstane pořád a její babičkou se nestane.

Když si začínáte zvykat, po příchodu dalších vnoučat, že se stáří opravdu hlásit nepřestane a že babičkou jste už pro všechny kolem, něco se stane.

Při odchodu z obchodu, kde jste byla nakoupit, se ozve hlas: "Mladá paní, něco jste si tu zapomněla." Neotáčíte se. Mladá paní už dávno nejste, a tak se vás to nemůže týkat. Týká! Přiběhne mladý prodavač a podává vám zapomenuté, koupené zboží. Mladá paní by ho tam přece nenechala, protože jí to ještě lépe myslí. Stará ano, s jejím reagováním je to horší. Když na vás někdo volá, mladá paní, lidi si vás prohlížejí a žasnou, když žádnou mladou paní nevidí. Prodavač se chce snad zavděčit, nebo udělat galantní gesto, ale pro starou paní se to nehodí. Stačilo by jenom říci "paní".

No, a tak teď nevím, jak nám stařenkám máte vlastně říkat!

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jiří Libánský
Pokud se pohybuji v nekonvenčním oblečení (třeba v gothic stylu) nikoho neurazí, ani nepřekvapí, když starší dámy oslovuji: krásná paní, sestro královny elfů, matko lesních víl atd. Baví mě to a rozvíjí fantazii. Pokud ženu oslovuji "madam", je to oslovení uctivé a proto musí být provázeno smeknutím a nebo alespoň velmi jemnou úklonou. Jinak by to mohlo vyznít pejorativně.
Marie Doušová
Myslím si , že oslovení paní stačí. Babička jsem pro vnoučata . Také velmi záleží jak je oslovení řečeno. Oslovení od cizích osob nehodnotím a také se tím nezaobírám.
Eva Mužíková
Také nejsem zrovna štěstím bez sebe, když mi v tomto věku řekne někdo neznámý - mladá paní. Ale přecházím to. V mojí rodině jsem pro všechny babička, to kvůli vnoučatúm. Jinak snacha, když jsme bez nich - Evo, syn mami.
Hana Šimková
Jo a ještě jsem vynechala za chytrého čárku. To jsem tak pospíchala,abych si s Vámi mohla popovídat.
Hana Šimková
Jé, paní Halátová, opět jsem udělala chybu. To jedno Vy je tam už navíc.A ještě dodávám, že ten prodavač nebyl vůbec pošetilý. Že Vám nikdo neříká mladá paní, to je opravdu smůla. Zahořklé ženské bych to také neřekla.
Jitka Caklová
Oprava: ...dispenzarizační ...
Hana Šimková
Paní Věro Halátová, teď si říkáte, jak jste mi to nandala. Doufám, že Vám ta moje kritika udělala dobře. Žádný článek jste ještě nenapsala, tak co kdyby jste Vy vyplodila něco chytrého bezchybného Vy. Jak ráda bych si to přečetla Přeji Vám babičko hezký den.
Jitka Caklová
Po vlastních zkušenostech s příspěvky čtenářů u mých článků, nikdy nehodnotím autora/ku, ale napíši vlastní názor na danou záležitost, neboť vím, že sama nejsem dokonalá. Na poslední dispendarizační kontrole mi sestřička naměřila tlak 120/75 a pan doktor pravil, "vy máte tlak jak osmnáctka", se smíchem jsem odvětila, "vždyť já se také tak cítím". Potíže žádné nemám, léky žádné neberu, život mě těší, tak oslovení "mladá paní" mě nikterak nedráždí a s úsměvem za "mladou paní" poděkuji :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
V písemné styku používám oslovení "Vážená paní" jinak paní XY. Protože vypadám jako stařenka nikde mně neříkají "Mladá paní", snad jedině by to byli slepci.
Libor Farský
To je zajímavé, jak rychle zmizelo to "soudružkování" - i na úřadech hned po změně režimu.
Dagmar Bartušková
Nejlepší by bylo: " Helejte, vy, osobo!" Soudružko mi tedy opravdu nikdo neřekl. V tom jsem se vymykala. Pobavilo. :-)
Soňa Prachfeldová
Ještě, že máme naše vnoučky, těm nevadí, že stárneme, ani je nenapadne nám to dávat najevo. Ještě, že nám mládež neříká - ty vole . Kolikrát řeknu v obchodě - jééé děkuji za tu mladou paní ... paní je dostačující bez přídavného jména, ale přece nebudu dělat přednášku dotyčným ...
Blanka Macháčková
Jsem hlavně ráda, že už mi nikdo neříká soudružko. To mi bylo opravdu hodně nepříjemné. U ostatních oslovení mi záleží hlavně na intonaci. Od pana Zindulky bych brala i tu paninku.
Elena Valeriánová
Pokud mě někdo osloví "mladá paní" tak mu s úsměvem doporučím návštěvu očního lékaře neboť je evidentní, že špatně vidí.
František Pašingr
Víte jak dlouho oslovujeme zákaznici mladá paní? Dokud slyší.
Věra Halátová
Cizí lidé mne oslovují "paní". Kdo mne zná, oslovuje mne příjmením s občanským titulem paní. Paní, nikoliv "pani". Moje děti mne oslovují mami, jak jinak a vnuk mi říká: babičko. Neříká babí ani babi, ale babičko. K tomu ho nikdo nenutil, prostě to tak říká oběma babičkám. Když si přivede ke mně spolužáka, kamaráda, tak ten mi také říká babičko. Jak jinak by mi měl říkat? Autorka toho článku se stydí za to, že je babička? Mně můj věk rozhodně nepodlomuje sebebědomí. A ona neví, jak jí, jako "stařence" mají ostatní říkat? Ta úvaha je hloupá. A v té poslední větě za "nám" patří čárka a za "stařenkám" také. Stařenko, co kdybyste se zabývala něčím jiným, než tím, že nějaký pošetilý prodavač vám řekl "mladá paní", tedy jestli je to vůbec pravda.
Věra Ježková
Nad mladou paní se usměju, madam mě pobaví, paninka je pro mě oslovení hrozné, nejlepší je paní. Babinka s krátkým a se mi líbí. Babička nejsem a nebudu. Hezký článek.
Hana Rypáčková
Být babičkou mě baví.
Vladislava Dejmková
Já jsem ráda, že jsem babička. Mám kamarádku, která je už prababička a je to kočka. Ovšem babička jsem jen pro svá vnoučata. Snacha mi říká jménem, syn mami. Oslovení mladá paní nemám ráda, stačí paní.
Naděžda Špásová
Hanko, tak tohle mě opravdu nechává chladnou. Pokud mi někdo neřekne opravdu nějak hanlivě, tak je mi to jedno. Ale máš to moc hezky napsané. :-)
Věra Lišková
Malé děti se s oslovením nepárají. Čtyřletá holčička řekla ,, Nevím jak ti mám říkat, tak ti budu říkat babi.,,
Hana Šimková
Ještě mě napadla naše babča, ale to ať si zkusí.K článku mi redakce dala obrázek ženský, která vypadá, že jak se jí nebude oslovení líbit, vrazí dotyčnému facku.
Hana Šimková
Jenom ať nám neříkají bába. S bratrem jsme říkali babičce babka. Třeba až budeme milé, hodné a hodně staré, budou nám říkat bábinka
Jana Slavíková
Po prodavačích či pokladních jen těžko můžeme chtít, aby nás oslovovali příjmením. Madam mi nevadí, nad mladou paní se pousměju, paninka mě nadzvedává. Umíte si představit, kdyby nás někdo oslovil "stará paní" nebo "seniorko"?
Alena Tollarová
Mladou paní tak od 20 do nekonečna, taky jsem nad tím oslovením vždycky žasla. Ale oni to ti prodavači nemají lehké, toto se asi neučí a nikdo jim neřekl, že je to fakt divné oslovení pro starší generaci žen. A jak to mají chlapi, slyšeli jste někdy v obchodě oslovení mladý pane? Mě snachy oslovují jménem a jako o babičce o mě mluví, když o mě mluví se svými dětmi - mými vnoučaty.
ivana kosťunová
Pokud někdo začne oslovením "madam" nebo "dámo", věští to katastrofu.
ivana kosťunová
Mladá paní mi nevadí, snesu i paninku. Kdybych si mohla vybrat, zůstala bych u klasiky : paní a příjmení. Pro úřady jsem "ta ženská" s oslovením se úřednice většinou nenamáhají, věty začínají slovy : vy musíte tohle udělat, tohle dodat, atd. V pracovních vztazích to vymysleli nejlépe Američané- oslovovat křestním jménem a vykat. A nejkrásnější oslovení vymyslela moje mladší vnučka : babinko. Ano s tím krátkým a. Babinka jako maminka.
Zuzana Pivcová
Oslovení "mladá paní" nesnáším, protože mi připadá účelové a servilní. Klidně řeknu Zní to hezky, ale to tak před 40 lety, čímž oslovující osobu uvedu do rozpaků. Někdy ale naopak vidím, jak se nějaká moje vrstevnice při oslovení Mladá paní začne trochu natřásat. Někdo ve snaze prodat, nalákat také volí oslovení Madam. Tak na tu už vůbec nevypadám a neslyším. Hani, něco vymyslíme!!
Hana Šimková
Ještě zapomínáme na seniorku, ale to už mluví o nás už v důsledku našeho umístění do nějakého odkládacího ústavu. Pořád mi vychází jako nejlepší oslovení "naše stařenka , nebo ještě lepší nářečně starunka." Starunka u mně vyhrává.
Hana Šimková
Jé Jarko, my si tedy můžeme vybírat, ale možná, že by nás nemuseli oslovovat vůbec. Všechna oslovení jsou příšerná.