Bolevecké rybníky
FOTO: autorka

Bolevecké rybníky

7. 4. 2018

Protože se blíží termín našeho společného setkání v Plzni (8.-10.června), rozhodla jsem se splnit svůj slib a seznámit Vás všechny s tím, co nás čeká a v jakém prostředí se setkáme. A tak Vás postupně seznámím s jednotlivými rybníky. Je jich celkem šest, kde se můžete bez problémů vykoupat. Jsou upravené s pozvolným vstupem do vody, břehy jsou písčité (podobně jako u moře) a voda je čistá bez sinic,

Účastníci srazu budou bydlet u Boleveckého rybníka, který je největší. Jeho rozloha je cca 53 ha a délka hráze zhruba 250 m. Na hrázi roste řada mimořádně hodnotných dubů, některé byly zřejmě zasazeny v době založení rybníka. Již od roku 1921 si zde pronajímal měšťanský pivovar prostor na provozování koupaliště a kluziště. Ke koupání sloužily vyhrazené partie rybníka pod restaurací Ostende. Jižní břeh rybníka je zaplněn objekty jachtařského klubu, na severozápadním břehu v 60. letech vznikl autocamp.

Další rybník Košinář pravděpodobně dostal název od vrb, které blízko něj rostly a z jejichž proutí se pletly košíky. První dochovaná zráva pochází z roku 1694. Jeho rozloha se udává 6,4 ha. Hráz je dlouhá necelých 250 metrů. Pod hrází leží sádky zřízené po II.světové válce. Mezi Košinářem a Seneckým rybníkem došlo v poslední třetině 20. století ke stavbě kolonie chat.

Senecký rybník má rozlohu 7,4 ha a jeho název je odvozen od vesnice Senec, kam vede přes východní hráz cesta. V písemných pramenech se objevuje od roku 1781. Hráz rybníka je dlouhá 200 metrů. V současné době je rybník opraven tak, aby pláž pojala co nejvíce lidí. Břehy jsou vysypané říčním pískem, v okolí upravené cesty s lavičkami.

Dalším z rybníků je Třemošenský s rozlohou 4,2 ha. Rybník sbírá vodu jednak z Boleveckého rybníka a jednak slatinnou vodu z Kamenného rybníka. Po jeho zhruba 170 metrů dlouhé hrázi prochází silnice z Plzně do Třemošné. Rybník je lidově nazýván "Židovák". Název pochází z dob protektorátu, přesně z roku 1940, kdy byl Třemošenský rybník vyhrazen pro Židy.

Kamenný rybník leží na levém přítoku Boleveckého rybníka. Jeho rozloha je 5,2 ha. Blízko východní hráze se nachází objekty restaurace. Rašeliniště nad rybníkem je vyhlášenou přírodní rezervací. Na okraji rašeliniště stojí Kolomazná pec.

Rybník lidově nazývaný "Šídlovák" je posledním z řady boleveckých rybníků. Okolí rybníků tvoří Bolevecké polesí, ve kterém jsou upravené cesty jak pro vozíčkáře, tak cyklostezky. Také se nezapomnělo na cvičení. U Kamenného rybníka jsou umístěny cvičicí stroje, kde si po túře v lese protáhnete tělo.

Věřím, že se Vám pobyt u nás v Plzni bude líbit a užijeme si společně hezké setkání. 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Našla jsem tuto Plzeň 2018 a když jsme se tak dost hlásili, kdo nakonec jede ?
Jitka Chodorová
Jarmilko, děkuji za připomenutí mého mládí, rybníky samozřejmě znám, až na výjimky, všude jsem se koupala, škoda, že se nemůžu osobně zúčastnit kvůli svému špatnému pohybu, ale když budou hvězdy příznivé a někdo z dětí, či vnuků čas, ráda bych se zastavila jeden večer, abych vás také osobně poznala. Přeji pěkné počasí, a hodně krásných zážitků v mé milované Plzni.
Jarmila Komberec Jakubcová
Doufám, že se počasí vydaří a budeme se moci i vykoupat.Už mám připraven článek o Plzni a možnostech návštěvy. Synagoga je velmi krásná a má výbornou akustiku.Slouží i jako koncertní sál.
Jaroslava Handlová
Už se na setkání moc těším, informace přišly vhod. Zrovna dnes jsem se dopoledne dívala na ČT 1 na oblíbenou Toulavou kameru a ukazovali záběry z Plzně - krásně opravené synagogy. My už jsme si předplatili další 4 dny přímo v kempu, tak Soňo, můžeš se zastavit.
Jana Šenbergerová
U vody to bude hezké. Těším se! Nejen na tu vodu, ale na všechny, které už znám osobně nebo zatím "jen" přes internet. :-)
Alena Tollarová
Nevím, jestli je všechny obejdu, ale budu se snažit.
Soňa Prachfeldová
Nikdy jsem tam nebyla, jarmilko skvěle popsáno. Ráda bych vás všechny viděla , ale budu se vracet z ALP, tak to zřejmě nezvládnu a v neděli už nebudete.
Hana Polednová
Těším se na hezké procházky okolím rybníků a i na další akce, které si společně určitě užijeme. Samozřejmě si budeme přát hezké počasí k tomu.
Marie Seitlová
K rybníkům se těším. Díky za procházku.
Dana Kolářová
Věřím, že se Vám pobyt u nás v Plzni bude líbit a užijeme si společně hezké setkání... Já také a těším se.
Zuzana Pivcová
A jestli bude k tomu ještě hezky, tak to bude bezvadný víkend. Díky, Jarmilko. Koupání? Uvidím. Moc otužilá nejsem. :-D
Elena Valeriánová
Jarmilko, zrovna včera jsem si říkala, že by to chtělo nějaké informace. Asi mi čteš myšlenky :-) Pokud se nepletu je v Plzni i botanická zahrada. Tu bych taky ráda navštívila.
Marie Novotná
To je velmi lákavé,už se těšíme.Následně máme rezervaci v chatkách,tak si to projdeme kolem a dokola.Díky :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
V dalším článku bude přiloženo více fotek, které jsem nafotila před týdnem na našem treku s NW hůlkami. Chodíme do Boleveckých lesů a okolí rybníků pravidelně 2x týdně s partou stejně ujetých seniorek jako jsem já.
Naděžda Špásová
Jarmilko, už se těšíme. Procházka kolem rybníků bude určitě parádní. :-)