Senioři se stále častěji rozvádějí. Důvod? Špatné vztahy s rodinou i změna  životního stylu
Ilustrační foto: ingimage.com

Senioři se stále častěji rozvádějí. Důvod? Špatné vztahy s rodinou i změna životního stylu

4. 4. 2018

Seniorů, kteří se odhodlají k rozvodu manželství, přibývá. Dle údajů Českého statistického úřadu se za čtyři roky zvýšil počet rozvedených osob nad 60 let o 15 %. Důvodem častějších rozvodů je změna životního stylu seniorů, větší informovanost i narůstající emancipace žen. Poklidnost rozvodových stání často narušují spory o majetek.

Nejpočetnější skupinu rozvedených lidí tak sice i nadále tvoří osoby ve středním věku 35 až 44 let, osoby starší 55 let však v roce 2016 tvořili již pětinu všech rozvedených. Vzhledem k postupnému stárnutí populace lze navíc dle odborníků nárůst rozvodů u starších lidí očekávat. Důvodů k vyšší rozvodovosti vidí experti na práci se seniory hned několik.

„Jedním z hlavních faktorů je měnící se životní styl seniorů. Ti jsou dnes aktivní, rádi si užívají života, věnují se svým koníčkům a přátelům. V manželství, které je v těchto aktivitách brzdí, tak často nechtějí setrvat,“ vysvětluje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe. Senioři se též stále častěji nebojí o problémech ve vztazích mluvit s odborníky.

„Pozorujeme stále větší zájem o naše služby ze strany starších lidí, důvodem je především větší informovanost o službách. Dnešní senioři mají totiž častěji přístup k internetu a umějí ho dobře ovládat,“ doplňuje Olga Hinková, ředitelka Psychocentra – manželské a rodinné poradny Kraje Vysočina.

Dalším vysvětlením zvyšujícího se počtu rozvodů u seniorů může být fakt, že velká část lidí staršího věku žije již ve druhém nebo několikátém svazku. National Center for Family and Marriage Research totiž uvádí, že pravděpodobnost rozvodu je u těchto párů až 2,5krát vyšší. Sezdané páry se často potýkají s neporozuměním v rámci nově vzniklých rodin nebo finančními problémy.

Nezisková organizace AARP však upozorňuje také na vliv postupné změny postavení a role žen. Právě díky zvyšující se emancipaci žen jsou to právě ony, kdo častěji žádost o rozvod podá. Ženy jsou dle AARP iniciátorkami formálního ukončení manželství v 60 % případů. Mezi hlavními příčinami rozvodu seniorů vyjmenovávají odborníci především odcizení, komunikační problémy, ale i ztrátu zájmu o sexuální oblast.

„Roli hraje bezpochyby i to, že ve svazku starších osob již nežijí děti, kvůli kterým mnohdy manželé jinak zůstávají spolu,“ říká Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe. „Důvodem pro podání návrhu na rozvod manželství však většinou nebývá samotný rozvrat manželství, ale například majetkové spory či obava z vytváření dluhů, které by spadaly do společného jmění manželů,“ dodává advokát Michal Hon.

Samotné rozvody seniorů jsou pak dle něj díky absenci rozhodování o péči o nezletilé dítě klidnější, rozvádějící manželé se ale často nejsou schopni dohodnout a rozvody probíhají v takzvaném sporném režimu. „Je to dáno tím, že u těchto rozvodů často jedna ze stran s rozvodem nesouhlasí a chce manželství zachovat alespoň formálně, anebo není možné dosáhnout dohody ohledně vypořádání společného jmění manželů,“ vysvětluje Hon.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(3.7 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Školová
Ilustrační foto je super, to bych se taky hned rozváděla! Děti jsou dospělé a samostatné, takže už většinou není potřeba "tmelit" rodinu kvůli nim. A než strávit zbytek života s ubručeným dědkem, nebo hašteřivou bábou, tak je asi lepší to trápení ukončit. A ženy asi dávají ty žádosti víc proto, že mužům se většinou do nějakých tahanic nechce. Situace, ve které žijí jim možná i vyhovuje.
Soňa Prachfeldová
Ani mě to nepřekvapuje, když to nemá klapat, pak nemá cenu být ve vyprahlém svazku.
Jana Šenbergerová
Vzhledem k tomu, že se v průběhu života měníme, mě to nikterak nepřekvapuje, ale ani nepohoršuje. S ohledem na to mi svatební slib přijde velmi postavený na hlavu, i když já do puntíku splnila, co jsem slíbila.