Genetika v kuchyni
Ilustrační foto: pixabay.com

Genetika v kuchyni

14. 4. 2018

Genetickou výbavu neovlivníme. A čím jsme starší, tím zřetelněji si ji uvědomujeme. Tu získanou od rodičů sami na sobě, a na svých dětech tu, kterou dostali do vínku od nás.

S mým mužem žádného společného potomka nemáme. Funkce dědečka vyženěných vnoučat z mých předešlých manželství se mého muže prakticky netýká, a když, tak jen okrajově. Přesto je v tomto směru velmi citlivý…

Veškeré návštěvy u nás doma obvykle domlouvám já. V praxi to znamená, že předem vím, kdy a kolik osob se dostaví a můžu se na to patřičně připravit. Tento postup považuji za běžný a normální. Nikoli ovšem můj muž. Takže když mi v neděli hodinu před polednem šťastně oznámí, že se u nás za chvilku staví jeho syn s celou rodinou, aby pomohl odzimovat bazén, já jeho radost nesdílím. Naopak. Beru to jako ránu pod pás, jako podlý útok na moji moravskou pohostinnost.

Nemám nedělní oběd pro šest osob! A podle toho se taky zatvářím, což můj muž okamžitě hodnotí jako negativní přístup k jeho rodině a tudíž následuje hádka. On prostě nedokáže pochopit, že jsem po své mamince zdědila podmíněný reflex, spojený s oznámením jakékoli návštěvy, nota bene v době oběda: do mozku mi taková informace automaticky vystřelí otázku, co jim nabídnu. Nemůžu za to, je to ve mně jako v koze. Svojí mamince jsem tuto přehnanou hysterii kolem „žvance“ vždycky vyčítala a sama dnes dělám totéž. Přitom to nakonec vždycky dobře dopadne. Tuňáková pomazánka jako předkrm, zbytek polévky rozdělím vnoučatům, a po vykonané práci to jistí smažák v místní hospůdce.

Děti odjely a můj muž byl tak spokojený, že mi na usmířenou nabídl společnou procházku jarním lesem za našimi humny…

Hezké vztahy v běhu času vám přeje 

Hana Švejnohová

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Pokud přijde neohlášená návštěva jen tak " na kafe", tak mi to nevadí, pokud už nemám naopk smluvenou jinou schůzku. Ovšem aby přišla neohlášená návštěva před obědem ve větším počtu, tak to se mi nelébí. Rodinu zvu na oběd v ohlášený den a v ohlášenou hodinu. Všichni mne znají, tak to dodržují ke spokojenosti všech.
Libor Farský
To je hezké ...
Zdenka Hillová
Přesně to je tak u nás ohlášená návštěva a kolik lidí ,nebo ráda uvařím ,napeču prostě je to pak vše fajn spokojenost všech :))
ivana kosťunová
Moje mamka měla ty samé reakce. Neohlášené návštěvy prostě nesnášela a dávala to najevo. Pro mě naopak vždy byly a stále jsou neohlášené návštěvy vítaným zpestřením. Ale pravda je, že ona by návštěvu neodbyla dovezenou pizzou v krabici. Vždy se prostě najde nějaké řešení, i když se naše matky v hrobě obracejí :))
Jana Šenbergerová
Kdyby s námi genetika v kuchyni cloumala jen takhle, byla by to pohoda. Za uvedených okolností bych měla také nervy na pochodu, a to jsem nic takového nezdědila. :-)