Venoušku, Venoušku, to se dělá…?
Ilustrační foto: ingimage.com

Venoušku, Venoušku, to se dělá…?

18. 4. 2018

Článek z 15.4. o lásce v pokročilém věku mě inspiroval ke glose z nedávné osobní zkušenosti…

Jaro je každoročně spojováno s láskou. Tvrzení, že láska kvete v každém věku, může sice znít jako otřepané klišé, ale teprve kdo to zažil u svých nejbližších, pochopí, že se těch pár slov může naplnit dřív, než se nadějete.

Moje každodenní komunikace s maminkou, která už druhým rokem žije v útulném brněnském domově pro seniory, je pro mě životně důležitá. Její Alzheimerova choroba má díky tamní péči a naší časté komunikaci velmi uspokojivý průběh i potřebný řád.

Loni v létě mi každý den do telefonu pobaveně líčila, jak se jí dvoří dva senioři. Sotva se prý usadí v zahradě na lavičce, hned se tam oba objeví a už se prý na ni „lepí“. A jak si toho prý ostatní všímají a dobírají si je, kdo z nich ji nakonec získá. Nejdřív jsem myslela, že si naše babi zase trochu vymýšlí, ale jedna z pečovatelek mi potvrdila, že soubojem o naši babičku žije celý domov. Pánové prý o sebe dokonce začali víc pečovat, nosí čisté košile, holí se každý den a předhánějí se v galantnostech. Všichni prý čekají, jak to dopadne…

Najednou mi babi přestala brát telefon. Ani sama nevolala. Čekám dva dny a pak jako obvykle volám pečovatelku. „Potřebujete něco nutně?“ ptá se mě potichu. „Víte, já je nechci rušit. Oni jsou už pár dní jak dvě hrdličky, nehnou se od sebe, chodí spolu na procházky, a zrovna teď tady sedí v podloubí na lavičce, drží se za ruce a pan Václav se na vaši maminku tak láskyplně dívá…“

Tak to vyhrál pan Václav! Osmdesát sedm let, dvojnásobný vdovec. Moje čtyřiaosmdesátiletá maminka (a pětatřicet let vdova!) je teď jeho Hanička...

Večer mi to konečně zvedne. O panu Václavovi vypráví s humorem, ale slyším po hlase, jak je spokojená. „On by mi chtěl pořád sahat na koleno,“ špitá spiklenecky. „Ale já si vždycky poposednu a zazpívám mu Venoušku, Venoušku, to se dělá? No my se tu všichni tak bavíme, to bys koukala! Víš, tady je to… jak v mateřské školce pro důchodce!“ líčí mi situaci  maminka a směje se svému vtipu na celé kolo…

Loni v listopadu bohužel pan Václav náhle zemřel. Bylo to nečekané a rychlé, ale maminka si díky své nemoci i veselé nátuře užívá své každodenní radosti dál. A já jsem nekonečně vděčná, že mi už zase do detailu popisuje, jak se všichni srocují v zahradě na lavičce, když vysvitne sluníčko…

Řekněte sami, nemám já s tou svojí maminkou štěstí?

Hezké vztahy v běhu času vám přeje

Hana Švejnohová

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Červenka
Taky jsem znala paní, co si v 92 letech přivezla domů z lázní o 11 let mladšího vdovce a ožila. Prožili spolu ještě pěkné tři roky.
Zdenka Jírová
Podobnou historku znám . Něco podobného prožívala maminka mé přítelkyně, jen trochu zvláštní bylo, že její milý byl asi o 25 let mladší.Stará paní zahodila několik přebytečných kil, kterých se marně zbavovala léta a se svým milým chodila na procházku do parku, drželi se za ruce a líbali na cestičce. Sice jim to zalíbení trvalo jen několik let, ale stará paní si asi konečně prožila romantickou lásku.
Dana Puchalská
Náš hodně starý soused( v 98 letech )zase vyprávěl svým dětem, že má milenku co za ním den co den chodí. Tak ať ho tak neruší odpoledne telefonem. O tom že mu nosí denní tisk se už ale nepřiznal. Byl moc milý až do posledních chvil. Moc ráda na něj vzpomínám.
Zuzana Pivcová
Vzpomněla jsem si na svou známou Olinku, dnes již na pravdě boží, která nám v 85 letech vyprávěla, jak pozve nějakého známého vdovce na oběd a on na ni bere a ona dělá drahoty. Ve skutečnosti to asi bylo trochu jinak, ale její vyprávění bylo roztomile dojemné. Podobně jako tento článek.
Marie Doušová
S úsměvem a s radostí jsem si tento článek přečetla. Ať jim tam stále svítí sluníčko a radují se z nových dní.
Libor Farský
Moc hezké počteníčko !!!
Jarmila Komberec Jakubcová
Milé vyprávění.
ivana kosťunová
Také náš dědeček byl obletovaný v domě s pečovatelskou službou nezadanými dámami. Ale on měl jenom svoji Vlastičku. Moc milé a pravdivé povídání.
Hana Šimková
Jo, láska je láska a Vaši mamince se dá jenom trochu závidět i přes tu její nemoc. Krásné, je také, že má hodnou a starostlivou dceru.