Svitavský Brand: dobrodružství na kole i pěšky
FOTO: autorka

Svitavský Brand: dobrodružství na kole i pěšky

21. 4. 2018

I obyčejný les může být hodně akční. A hodně zajímavý. To když ho vybaví posilovnou, spoustou atrakcí, naučnými tabulemi, cyklostezkou a zajímavými stavbami. Takový les najdete u Svitav, protíná ho Brand – lesní rekreační areál.

Nejdůležitější je rozhodnout se, zda vyrazít na stezku Brand pěšky nebo na kole. Lesní rekreační areál Brand začíná u rybníka Rosnička na kraji Svitav, což je zřejmě nejoblíbenější odpočinková zóna tohoto dříve okresního města. Chodí se sem na procházky, za koupáním, na pivo a v posledních sedmi letech i na Brand. Než vyrazíte, je možné se občerstvit na dvou místech: na pláži ve stánku přezdívaném místními „Plechárna“ nebo na druhé straně rybníku v hospůdce Rosnička.

Rybník Rosničku obklopují krásně vyčištěné a upravené hluboké lesy, které se táhnou mezi vesnicemi Javorník, Opatovec a Mikuleč směrem na Litomyšl. Jejich velká část je pospojovaná turistickými trasami a cyklostezkami. Je tu také venkovní posilovna (u té to začíná) se stroji připomínající profi zařízení ve fitku, dvoukilometrová fitness stezka, cyklotrasa se třemi možnými okruhy: s délkou necelé tři, sedm nebo dvanáct kilometrů. Prodloužená je také naučná stezka k pramenům řeky Svitavy, na které je třeba plnit různé úkoly. A ty dají zabrat.  

Zapněte mozek na naučné stezce
Víte například, jak dlouho vydrží blecha bez potravy? zní otázka na dřevěném panelu.  „Týden?“ „Čtrnáct dnů?“ plácám nazdařbůh a bohužel jsem úplně mimo. Blecha totiž vydrží bez potravy „dva dny.“ Nevím ani, jak rychle běhá prase, kolik mláďat má zajíc, váhám, i zda se veverka ukládá k zimnímu spánku. O něco lehčí je kvíz, kde se pomocí otáčivých kostek vybírá, jaké listy má který strom. Lípu a další stromy lehce poznávám. Další zastávkou, ať už pro turisty nebo cyklisty, je retenční nádrž. Kdysi tu byl zelený špinavý rybníček, dnes je vyčištěný a má stavidlo. Značky vedou také k zatopenému písníku, v minulosti se zde těžil písek a pak jezírko upadlo v zapomnění a jen tak zarůstalo trávou. Teď prošlo revitalizací a přejít ho můžete po sérii moderních lávek. Lesem po žluté (bílé políčko se žlutou vlnovkou) dojdeme kolem tabulí o lesním hospodářství a dřevu místních lesů až k pramenům řeky Svitavy. Abychom se pak po žluté a cyklistické červené vrátili zpět k rybníku Rosnička.  

Zapněte svaly na fitness stezce
Naučná stezka se zčásti protíná i s dvoukilometrovou fitness stezkou. Ta obsahuje deset stanovišť s jednoduchými cvičebními prvky vyrobenými z akátového dřeva. Samotné cvičební prvky jsou sice jednoduché, ale když máte cvik opakovat desetkrát, zjistíte, jak to dá zabrat. Jedná se například o schody, které je třeba několikrát přejít tam a zpět, posilovací zařízení na nohy, na sedy lehy a další. U každého z nich je doporučeno, kolikrát byste to měli zvládnout. Například sedů lehů začátečníkovi doporučují pět, pokročilému patnáct, sportovci třicet.  

Šlapejte na kole
Pokud zrovna není po několikadenním dešti, jsou místní lesy velmi příjemné na cyklistiku. Zdejší cyklostezky (jsou značené červenou vlnovkou v bílém políčku) vedou pouze lesem, mimo komunikace. Nenarazíte zde na žádné záludnosti, žádné převýšení, ani ostré zatáčky. Nenáročný výškový profil ji předurčuje pro důchodce i rodiny s dětmi. Cyklostezka je téměř 12 km dlouhá, je možné ji však zkrátit na 7 nebo 2,6 km. Kdo sem pojede z centra města, musí si připočítat ještě další dva kilometry. Zajímavou zastávku si můžete udělat u Památníku včelích matek. Připomíná téměř zapomenutou včelařskou tradici v regionu s ojedinělou architekturou. Pak už nezbývá, než si nechat natočit pivo na Rosničce nebo Plechárně. 

 

Co ještě ve Svitavách podniknout?
Renesanční náměstí
Původně renesanční náměstí bylo po velkém požáru v roce 1781 přestavěno do nynější barokní podoby. Svou délkou podloubí a množstvím stavebních slohů se řadí ke skvostům měšťanské architektury v Česku.

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Myslím si, že lesoparky mají své místo u měst. Vím, že jsme je obdivovali v cizině, kde se děti vyřádily na kládách a prolejzačkách z přírodního materiálu a zpestřilo jim to pochod přírodou. Naučné stezky často poučí. Ale Svitava je ode mne daleko.
Dana Puchalská
Podobný lesopark jsem poprvé viděla když jsem byla malá. V Čimicich a pak i v Kobylisich. Ale otec myslivec byl z toho docela nešťastný. Protože zmizeli divocí králíci a další lesní zvěř. Ale děti ze školek byly nadšené.
Libor Farský
Takže vlastně vzniklo něco jako rozsáhlý zábavní "Lesopark", který by měl největší využití v blízkosti velkoměsta - jako je tomu u New Yourku nebo u pražské Stromovky, kde jsou ovšem parky chudší na stromy. Myslím, že je to velmi záslužné a vítané zejména rodinami s dětmi nebo seniory s omezenou pohyblivostí a milovníci netknutých přírodních lesů si ty své pro vycházky a houbaření jistě najdou jinde a přejí jim to. Mně by velmi bavilo, kdybych se mohl na vytváření zábavné části parku nějak podílet a otázky do kvízu mi připomínají můj oblíbený TV pořad "Nikdo není dokonalý".
Marie Ženatová
I já mám ráda obyčejné hluboké lesy, kde mohu klidně sbírat borůvky, maliny, ostružiny a houby, kde v klidu uvidím při procházce i nějaká lesní zvířátka. To jsou ty krásné, majestátní a opravdové lesy - také nám jich u nás ubývá a že se mění v hlučné jarmarky vadí moc lidem - jenže mnohdy proti tomu už nepomohou ani petice - velké provize těm co o tom rozhodují jsou důležitější než klid a letitá důstojnost lesů...
Marie Doušová
Já osobně nemám moc ráda zcivilizované lesy, jsem spíše samotář a tak mi dost vadí , když je v lese jako na jarmarku. Věřím , ale že někdo je rád akční a takové atrakce ocení. No každý jsme jiný a máme možnosti si ještě vybrat kam si jít odpočinout a nabrat sil.