Velká svatba po šedesátce? Ano!
Ilustrační foto: ingimage.com

Velká svatba po šedesátce? Ano!

23. 4. 2018

Není to zbytečné? Velká oslava v našem věku? Nevěsta v bílém, když je jí kolem šedesáti? Trapné? Takové myšlenky napadají starší lidi, kteří si našli nového partnera. Mnohdy spolu žijí jen tak, o svatbu už nestojí.  Mnohdy by stáli, ale berou oslavu jako zbytečnost. Ale proč si neudělat ještě jednou, naposledy velký krásný den?

Osmapadesátiletá Jitka žije dva roky s o něco starším partnerem. Oba jsou šťastní, že po nepovedených vztazích a životech plných kotrmelců našli někoho, s kým si rozumí. Oba pracují, cestují, takzvaně si užívají. A uvažují o tom, že svůj vztah úředně zpečetí, že se vezmou.

„Je za tím i ryze pragmatický důvod, že nechceme být takzvaně cizí osoby, kdyby se někomu z nás něco stalo a ocitl se v nemocnici. Také máme neuspořádané rodinné poměry, takže bych byl rád, kdyby se Jitka stala mou dědičkou, kdyby něco,“ říká Jitčin přítel.

A oba řeší následující: Zajít si jen se svědky na radnici nebo uspořádat velkou oslavu? „Nevím, zda bych nepůsobila trapně, kdybych se v mém věku producírovala ve svatebním,“ uvažuje Jitka, ale zároveň říká, že vlastně hezkou svatbu nikdy neměla.

Poprvé se vdávala ještě ve škole, narychlo, protože už byla ve vysokém stupni těhotenství. Podruhé měla svatbu skromnou, civilní, téměř ve čtyřiceti. „Přítel to měl podobné. Teď si říkáme, proč si konečně neudělat krásný den se vším všudy. Na zahradě, se spoustou květin, s objednaným cateringem, sezvat přátele, krásně se obléknout. Prostě si trochu zařádit, zautrácet, udělat něco bláznivého,“ přemítá. Zbytečné, slyší od svých kamarádek. Skvělé, říká jí na to její dcera.

Ano, je to skvělé. Je dobré odhodit předsudky. Doba se změnila, nyní se už málokdo pozastavuje  nad tím, že se lidé vyššího věku berou. Kdo ano, je nejspíš tak trochu škarohlíd. Tak proč se pozastavovat nad tím, že chtějí mít velkou, veselou nebo zkrátka netradiční svatbu? Krásné šaty, hodně přátel, zábavu. Proč ne? To, že jsou ve vyšším věku, přece neznamená, že se mají připlížit na radnici, rychle říct ano a zase běžet domů. Je to jen na nich. Pokud mají rádi oslavy, krásné oblečení, chtějí den, na který nezapomenou, neměli by přemýšlet nad tím, co tomu takzvaně řekne okolí, co se hodí a co ne.

Jsou páry, které žijí spokojeně a o svatbu nestojí. Pro takové je samozřejmě naprosto zbytečné organizovat oslavy. Mnohdy nepovažují za podstatné ani to, jít svůj svazek úředně zpečetit na úřadě. Je to jejich rozhodnutí a nikdo ho nemůže zpochybňovat. Existují však takoví, kteří by si svatbu klidně ještě rádi prožili, jen jim okolí naznačuje, že už je to zbytečné. Tak to začnou říkat taky.

„Slyšela jsem od známých, že se jen zbytečně předvádíme, že je trapné, aby si žena v mém věku pořizovala svatební šaty,“ říká třiašedesátiletá Věra, která se vdávala loni. „Původně jsem si chtěla pořídit krásné romantické šaty, ale pak jsem se zalekla a vdala se v takovém obyčejném usedlém kostýmku, který nosím do divadla. Pak jsem toho litovala. Byla jsem zbabělá a nepřipustila jsem si, že toužím i ve svém věku po rozevlátém romantickém modelu. A muž mi pak řekl, že také očekával, že zvolím něco slavnostnějšího, mladistvějšího,“ popisuje svůj loňský velký den.

Po letech, kdy Češi dávali přednost životu takzvaně na psí knížku, nyní počet svateb začal růst. Mladí lidé znovu považují sňatek za důležitý, chtějí, aby děti vyrůstaly v klasické rodině.

Zkrátka, svatby jsou v módě. Točí se kolem nich velký byznys, vznikly stovky svatebních agentur, které zařídí oslavu na jakékoli přání. Salóny a půjčovny svatebních šatů zaplavily česká města. Kdo má celý tento cirkus kolem svateb rád a má někoho, kdo by ho s ním chtěl absolvovat, žije v ideální době. Pokud chce prožít den, ve kterém bude centrem pozornosti,  dobře se bavit a má k tomu dostatek prostředků, je hloupé si radost upírat jen proto, že někdo někdy řekne, že svatební oslava je ve vyšším věku zbytečná. Není!

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Červenka
Dnešní náš svatební den jsem si užila, tak jak jsme si to přáli. Na radnici spoustu našich přátel a pak oběd jen se svědky. Dlouholetý svazek jsme dnes zpečetili a je mi jedno, co říkají lidi. Byl to náš den a zůstane nám zapsaný v srdcích.
Martina Lichnovská
Až na ten první obrázek to všem dámám sluší, zajimavá inspirace. Neřekla bych, že je tolik možností, jak i ve zralém věku jako nevěsta vypadat noblesně.
Libor Farský
Otázka je co znamená "skromná svatba" v případě, že mají oba více nejbližších příbuzných, kterých by se mohlo dotknout, pokud by nebyli pozváni. T.J, rodiče 2x, u rozvedených rodičů v nových vztazích 4x, všichni již zadaní sourozenci - tedy opět 2x od nevěsty a ženicha, případně 2 svědci obvykle z řad nejlepších přátel. Tak schválně - od kolika míst usvatebního stolu hovoříme o "velké svatbě"?
olga skopanova
Svatba? Podle mého názoru vyhozené peníze v každém věku
Marie Doušová
AŤ si každý uspořádá svatbu podle sebe ,vždy je to pouze na těch dvou co chtějí. Přeji Všem, kdo se rozhodnou v jakémkoli věku uspořádat svatbu, ať na ni mají jen hezké vzpomínky.
Věra Halátová
Ať si každý dělá po svém, co chce a na co mu stačí energie a finance. Já nemám ráda velkou společnost, jsem spíš samotář. Svou svatbu v mládí jsem měla takovou, jakou jsme si s manželem přáli a sami zařídili a financovali. Skromnou. Velkou oslavu pro hodně lidí, to by pro mne nebylo. Ani ve dvaceti ani v šedesáti.
Jana Šenbergerová
"Cirkus kolem svateb" opravdu nemusím. Naštěstí jsme se našli dva, kteří o svatbu nestojí. Romantické šaty si mohu pořídit i jen tak, pro radost.
Zuzana Pivcová
V mládí jsem se nevdala. Když jsme uvažovali o svatbě mnohem později s tehdejším přítelem, bylo mi už 37 let a peněz nezbývalo. Tak jsem počítala s civilním oblečením z toho, co jsem měla. Pak nás předběhl přítelův synovec a rodina udělala honosnou svatbu. Měla jsem pocit, že naši svatbu se dvěma svědky by nestrávili, tak jsme se zase nevzali a zvykli si tak. Pak zasáhla tragédie a skončila jsem sama. A od té doby už ke svatbě nedošlo. Kdybych i v tomto věku měla pocit, že si beru někoho milovaného jednou provždy, možná bych si tu svatbu užila. :-D Ale to jsou jen teoretické úvahy.