Vlaštovičníkový olej. Účinný prostředek proti klíšťatům si můžete vyrobit sami
Vlaštovičníkový olej. Foto: autor

Vlaštovičníkový olej. Účinný prostředek proti klíšťatům si můžete vyrobit sami

29. 4. 2018

Většinu volného času trávím v přírodě, buď v lese, na rybách nebo na zahradě, s klíšťaty se zde setkávám od jara do podzimu. Již několik let používám jako účinnnou ochranu přírodní prostředek - vlašťovičníkový olej.

Oproti prodávaným a drahým chemickým prostředkům, které jsou mnohdy neúčinné a stojí nemalý peníz, tento doma vyrobený olej opravdu zabírá a nestojí vás nic. S úspěchem používám i na psa, kde je účinnější než drahé obojky proti klíšťatům, z kterých látka brzo vyprchá.

Vlašťovičník větší - Chelidonium majus - zná asi každý. Nejznámější použití vlašťovičníku v lidové medicíně je potírání bradavic oranžovou šťávou z této rostliny. Vlašťovičník je hojně rozšířená vytrvalá, jedovatá, páchnoucí rostlina vysoká až 1 m, z čeledi makovité. Lodyha je válcovitá, plstnatá, nese střídavě lyrovité, peřenosečné, světle zelené listy. Nať na lomu roní jedovatou oranžovou, šťávu. Květy jsou drobné, žluté barvy, sestavené v okolíky. Plodem jsou jednopouzdré šešule. Roste na vlhčích půdách, nitrofilní stanoviště (větší obsah dusíku), většinou rumiště, podle cest, plotů, zahrady atd. Je rozšířený v celé Evropě, pochází ze Středozemí, vyskytuje se i v Severní Americe, kam ho přivezli v 17. století přistěhovalci pro jeho léčivé účinky.

Květen je doba, kdy se vlašťovičník sbírá. Natrhám celé rostliny, které doma nastříhám na malé kousky a napěchuji do skleniček a zaliji slunečnicovým olejem, který se mi osvědčil, aby byla nať s lístky celá ponořená. Uzavřu a postavím na slunné místo, kde nechám 14 dnů. Po 14 dnech olej sliji, do staré punčochy dám nať s lístky, vymačkám zbytek oleje, naliji do malých skleniček, uzavřu. Když jdu třeba do lesa, potřu ruce k loktům, krk, nohy ke kolenům i obuv. Psovi vetřu pár kapek na hlavu, břicho a boky. Mohu říct, klíště jsem neměl 18 let a u psa ojediněle, olej jsem připravoval i pro známé, dnes si ho vyrábějí sami a nenechají na něj dopustit. Vzpomínám si, že recept byl uveřejněn někde v prvních číslech časopisu Meduňka. který se zabývá bylinkami, alternativní medicinou, netradiční léčbou atd.

Podobně si připravuji olej z třezalky tečkované - Hypericum perforatum, který je výborný na spáleniny, sbírám asi 20 druhů bylinek, z kterých připravuji různé čaje, které používám v zimním období a zjara, kdy moje oblíbené bylinky nerostou. 

Na závěr jedna rada, pro ty, kdo nemají k vlašťovičníku důvěru. V mládí jsem byl u armády, tehdy ČSLA, jako průzkumník, povinná 2letá vojenská služba (1980-82), sloužil jsem na západním okruhu a psovodi dávali psům do jídla tablety Pangamin (pivovarské kvasnice), klíšťata a jiná havět nesnášejí vitamín B, který Pangamin obsahuje, odpařuje se z kůže. I dnes se dá Pangamin koupit v lékárnách, opět velmi účinná ochrana proti klíšťatům, jak pro nás, tak pro naše čtyřnohé kamarády.

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Letos prý je klíšťat neobyčejně mnoho, a to i v polohách, kde se běžně nevyskytují. Nevadí, že vlaštovičník už žene do semen? Podobné účinky jako Pangamin má i B-komplex, ale nikdy jsem ho nezkoušela na klíšťata. Když jsem ho použila na muchničky, předávkovala jsem se. U vlaštovičníku bych se trochu bála alergie, když jde o jedovatou rostlinu a poměrně velkou plochu natírané kůže.