Modrá je dobrá
Foto: autorka

Modrá je dobrá

2. 5. 2018

K modré barvě nemám jednoznačný vztah. Někdy se mi líbí, někdy ne. Záleží na mé náladě a na odstínu barvy. Modrého oblečení mám pomálu, spíš doplňky – šálku, šátek. Představa barevných chlebíčků na modrobílém cibulákovém talíři ve mně vyvolává pocit nelibosti. Líbí se mi ale modrotisk. Proto jsem se šla podívat na stejnojmennou výstavu do Národopisného muzea.

Výstava je situována pouze v jedné místnosti, k vidění je toho ale hodně. Představuje modrotisk jako významný kulturní fenomén, který v průběhu staletí dosáhl na československém území nesmírné rozmanitosti a bohatosti projevu. V roce 2017 byla technologie výroby modrotisku státy střední Evropy nominována na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

V podtitulu výstavy je uvedeno Tradiční a netradiční. Záměrem autorů je poukázat na mylné, či lépe, zúžené chápání modrotisků velkou částí veřejnosti. Autoři konstatují, že „na tradičnost a netradičnost modrotisku lze pohlížet z hlediska historického, jako na tkaninu vzniklou v tradičních dílnách pro potřeby venkovských a městských obyvatel, či jako na látku s moderními dezény určenou pro novodobé účely.“ Široká veřejnost však považuje za modrotisk  „tisky s drobnými bílými vzory na modrém podkladě, které se nosí k valašskému kroji, jsou vhodné pro vybavení interiéru chalup či na výrobu dekoračních předmětů. Neuvědomuje si přitom, že se jedná o pouhý výsek ze široké škály modrotiskových motivů a způsobů zpracování. Drobné bílé vzory se začaly zhotovovat ve druhé polovině 19. století ve snaze o urychlení výroby, kdy v Čechách, Německu a Rakousku převládly nad motivy staršími.“ To, zda považujeme modrotisk za tradiční, nebo netradiční, tedy nezávisí na jeho stáří, ale na tvůrčím uchopení.

Vám, kteří to nemáte na Smíchov daleko, doporučuji výstavu navštívit. Příjemný zážitek si pak můžete prodloužit posezením v půvabné cukrárně muzea s výhledem do krásné zahrady. Máte čas až do 9. září. A vám ostatním snad přijdou vhod mé fotky.

 

Citováno z webové stránky výstavy.

Hodnocení:
(5 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Modrotisk dozajista nikdy nezestárne.
Věra Ježková
Děvčata, děkuji i vám. Také nemám džíny jiné než modré. :-)
Marcela Pivcová
Věro, s Vaším přístupem k modré barvě souhlasím snad na sto procent. Z modrotisku jsem měla kdysi šaty, sukni a tašku. Ušila jsem si ubrus i prostírání, které mi zůstalo, poněkud vybledlé, dodnes - ale do současného bytu se mi už moc nehodí. Modrého oblečení mnoho nemám, ale džíny bych jiné než modré nechtěla.
Lidmila Nejedlá
Modrotiskové oděvy prodávala Uva, Drutěva, v jednom období jsme se tak oblékali, měli ubrus, prostírání, i dcerka měla krásné modrotiskové šatičky.
Eliška Murasová
Věrko, díky, je skvělé zajít si na výstavu a nemuset cestovat přes půl republiky.Modrotisk se mi líbí, ale doma by se mi nehodil. Jinak modrou mám ráda jen na druhých, já vůbec nenosím.
Věra Ježková
Moc vám děkuji. Také jsem chodila do Krásné jizby. Borku, doufala jsem, že se ti tohle bude líbit. :-)
Dagmar Bartušková
Modrá je jednou z mých oblíbených barev. Měla jsem z modrotisku krásné šaty s hodinkovým rukávem a k tomu červenou vestičku z téhož. Byly dárkem od mámy. Moc mi sedly mi. Mám konfekční velikosti. :-) Na výstavu se snad do jejího konce ještě podívám. Díky!
Libuše Křapová
Modrá není moje oblíbená barva, ale modrotisk se mi líbil od mládí. Měla jsem i šaty z modrotisku, prostírání nebo ubrusy byly téměř v každé domácnosti :-) Móda se vrací, třeba se to bude jednou týkat i modrotisku a jeho vzorů
Libor Farský
Věrko, pořád se k obrázkům vracím, nemůžu se na ně vynadívat. Jsi opravdu v těchto reportážích z muzeí jednička.
Marie Seitlová
Děkuji za připomenutí modrotisku, také se mi líbil. A ráda jsem chodila do Krásné jizby, tvé fotky jsou jako její procházkou.
Marie Doušová
Mám pocit , jako bych byla na výstavě s Vámi .Krásná galerie fotek a poučný článek. Také jsem měla modrotisk na sukni a ráda jsem jí nosila.
Zdenka Jírová
Modrou mám ráda, ale vždy se hodí jiný odstín. Modrotisk se mi líbí, včetně "cibuláku".
Libor Farský
To je moje oblíbená kombinace, i u keramiky. Děkuji za krásný příspěvek.
Věra Ježková
Děkuju. :-)
Jana Šenbergerová
Modrou moc nenosím, ale modrotisk se mi líbí. Perfektní prezentace výstavy.
ivana kosťunová
Také v kartounkach zde se tisklo cosi podobné modrotisku. Díky za připomenutí.
Alena Vávrová
Věrko, dík. Hezké připomenutí modrotisku, který kdysi "frčel". Také jsem z něj měla pár kousků oblečení.
Marie Ženatová
Modrou barvu mám nejraději, díky za milý článek...
Věra Ježková
Děkuji. Jsem ráda, že se vám článek a fotky líbí. Práce s tím je dost, ale je to práce radostná. :-)
Jana Kollinová
Článek se mi moc líbí nejen proto, že mám ráda modrou barvu, ale i nabídkou krásných vzorů a ukázkou tvorby modrotisku mistry barvíři a současně umělci. Pamatuji si na důrazné upozornění maminky, že sukni z modrotiskovým vzorem je třeba ustalovat v octu, aby nepouštěla barvu, ale od toho máme mezi íčkaři našeho chemika a ten poradí všem, kteří mají doma skvosty barvené tradiční technologií, jak je prezentována výstavou a zprostředkována Věrou J.
Hana Rypáčková
Můj bývalý externí pracovník , včelař, kdysi říkal, že včely nesnášejí dělnickou třídu. Útočí na tmavě modrou barvu- montérky. Mě se tato barva líbí i modrotisk. Mám už jen šáteček.
Zuzana Pivcová
Věrko, to sis dala velkou práci, ale stála za to. Pamatuji si pouze, že jsem měla z modrotisku sukni. Byla jsem s partou v restauraci. Sukně byla naprosto nová a číšníkovi se podařilo vylít mi na ni skoro celé pivo. No, veselo mi nebylo a sukně už se do původní podoby nevrátila. Také jsem měla ráda jihočeskou hrdějovickou modrobílou keramiku. Svého času byla ale skoro tak k nesehnání jako chodská.
Blanka Macháčková
Moc hezké. Já mám modrou ráda a moje maminka z modrotisku šila. Hezká pozvánka. Díky.
Dana Puchalská
Věrko , udělala jsi mi radost. Modrotisk mám ráda. Mám doma ubrus asi 40 let a nedám na něj dopustit. Kdysi jsem si ho koupila v Karlově ulici v prodejně Česká jizba. Vždy jsem ho dávala na velikonoce na stůl. A spolu s bílým džbánkem a kraslicemi..... Paráda je to vzor na fotce 47.****** .
Naděžda Špásová
Věro, máš to moc pěkné a fotky jsou super. Já k modré taky moc neinklinuji, vlastně v mém šatníku jsou modré jen džíny. Z modrotisku jsme měli kdysi ubrus, který hrozně při praní pouštěl. Oblečení bych si asi hodně rozmyslela. :-)