Cíl zkoumání: Bonita seniorů
Ilustrační foto: ingimage.com

Cíl zkoumání: Bonita seniorů

2. 5. 2018

Jsou chudí tak, že přemýšlejí nad nákupem každého kousku jídla? Nebo naopak bohatí, protože si dopřávají dovolené u moře a cestují? Jsou jednolitá skupina nebo jsou mezi nimi extrémní rozdíly, co se týká peněz a nakládání s nimi? Na tyto otázky se zaměřuje čím dál více průzkumů. A jsou důležité.

Lidé ve věku kolem šedesátky a více se stali cílem dalšího z mnoha průzkumů, které jsou na ně v posledních letech cíleny. Agentura STEM/MARK zkoumala, jaká je finanční situace českých seniorů a tudíž jaký je jejich spotřebitelský potenciál. Jinými slovy, kolik a za co jsou ochotni a schopni utrácet. To je totiž velmi cenná informace pro obchodníky, pro cestovní kanceláře, pro poskytovatele nejrůznějších služeb.

Aktéři průzkumu dostávali tyto dvě otázky:

1. Jste schopni okamžitě a bez rozmyšlení utratit dvacet tisíc korun a nebude vás to bolet?
2. Máte pocit, že jste dostatečně zajištěni do konce života?

Odpovídali lidé ve věku padesát pět až sedmdesát čtyři let. Kdo odpověděl na obě otázky, že ano, byl zařazen do skupiny bonitních seniorů. Podle výsledků průzkumu je takových lidí v tomto věku přibližně milion. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že devadesát procent lidí z této skupiny používá internet a počítač, padesát procent chytrý telefon. S touto moderní technikou dokáží skvěle nakládat a neliší se v tomto od mladších generací.

„Jedná se o typické představitele skupiny lidí vyššího věku, kteří už mají za sebou povinnost v podobě výchovy dětí, zároveň mají dostatek finančních prostředků i času a chtějí si konečně něco dopřát,“ uvedl Jan Tuček z agentury, která průzkum dělala.

Může to znít jako dobrá zpráva, že je mnoho lidí vyššího věku, kteří se mají skvěle a žijí tak, jak jsme dříve záviděli západním seniorům. Jenže ta zpráva zároveň ukazuje, že se společnost rozděluje a zvětšují se takzvané nůžky mezi bohatými a chudými seniory.

„Podobné průzkumy jsou mi k smíchu, protože nejpodstatnější je, jaké náklady člověk ve vyšším věku má na bydlení,“ říká třiasedmdesátiletá Ilona z Karvinska. „My s manželem celý život dřeli v těžkém průmyslu, spoustu peněz jsme dali dětem, aby se postavily na vlastní nohy. Zůstali jsme v bytě, který se vrátil po roce 1989 původním majitelům v restituci. Ti neustále zvyšovali nájem, takže když jsem zůstala po smrti manžela sama, dostala jsem se do naprosto neúnosné finanční situace. Devadesát procent mé penze šlo na bydlení a náklady s ním spojené. Řeči o tom, že senior má používat internet a chytrý telefon, případně cestovat, jsou mi k smíchu. Nebýt toho, že si mě dcera vzala do svého domu, šla bych se pást. Má situace byla tak těžká, že jsem dokonce pomýšlela, že život skončím,“ vypráví.

Její vyprávění potvrzuje analýza společnosti KRUK. Ta ukázala, že zatímco se hodně mluví a píše o tom, jak senioři aktivně žijí, cestují a sportují, za tím vším se skrývá velké šetření a pečlivá strategie, jak vyjít s penězi. Omezené příjmy v podobě starobních důchodů nutí seniory k velké opatrnosti při sestavování domácích rozpočtů.

Nedávná analýza ministerstva financí naznačila, že senioři jsou velkými stratégy a plánovači a jako jedni z mála v současné společnosti sestavují domácí rozpočty a pečlivě se jimi řídí. Ve studii je uvedeno, že zatímco mladé rodiny nyní rozpočty mnohdy nesestavují vůbec, v domácnostech lidí ve věku nad šedesát je to naprosto běžná věc.

„Senioři jsou nejvíce různorodá část společnosti, prakticky nejde říct, že existuje typický český senior,“ upozorňuje socioložka Lucie Vidovičová. Za pravdu jí dávají dvě seniorky z Prahy, dlouholeté kamarádky. Zatímco jednasedmdesátiletá Marcela restituovala nájemní dům a její muž vybudoval fungující firmu, její stejně stará přítelkyně Anna až do penze učila na základní škole. Výsledek? Anna ovdověla a má velký problém našetřit si každý rok na dovolenou. Přitom by velmi ráda jela do lázní nebo k moři. Je zdravá, čilá, aktivní, jenže finanční situace jí v podstatě nedovoluje zbytek života aktivně žít. Marcela je stejně zdravá, čilá a aktivní. Také ovdověla. Z nájmů ve svém domě živí sebe a ještě finančně podporuje svého syna, který splácí dluhy z podnikání. K moři si může dovolit jet i několikrát za rok, protože je akcionářkou firmy, kterou její muž zakládal a vybudoval. Občas Anně nabízí, že ji k moři či do lázní pozve. Anna odmítá, protože by se necítila dobře, je hrdá a bylo by jí nepříjemné nechat za sebe kamarádku platit. „Jsme ukázkou toho, že je sice fajn mluvit o tom, že senioři jsou aktivní a umí žít, ale méně se mluví o tom, že je k tomu potřeba mít peníze,“ podotýká Anna.

Takže průzkumy finanční situace seniorů jsou docela zajímavou sondou do toho, jak vlastně nyní starší lidé žijí. Mohou odhalit to, o čem se v článcích oslavující jejich aktivní život příliš nepíše. Přesněji to, že za tím aktivním životem v mnoha případech stojí kruté šetření, odříkání a pečlivě sestavené rozpočty, ve kterých jsou mnozí senioři doslova mistry.

Hodnocení:
(4.7 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Bonita seniorů – pro mne nový pojem. Jana Š. to napsala hezky.
Helenka Červenka
Už jen první otázka průzkumu mě vytáčí - kterej chytrej ji vymyslel? Je určitě rozdíl "v bolesti" jestli utratit 20 táců za týdenní dovolenou, nebo zaplatit příplatek na měsíční lázeňskou kůru anebo nutně zakoupit plynový kotel, který dosloužil.
Zdena Proboštová
Hezký článek a pravdivý, pravdu má i paní Puchalská, znám takovou prababičku, která se rozdává, ale nestěžuje si na málo peněz. Mě naštěstí před léty přesvědčila paní, která nabízela spoření na důchod se státní podporou a teď se mi ty prachy docela hodí na dovolenou nebo neočekávané nákupy, a finanční výkaz si vedu, nesmí náklady přesáhnout v měsíci výnosy, snažím se vyhodnocením položek útraty šetřit. Většinou se mi to daří a zbyde mi aspoň padesátka :-) do dalšího měsíce :-)
Zuzana Pivcová
To jsou otázky spíš psychologického než finančního rázu. Já bych na ně neodpověděla.
Dana Puchalská
Je to článek který je víc než podivný. Znám že svého okolí i pár takových důchodců které život semlel tak, že jsou na pokraji životního minima. A doslova přežívají od výplaty k výplatě každý měsíc. Někdy se do toho dostali svou tzv. Opičí láskou k dětem někdy a těch je víc špatným hospodařením. Vždyť celý život pracovali a teď jsou z toho všichni rozčarování.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dostatečné zajištění do konce života - tuto jistotu nemáme nikdo. Na první otázku bych neodpovídala
Libor Farský
Mojí slabinou je neustálý nákup knih v různých eShopech, přestože o ně moji potomci nebudou mít zájem.
Marie Doušová
Myslím , že agentura v hodnocení seniorů není objektivní .Největší položkou pro seniory je nájem,léky,jídlo a na kulturu moc peněz nezbývá. Nevím , ale průměr je vždy zavádějící.
Věra Halátová
Lidé ve věká kolem šedesátky a více. A pak Odpovídali lidé ve věku padesát pět až sedmdesát čtyři let. Ten rozptyl je dost různý. Byla to celostátní akce? Ve všech regionech? Nebo někdo volal na čísla mobilních telefonů, které získal například od odběratelů luxusnějšího dámského prádla? Jan Tuček z agentury vyslechl "typické představitele ----- , kteří mají ... dostatek finančních prostředků ...... něco i dopřát. Pro boha živého! Koho oslovil! Vždyť mezi lidmi, i mezi starobními důchodci jsou propastné rozdíly. Typický představitel! Koho? Kdo je to ta Vratislava Hofmanová, hofman - v němčině by to bylo pravopisně špatně. Její spektrum článků je tak široké. Láska mezi starými, psychologie, mamánci, a kdo ví co ještě a teď úroveň "důchodců". Pokud není seniorka, i když píše rady pro seniory - v tom případě mne napadá, že kuře poučuje slepice a kohouty - tak jí přeji, aby ve svém starobním důchodu byla "typickou představitelkou skupiny lidí vyššího věku ..." a další pitomosti, které napsala.
Zdenka Jírová
Článek odpovídá realitě.
Jana Šenbergerová
Celý život jsem musela vystačit s málem, takže mi to nečiní potíže ani teď. 1. Jsem schopna, ale rozmýšlela bych se. 2. Tuto jistotu nemá nikdo, dokonce ani ten, kdo má v bance a v nemovitostech miliony. Přesto si to mohou myslet všichni.