Vesničan Oho, šaman a badatelé
Ilustrační foto: pixabay.com

Vesničan Oho, šaman a badatelé

17. 9. 2012

Ve vesnici na úpatí pohoří Tuo-pao žili obyvatelé skromně a hodně odloučení od ostatního světa. Všichni si vážili šamana, který bydlel v chýši na vršku v řídkém lesíku.

Také vesničan jménem Oho. Před časem mu zemřela žena. Hodně ji miloval. Zůstal v domě sám a truchlil. Čas ubíhal a Oho truchlil a truchlil, a stále mu bylo k uzoufání teskno. Vydal se za šamanem, jistě pomůže. Šaman vesničana vyslechl, co ho trápí, chvíli mlčky seděl a hleděl do mraků. Pak povídá: "Jistě máš velké trápení, tomu věřím, rád ti pomohu. Potřeboval bych ale vědět, jak přesně na tebe ten žal působí. Běž domů a vnímej své pocity. Jak svírá tvou hruď, jak na tebe doléhá před spaním a ostatní projevy. Všímej si každé maličkosti. Potřebuji, abys mi vše vypověděl dopodrobna, protože podle toho ti namíchám ten správný bylinný čaj. Čím víc detailů, tím bude čaj účinnější. Pozítří mi to povíš a dostaneš lék. Přines mi dvě slepice, chleba, tabák a jeden stříbrný surí."

Tou dobou navštívila vesnici skupina badatelů. Cílem výpravy byl především etnografický výzkum. Přiblížení života primitivních domorodců civilizovaným národům. Navštívili i vesničana Oho a vyslechli si o jeho trápení i to, že brzy skončí, že mu dá na to šaman čaj. Čaj na smutek? To badatele s vysokoškolským vzděláním a mnoha vědeckými tituly zaujalo. Dohodli se s Oho, že mu dají tři surí, za trochu toho čaje, který dostane od šamana.

Tak se i stalo. Oho navštívil šamana, více než hodinu mu vyprávěl o svých pocitech a pak chvíli čekal na přípravu čaje. Šaman hrneček položil na zem a chvíli na čaj ještě svolával požehnání bohů. Pak dal Ohomu čaj vypít. Nenamítal ani nic proti tomu, že si Oho zbylou trošku vezme domů. Badatelé si odebrali do zkumavky vzorek. Na chemický rozbor stačí málo. Tak v laboratoři bylo zjištěno, že se jedná o velmi slabý čaj z listů rostliny Nono (Celastrus ilicinus), který zde běžně domorodci pijí na posílení organismu. Ani nebylo očekáváno, že šaman má nějaký zázračný čaj na vyléčení smutku. To se také objevilo i ve zpracování studií, článcích a i následně v cestopisné knize. To, jak jsou primitivní vesničané hloupí. Jak důvěřují svému vychytralému šamanovi, který si z jejich naivity udělal podvodný zdroj bezpracných zisků. Zmíněný případ je toho názorným příkladem.

Oho nečetl samozřejmě nikdy nic, natož knihu. Ale byl opravdu spokojený. Nejen, že dobře prodal lok čaje, ale změnily se jeho vzpomínky na ženu. Zkušený psycholog šaman svým požadavkem na podrobnosti donutil Oha zaobírat se žalem jinak, než doposud z nitra své duše, ale zvenčí, jen jakoby pozorovatel. Pečlivé zkoumání jednotlivých detailů bez souvislostí, při němž bylo nezbytné oprostit se od vnitřní angažovanosti, to vše zapříčinilo celkový emocionální posun ve vnímání nepřítomnosti milované osoby. Zbytek traumatizujících pocitů se uvolnil při vyprávění pozorně naslouchajícímu posluchači. Dále už jen s láskou Oho vzpomínal na společně se ženou prožité roky a jen litoval, že jich nebylo víc. Jeho zoufalá tíseň se slzami v očích a svíravé pocity na hrudi ho konečně opustily. Nezkoumal, co to dostal za čaj. Věřil, že proti smutku.

Tedy dál se obracejí se svými problémy lidé z okolí na svého šamana tak, jako už po tisíce let. A je jim jedno, co píší vzdělaní vědci ve svých knihách.

(Šamanská povídka)

 

Z archivu - náš portál obsahuje přes 5 000 čtenářských příspěvků, nejrůznějších příběhů ze života, vzpomínek, ale i cestovatelských tipů, rad či gastronomických receptů. Připomeňme si vybrané příspěvky, které obohatily tento portál. Patří k nim i tento, který jste si právě přečetli.

Hodnocení:
(4.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Pivcová
Přestože jsem se ve škole zabývala chemií a v rámci studia dělala i zkoušky z psychologie, nikdy by mě ani nenapadlo chtít zkoumat složení těchto léčebných prostředků - nápojů, mastí a podobně. Od počátku bych věděla, že nic nevyzkoumám Tady zná a rozumí pouze ten šaman. A cestovatelé - badatelé? Nějak vše v zajetí vědy "nedomysleli" a jejich závěry byly přinejmenším hloupé.
Hana Šimková
Čaje s i v dnešní době už koupíte na všechny problémy Pokud tomu budete věřit, určitě se vám uleví. Kde honem také hledat šamana. Někdy ale stačí dobrý přítel a jak se říká i čas.
Jana Šenbergerová
Pěkná povídka. :-)
Marie Bartošová
Na podobném principu bylo založeno očistné a úlevné působení zpovědi pro katolické věřící. Víra tam musí být přítomná také, jinak by žádná psychoterapie asi nepomohla.
Zuzana Pivcová
A indická ájurvéda také léčí příčiny, respektive dává do rovnováhy celý organismus. Není to léčba v pravém slova smyslu. Je to návrat k normálu.
Jiří Libánský
Neuzdravila víra, ale to, že Oho prošel krátkou, ale účinnou psychoterapií, aniž si toho všiml. Šaman totiž donutil vesničana k analytickému přístupu k svému stavu. Tak musel chvíli setrvat a pak ještě o tom šamanovi povídat. Tím se mu uzavřela cesta nazpět, do stavu, ve kterém získával žal nadřazenost nad jinými pocity a dusil je. Asi budu muset článek přepsat. Není to o "placebo efektu", jak si všichni myslí. Je to o psychoterapeutickém odstanění problému, místo léčení následků psychofarmaceuticky antideprasivy. Šamanské přírodní léčení spočívá stejně jako čínská medicína právě v důrazu na léčení příčin.
Nina Šachová
A víra tvá tě uzdraví.....
Zuzana Pivcová
Ta povídka je znovu důkazem toho, jak duševno ovlivňuje i fyzično. Už tolikrát se hovořilo o pokusech s placebem, kdy lidé se uzdravovali již jen pocitem, že berou skutečné léky. Nebo postupné odeznívání žalu, při němž postupně to hezké překryje veškeré trápení. Přírodní národy jsou většinou na léčbu nadanější než západní vzdělaná civilizace. Jsou totiž zvyklé naslouchat svému tělu i vědomí. My jsme již otupeni obrovskou hromadou chytrých informací všemožných odborníků, z nichž každá je nám dávána za tu pravou. Z prapodstaty nám zbylo nepatrně málo, proto s námi kdeco "šlehne". A chce se mi vzpomenout na někdejší výrok jedné známé, která na čísi námitku, že ten a ten nemá vysokoškolské vzdělání, pronesla: "Znala jsem řadu inženýrů a byli to pěkní blbci". Promiňte!
Jarmila Peerová
Dva světy,dva pohledy...dobré téma k zamyšlení,kdo si dává právo k nadřazenosti a kdo koho vlastně teoreticky doběhl...Ten čaj na smutek a moudrý šaman, by se občas hodil...
Věra Sehnalová
Nekdy nam muze ,mame li starost, pomoci i dobry pritel - vrba. Kdyz se mi zacalo sypat prvni manzelstvi a ja z toho byla hodne nestastnai,popovidala jsem si s moudrou zenou a to me uklidnilo a dokazala jsem problem resit a krotit emoce.