Umíte mlčet? Je to důležité
Ilustrační foto: ingimage.com

Umíte mlčet? Je to důležité

18. 5. 2018

Na téma mlčení existuje mnoho výstižných citátů. Například duchovní vůdce dalajláma říká: „Pamatujte, že mlčení je někdy tou nejlepší odpovědí.“ Málokdo však mlčet dokáže. A také je hodně těžké odhadnout situaci, ve které je právě mlčení tou jedinou správnou reakcí.

Básník a spisovatel Jiří Žáček řekl: „V dobách všeobecného blábolu cena mlčení nehorázně stoupá.“ Řekl to už před pár lety, ale zdá se, že tento citát má rok od roku větší platnost. Je doba, kdy se kdekdo vyjadřuje k čemukoli. Mnozí lidé mají potřebu vše komentovat na sociálních sítích, kritizovat, hodnotit. Vejít dnes do výtahu, potkat se tam s kolegou a mlčet, je považováno za divné. Za normální je zapříst rozhovor o čemkoli, třeba o počasí. Podstatné je nemlčet, ale mluvit, často tlachat o ničem.

„Scházíme se každý měsíc s kamarádkami a čím dál více mě ty sešlosti unavují, protože mám pocit, že se jen překřikujeme a drbeme,“ říká pětašedesátiletá Světlana. Na jedné straně se na setkání těší, protože žije sama, nastoupila do penze a moc příležitostí si promluvit nemá. „V práci jsem nepřemýšlela nad tím, zda mluvím či ne, ale jak jsem začala být doma, uvědomila jsem si, že třeba dva, tři dny si nemám s kým říct ani slovo. Takže setkání s kamarádkami vítám. Jenže mi vadí, že si tam vlastně nic podstatného neřekneme. Často mlčím, poslouchám, jak se překřikují, hádají se, zda je lepší nakupovat v tom či onom supermarketu, zda je lepší koupit zájezd first minute nebo last minute, zda se dá péct bez mouky. Připadá mi, že se stejně nikdy ničeho nedobereme, že se nic nedozvím, připadám si z těch setkání unavená,“ vypráví.

Nedávno však měla zajímavou zkušenost. Pozvala na kávu souseda, který jí v bytě dělá drobné opravy. „Moc jsme si neměli co říct, tak jsme tak u té kávy seděli a chroupali sušenky. Ale byla příjemná atmosféra. Nakonec jsme zapředli hovor na velmi zajímavé téma, tak z té kávy byly ještě dvě deci vína a fajn večer. Soused se další den omlouval, že není dobrý společník, že není výmluvný, že vlastně raději mlčí. A mně došlo, že takové mlčení bylo příjemnější než to překřikování se a prosazování vlastního názoru,“ říká.

Psycholog Schulz von Thun, který se zabývá komunikací mezi partnery, říká, že právě neschopnost mlčet je velmi často příčinou hádek, ba až rozpadu vztahů. Přímo doporučuje, aby lidé mlčení trénovali. „Když mlčíme, neznamená to, že nekomunikujeme. Mlčením někdy můžeme sdělit víc než slovy. Kdo je vnímavý, dojde mu, že když partner mlčí, je naštvaný nebo se urazil. Mlčením mu ten ublížený dává najevo, že pochybil. Samozřejmě by se nemělo jednat o mlčení po každé drobné neshodě nebo by mlčení nemělo nahradit snahu si problémy vysvětlovat. Ale hádka má smysl jen tehdy, když ji partneři dovedou přerušit v takzvaně nejlepším. Třeba odejít z místnosti a pak nějakou dobu mlčet. Je to lepší, než vyřknout věci, kterých pak celý život můžeme litovat,“ vysvětluje.

Velmi často se říká, že muži raději mlčí, zatímco ženy mají pocit, že když se mlčí, je něco špatně. Není to však pravidlem. Jsou muži upovídaní stejně jako ženy mlčenlivé. Problém je jen v tom, že v dnešní době se mlčení příliš nenosí. Kdo se ve společnosti nesnaží prosadit, bavit ostatní a mít na vše svůj názor, je považován za morouse nebo nejistého jedince.

„Uvědomil jsem si, že moji prarodiče často sedávali na lavičce, koukali na hory a mlčeli,“ vypráví Karel, který v dětství často jezdil k babičce a dědovi na samotu v Jeseníkách. „Vlastně toho spolu vůbec moc nenamluvili, ale vždy mi připadali spokojení. Nevím samozřejmě, jak žili, byl jsem kluk a nad takovými věcmi jsem nepřemýšlel. Ale oni se při tom mlčení na lavičce dokonce někdy drželi za ruku,“ říká. Vzpomněl si na to, protože si před časem na lavičku u chalupy sedl sám. Po deseti minutách přišla žena se slovy: „To jsme sem nemuseli jezdit, když si mě nevšímáš a koukáš na hory.“

Za dvacet minut přišla dcera se slovy: „Tati, neseď tu tak sám, pojď si povídat. Sedíš tu a mlčíš jako starý děda.“

A po ní přišel vnuk se slovy: „Dědo, nejsi nemocný, není ti špatně?“

V některých kurzech komunikace a řízení, do kterých chodí obchodníci, manažeři, zkrátka lidé, kteří v práci musejí umět mluvit, se učí i umění mlčení. Přesněji, mluví se tam o situacích, kdy je vhodnější mlčet než argumentovat, hádat se, prosazovat svou.

Zkrátka, možná, že sami cítíme, že mlčení z našich životů vymizelo a že nám začíná trochu scházet. Každopádně je to zpráva pro introverty, kteří mají problém jen tak nezávazně komunikovat o čemkoli se sousedy na chodbě nebo ve frontě u pokladny. Neznamená to, že jsou morousové. Jen prostě mlčí častěji než jiní. Možná, že právě oni jsou v tomto směru obdivuhodnější než lidé, kteří snědli všechnu moudrost světa a všem o tom chtějí říct.

Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Práglová
Ráda poslouchám ostatní a velmi ráda a často při tom mlčím.Když potřebujeme s mužem nēco vyřešit,jdeme na pivo,koukáme na sebe a mlčíme.Až za čas začneme řešit potřebné a je nàm opėt dobře...
Marie Ženatová
Velmi ráda si popovídám, ale i ráda vyslechnu jiné. Když jsem byla mladá, tak jsem i hodně řečnila, teď jsem na tom podobně jako paní Věra - raději píši...
Marie Pudichová
Nikdy jsem nelitovala, mlčela-li jsem. Ne každý však umí mlčení naslouchat... Proto mluvíme a mluvíme…
Zdenka Jírová
Ono je mlčet a mklčet. Jestli potřebuji probrst s partnerem nějaký problém, asi ho mlčením nevyřeším. To, že odejde někdo z místnosti, když se čeká jeho názor, také naní to pravé ořechové. Když mlčím večer u ohýnku a s partnerem se dívám na hvězdy, je mlčení to nejkrásnější vyznání. Hádání není k ničemu a drby také ne.
Zuzana Pivcová
jsem z těch, kteří ve společnosti dost mlčí. To ale neznamená, že lidi nevnímám a že jim případně nechci pomoci.
Věra Ježková
Mlčet umím mnohem lépe než mluvit. Mlčím ráda. Lépe než mluvit umím také psát. Umím mlčet a naslouchat. Pod náporem slov trpím. Bobříka mlčení bych zvládla snadno.
Naděžda Špásová
Ráda mluvím a ráda mlčím. Občas skáču lidem do řeči a nemůžu se to odnaučit. Vadí mi, když někdo neustále vyslovuje různá moudra a přitom by měl mlčet. Někdy je rčení "mluviti stříbro, mlčeti zlato" hodně trefné.
Marie Doušová
Znám několik lidí , s kterými se nedá mlčet a věřte je to hrozně náročné a bolí z toho hlava.Někdy mlčet je zdravější ,než někoho stále otravovat mluvením .Ráda si s kýmkoli popovídám , ale nesmí to přesahovat určitou hranici. Zajímavý článek.
Libor Štork
Nemluv, pokud tvá slova nejsou lepší než ticho ... Buddha
Jana Šenbergerová
Ráda mluvím, když mám o čem, a mlčet se dá o všem.
Jitka Caklová
Existuje ještě jedna varianta a tou je, když za některé lidi, obzvláště ve skupině střízlivých, mluví alkohol, to je potom teprve zábava, bohužel jak pro koho. V tomto případě platí, "Kdo se ve společnosti nesnaží prosadit, bavit ostatní a mít na vše svůj názor, je považován za morouse nebo nejistého jedince." a nakonec se dozví, že je rozpolcená osobnost. Takový člověk se pak raději stáhne a vrátí se do role introverta.
Libuše Křapová
V létě jsme často sedávali s manželem na terase, a jen tak poslouchali, jak ptáci zpívají nebo pozorovali, jak vycházejí první hvězdičky. Jednou mne překvapil větou "S tebou se dobře i mlčí."
Hana Rypáčková
Učím se mlčet už víc než rok. Ale ráda si povídám, to je mi hned veseleji.
Eva Mužíková
Poslední věta by si podle mne zasloužila být často na viditelném místě. Trochu upravená: " Lidé kteří mlčí častěji než jiní, možná jsou v tomto směru obdivuhodnější než lidé, kteří snědli všechnu moudrost světa a všem o tom chtějí říct. " Ráda rozmlouvám s lidmi, třeba jen při náhodném setkání. Ovšem nikdy nezasahuji do debaty, když jsem si vědoma, že na dané téma zkrátka " nemám ".
ivana kosťunová
Pokaždé když se ve společnosti mlčí, mám pocit, že je něco špatně. Budu to muset přehodnotit.