Sousedské vztahy
Ilustrační foto: ingimage.com

Sousedské vztahy

18. 5. 2018

Říká se, že přátele si vybrat můžeme, příbuzné nikoli. Je pravda, že když se dívka zamiluje, tak neřeší, kolik má objekt její lásky sourozenců a jaký vztah má se svojí matkou. To se tak či tak brzy ukáže a vášeň buď rychle vyprchá, anebo se s menší či větší razancí zavedou nové rituály.

Co se týče vlastního příbuzenstva, neshodám se obvykle předchází tím, že se zkrátka členové rodiny přestanou navštěvovat. Ale jakpak je to s výběrem sousedů?  

Některé sousedské vztahy jsou natolik bouřlivé, že se dostanou do hlavního zpravodajství. A mnohé i k soudu. Takové případy nejsou bohužel výjimečné.

Když se stěhujete do nového bytu nebo stavíte dům, o svých sousedech toho obvykle moc nevíte. Máte dost starostí s pozemkem, hypotékou, stavební firmou či výběrem kachliček. Pokud vím, tak profil sousedů nebývá podmínkou k převzetí klíčů. Ale možná by měl být. Dobrý soused je totiž k nezaplacení. Takový, který vám nebrání ve výjezdu, nevypouští jímku, nezávidí ani nešmíruje…

Nejlepší soused je ten, o kterém vlastně ani nevíte. A když se náhodou potkáte, pozve vás na skleničku. Pokud se vám to teď někdy stane, neodmítejte. Anebo to udělejte sami. Koncem května mají totiž sousedské vztahy svůj svátek i v kalendáři. A to nejen ve vesničce vaší střediskové, ale po celé Evropě.

Příležitosti poznat lépe svého souseda není třeba se vzdávat, ale zároveň není nutno přátelství přes plot či chodbu příliš přehánět. I v této citlivé oblasti se rozhodně vyplatí osvědčená zlatá střední

Ještě stále z Lázní Bělohrad vás zdraví, za milé setkání u příležitosti Dne matek děkuje a dobré sousedské vztahy všem přeje

Hanka Švejnohová  

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Foltýnová
Naše sousedka je v Domově důchodců.Její domek se bude prodávat a já s hrůzou čekám,kdo domek koupí.Začíná se to v obci hemžit cikány.V ulici už jednu rodinu máme,ale ti jsou solidní.Tak se děsím.Sice máme z jedné strany dvorku vysokou zídku a z druhé strany zastavěné garáží a zděnými uhlárkami.Ještě,že nejsou dřevěné..Bylo by topivo.
Karel Hyndrák
Hlavně nikomu nepůjčovat peníze. To vždycky špatně skončí a táhne se to napořád.
Jana Kollinová
Dobrých sousedů je třeba si vážit stejně tak jako dobrých přátel, přesto se někdy dobré vztahy změní a v krajních případech přerostou v zášť a z dobrého souseda se stane "škodič". V mém případě stačilo začít s výstavbou domu, elektrické přípojky a vlastního zdroje pitné vody a ze dne na den dřívější příjemní sousedé byli nahrazeni jejich " horšími avatary." Dnes nemovitost vlastní vnuk a je natolik komunikativní, že navazuje přátelské vazby s novými vlastníky (mnohdy rovněž dědici) a je to dobře.
Zdenka Jírová
Už 11 let bydlím v paneláku a vlastně všechny sousedy ani neznám. Ono je to v 7 podlažním domě se 4 byty na patře normální, setkám se s nimi u výtahu nebo u schránky. Své sousedy na patře znám a máme velmi dobrý vztah. Jsme tam vlastně samí senioři, jedna sousedka oslaví příští měsíc 90 . narozeniny. Je to čiperka a myslí jí to pořád dobře. Někdy mi přinese moučník, který peče a já jí na oplátku pozvu na kávu. Druhá sousedka chová 2 zakrslé králíčky, tak na ně pamatuji čerstvou natí z kedlubny či listy z květáku. Svěřují mi klíče od bytu, když se čeká nějaké měření plynu či něčeho podobného a nejsou v daný den doma. Opravdu je zde příjemné bydlení.
Marie Seitlová
Mám výborné sousedy, a to je moc dobře. Jedni mají i klíč od bytu a v době mé nepřítomnosti mi zalévají kytky, občas i zahradu, krmí rybičky. Když jsem moc potichu, volají zda žiji.
Marie Ženatová
Jsem moc ráda, že mám velmi dobré sousedy ve svém bydlišti a to nejen tam, ale i ve své rodné vesničce. Před chvílí jsem se odtud vrátila, tam mne všechny děti zdraví i dospělí. Na hřbitově se také potkávám se známými i neznámými, pozdravíme se, řekneme si dobré slovo a je nám všem hned moc dobře na tomto krásném světě...
Naděžda Špásová
Udržet si dobré sousedské vztahy je někdy fakt těžké. Zaplaťpánbůh, že se nám to v paneláku už skoro 35 let daří. V Miletíně mají také strašně dobré plněné trubičky. :-)
Marie Doušová
Já mám dobré sousedy a vždy si vyjdeme vstříc . Přeji takové sousedy Všem.
Jana Šenbergerová
S dobrými sousedy je to jako se zdravím, proto vám přeji obojí.
Lidmila Nejedlá
Mám dobré sousedy a jsem tomu ráda. Pomáháme si. Nedělní představení bylo skvělé, děkuji za ně. Paní Hano, kousek od Bělohradu je Miletín, rodiště K. J. Erbena s cukrárnou u Erbenů, kteří zdědili pravý recept na Modlitbičky. Tak vás zdravím a přeji hezký pobyt.
Eva Mužíková
Ano, není nad dobré sousedské vztahy, zvláště zde v našem domě. kde je 100 bytů. Moji sousedé jsou opravdu příkladní. Nejen že se navzájem nerušíme, ani nenavštěvujeme, ale všichni se snažíme být si vzájemnou oprorou, kdykoliv je to třeba.
ivana kosťunová
Na patře paneláku, kde bydlím, je sousední byt pronajímán, takže já mnohdy nevím, s kým momentálně sousedím. Kdyby tam přišel zloděj, slušně ho pozdravím, a popřeji krásný den. Také já děkuji za příjemně strávené odpoledne .
Zuzana Pivcová
Jsem opravdu ráda, že jsme měly možnost se poznat, a za bezprostřední představení (to nebylo divadlo, to byl život) děkuji. Jsem ráda, že mám v paneláku, kde bydlím, na patře obojí dobré, slušné sousedy. To je opravdu výhra, i když to pro mě neznamená, že se scházíme. Na jedné straně je rodina s dvěma malými kluky, na druhé sportovně založený mladší pán, který získal byt po dědečkovi. Když jsem kdysi v ČB bydlela na ubytovně a musela jsem snášet doslova teror muže ze sousedství, bála jsem se tam večer vracet. Pěkný pozdrav do Lázní Bělohradu, přes které jezdívám, když jedu na sraz se spolužáky do Lomnice nad Popelkou. Jezdím úmyslně vlakem, kvůli krajině. :-D
Hana Polednová
Hani, také Vám moc děkuji za krásné představení, které jste pro nás ke dni matek připravily. A sousedské vztahy jsou velmi důležité v našem životě. Na sousedy mám štěstí jak doma v bytě, tak i na chalupě. A ráda si zavzpomínám na Lázně Bělohrad, odkud nás zdravite, bylo mi tam vloni po operaci kyčle moc hezky. Ať Vám lázně pomohou i k načerpání další energie k tak nádherným pořadům a vystoupenim.
Dana Puchalská
Ať se Vám Hani v lázních líbí a ještě jednou dík za pěkné nedělní odpoledne. Bylo to fajn.
Věra Ježková
Milá Hano, zdravím vás do lázní a ještě jednou děkuji vám a vaší kamarádce za krásné nedělní představení. Pohoda na duši mi z něj ještě přetrvává.