Jak odnaučit vašeho psa žebrat o jídlo
Ilustrační foto: pixabay.com

Jak odnaučit vašeho psa žebrat o jídlo

22. 5. 2018

Mezi časté nepříjemné zvyky psů patří loudění během vaření či společného stolování. Tento zlozvyk se projevuje častým kňučením, neposlušností, a v neposlední řadě i obtěžováním ostatních lidí - např. v restauraci, kde psi často dokáží úpěnlivě hypnotizovat svým útrpným pohledem ostatní zákazníky. 

Mnoho lidí si myslí, že loudění nejde odnaučit a prostě ke psům patří. Ale není to pravda. Stačí trpělivost a pár zásad, které musíte dodržovat, a váš čtyřnohý miláček se žebrání zbaví.   Pes přesně ví, co dělá. Vyhlídne si „oběť“, která vaří nebo jí něco, co mu voní, stoupne si k ní, a pak už jen kouká a kouká… V závažnějších případech si pes při loudění pomáhá kňučením či šťoucháním.  A zde většina lidí udělá chybu, že prostě pejskovi od stolu či při vaření něco hodí, aby byl od něj klid.

Pozor na „roztomilost“
Mnoha lidem přijde žebrání roztomilé a psa za něj ještě odmění kusem masa. Pejsek si pak zvykne, že pokud bude loudit, vždy mu někdo něco dá. Ideální je začít psa trénovat ve štěněčím věku, kdy se učí své návyky. Zde buďte opravdu přísní a nikdy psovi nedávejte zbytky jídla, ani nic neházejte od stolu. Pouze mu do jeho misky podávejte stravu v pravidelný čas. „Dobré je psům dávat granule nebo konzervy a nevařit jim „lidské jídlo“, pes si tak zvykne, že má své a vy také své,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Vyhněte se očnímu kontaktu
Máte-li již psa staršího, například z útulku, tak i zde se dá žebrání odnaučit. Když pes začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a pošlete ho na jeho místo vždy, když jíte. Také na psa nemluvte laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat. Opravdu nikdy mu nic neházejte od stolu. Psoví stačí takto „přilepšit“ dvakrát či třikrát a již si zvykne loudit.  Dodržujte pravidlo, že když jíte, tak pes je na svém místě.

Pokud jste v restauraci nebo má pes své místo v kuchyni či jídelně, tak s ním při jídle nenavazujte oční kontakt, ten je pro psa často spouštěč loudění. Nebojte se být přísní Zvolit můžete i na první pohled tvrdou metodu a to, že když pes začne loudit, tak ho zavřete po dobu svého jídla do místnosti, kde nemá žádné své hračky. Tato „izolace“ ho naučí, že loudění nepřináší nic dobrého. Psovi také dávejte jeho potravu vždy, až dojíte vy. Naznačíte mu tak, kdo je pánem.

„Zakažte členům rodiny nebo například cizím lidem, kteří často nějakou tu mlsku od jídla hodí, aby psům přilepšovali. Pes má své krmivo a neměl by vůbec konzumovat to lidské,“ dodává Martin Pučálka. Odnaučit psa loudit může trvat i měsíc, ale pokud vydržíte a opravdu psovi ani jednou nepřilepšíte, tak se žebrat odnaučí.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Moc dobrý článek, hodí se i pro kočky. Mám dvě a dostávají jen svoje jídlo , každá do své misky. A vůbec jim to nedělá problémy, ani je nenapadne žebrat u stolu.
Libuše Křapová
Libore , já myslím, že springer charles spaniel
Zuzana Pivcová
Já jsem byla vždy z těch, kteří žádostivému pohledu pejska neodolali. Vím, že tento "soucit" není na místě. Kočky naštěstí tak neloudí.
Libor Farský
Prosím o informaci - jaká je to rasa u pejska na obrázku, pokud to někdo víte...
Lidmila Nejedlá
Naše Baby kouká právě tak vyzývavě a roztomile. Jídlo si bere z ruky velmi elegantně. Běda, když najde mrtvou rybu u Labe. To mě chce utopit, aby se mohla v ní vyválet a pak ji sežrat. Dostává psí granule a pamlsky. Já jí přilepším sýrem a šunkou od kosti. To se spolu dělíme, mladí to netuší.
Jana Šenbergerová
Šťastné každé zvíře, kterému nikdo nekazí zdraví lidskou potravou. I když o konzervách pro ně také dost pochybuji. Naštěstí to nemusím řešit, zvíře nemajíc.
Jana Kollinová
Musím se přiznat, že pejskovi na úvodní fotografii bych neodolala. Stejně tak neodolám své čtyřnohé společnici. Vím, že to není správná cesta, ale jsme samy dvě a chybujeme, přesto v cizím prostředí se fenka chová příkladně, nežebrá, neskáče, neobtěžuje. Několikrát jsem nad tím přemýšlela a dospěla jsem po osmi letech soužití k chybnému poznání, že to něžné "žebrání" je z její strany projev náklonnosti, ale mohu se mýlit. Po kastraci začíná tloustnout a začínají se projevovat znaky obžerství a s tím musím začít něco dělat. Má někdo ze čtenářů doporučení, jaké sýry zdravotně nezávadné pro psy mohu své fence dávat a jak často. Na sýrových výrobcích "ujíždí."
Jiří Libánský
To je těžký to odnaučovat, když sám to taky někdy tak trochu dělám.
František Pašingr
Někdo má psa na práci a my ho máme na hýčkání. Ovšem na cizích lidech neloudí a ani si nic nevezme i když je mu nabízeno.
Libuše Křapová
Věro, zrovna tak můj Ferda. Ale dnes byl tak neodbytný, že jsem ho musela usměrnit. Přišla kamarádka, která mu jindy nosí mlsky, a on jí neustále lezl na klín, žebral a podobně. Málem si nevypila ani kafe - byly jsme na terase. Asi mu (chudáčkovi) začne drezúra.
Věra Ježková
To je úžasná fotka! Ale nedokázala bych to. Naše kočička s námi snídá. Někdy přijde i k obědu nebo večeři. Neloudí, jen je vedle nás a kouká.