Oříšky, chipsy, sušenky… A je z toho dvanáct kilo
Ilustrační foto: ingimage.com

Oříšky, chipsy, sušenky… A je z toho dvanáct kilo

23. 5. 2018

Co je největší zabiják všech snah o zhubnutí? Večerní mlsání u televize. Miska brambůrků, oříšků, trochu vína, nějaká ta sušenka. Takové nenápadné pojídání je právě nejškodlivější.

Odborníci na hubnutí přišli s poměrně šokujícím číslem. Takové běžné večerní pojídání dobrůtek způsobuje, že za rok člověk přibere až dvanáct kilo. Zkrátka, můžeme se přes den hlídat, vybírat si zdravé a kvalitní potraviny, cvičit, ale jakmile se za tu celodenní disciplínu večer odměňujeme nějakou tou dobrůtkou, všechna snaha je marná. Ta čísla poslala do světa organizace STOB u příležitosti květnového světového dne obezity.

„Mnozí lidé se snaží jíst zdravě a večerní mlsání berou jako jediné potěšení, které mají. Ale to je právě ta velká chyba,“ říká Iva Málková, zakladatelka hnutí STOB, uznávaná odbornice na pomoc lidem, kteří chtějí zhubnout. Má to spočítáno. Čtyřicet pět gramů brambůrků má energetickou hodnotu tisíc kilojoulů, stejné množství energie získáme, když si dáme čtyřicet gramů oříšků nebo pětačtyřicet gramů čokolády. „Pokud někdo jí toto množství denně nad rámec jeho vyrovnaného energetického příjmu, může postupně přibrat až kilo za měsíc. Spočítejme si, že to je tedy až dvanáct kilo za rok,“ upozorňuje.

Mluví přesně o tom, co prožívá mnoho žen.

„Celý den jím jen saláty a ovoce, úplně jsem vyrušila sladkosti, sladké nápoje. Přesto nehubnu,“ vypráví padesátiletá Táňa, která už navštívila několik výživových poradců. Všem zatajila jednu podstatnou věc, o které ví jen ona a její muž. Každý den večer si dávají něco dobrého k televizi. „Máme oba náročnou práci, přicházíme domu unavení a večerní posezení u televize je pro nás takové zklidnění, pěkný závěr dne. Televizi máme jako kulisu, povídáme si u ní, dáme si dohromady sedmičku vína, chipsy, oříšky, různé sušenky,“ vypráví. V podstatě si s mužem dává dohromady sáček chipsů, k tomu sáček arašídů. A nevěří, že právě díky tomu nehubne, ba dokonce v poslední době přibírá.

Jedná se o typickou věčnou neúspěšnou dietářku, která si však nedovede upřít nějakou tu životní radost. Jídlo totiž považuje za životní radost. A právě to je podle odborníků na hubnutí špatný přístup, který zpravidla vede k tomu, že člověk nikdy nezhubne na trvalo.

„Mlsání je jen otázkou návyku. Stejně jako si lidé ten návyk vytvořili, mohou se ho i zbavit,“ připomíná Iva Málková.

Hlavní problém spočívá v tom, že ty různé televizní dobrůtky jsou doma přítomné. Že jsou blízko. Že jsou ve spíži, v lednici, že zkrátka člověk o nich ví. Kdyby tam nebyly, cesta k nim by byla ztížená. Když dostaneme chuť v osm večer na brambůrky a ony jsou od nás dva metry ve spíži, jdeme pro ně. Když tam nejsou, málokdo se však v těch osm večer oblékne, vstane od televize a vydá se pro ně do obchodu. To už je složitější, tak si zpravidla necháme zajít chuť. Takže úplně nejhorší jsou takové ty domácí zásoby nezdravých dobrůtek, o nichž, když je kupujeme, říkáme: To je na někdy, do zásoby, kdyby někdo přišel… No zpravidla ta zásoba dlouho nevydrží, že?

Zkrátka, pojídání čehokoli u televize, odborníci na hubnutí označují za to úplně nejhorší, co člověk snažící se udržet v kondici, může udělat.

„Potraviny, které vás lákají k mlsání u televize, raději vůbec nekupujte. Přeorganizujte si prostředí ve své domácnosti tak, aby pracovalo pro vás. A požádejte ostatní členy rodiny, aby při televizi také nic nejedli,“ podotýká Iva Málková.

Dvaašedesátiletá Ivona si každý večer dává víno a oříšky. Je přesvědčená, že to dělá pro své zdraví. Přečetla si někde, že víno je zdravé a oříšky taky. Po dvou letech provozování těchto radostných večerů zjistila, že výrazně přibírá, i když jinak své stravovací návyky nijak nezměnila a jí zdravé potraviny v poměrně malých množstvích. V šedesáti si našla přítele a jejich společné vinné a oříškové večery se staly naprosto běžnými. „Někdy ještě pozdě večer pracuji u počítače a sním celý sáček solených arašídů. Přítel jede v různých křupkách a tyčinkách. Zásadně však nejíme nic sladkého. Byla jsem velmi překvapená, když mi lékařka řekla, že tento způsob stravování je horší, než kdybych si dala po obědě nějakou sladkost,“ vypráví Ivona.

Zkrátka k příjemnému večernímu klidnému posezení se hodí něco chroupat. Ať už jde o sezení u televize, surfování po internetu nebo setkání s přáteli. No schválně, co na nějakou návštěvu zpravidla přineseme nebo připravíme? Oříšky, brambůrky, sušenky, křupky, tyčinky. Je to jednoduché, každému to chutná, prostě k té láhvi vína přikoupíme automaticky něco na křupání.

Samozřejmě nejde o to stát se askety a vypustit ze svého života každou malou radost. Ale pokud se někdo diví, že si spoustu věcí odříká a nehubne a přitom večer křoupe, lékaři a výživoví poradci pro něj mají jasný vzkaz: pokračujte a každý měsíc uvidíte na váze až kilo navíc.

Hodnocení:
(4.6 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lucie Nepová
Já si sem tam oříšky dopřeju, ale raději s nimi dělám něco dobrého. Nedávno jsem vám přidala recept https://www.i60.cz/clanek/detail/19946/orechova-babovka
Hana Rypáčková
To mi nehrozí....
Marie Metelková
Večerní mlsání čehokoliv ke zhouba. Vyřešila jsem to tak, že už kolem sedmé si velmi pečlivě vyčistím zuby a hrůza z toho co by se mi v ústech hromadilo z jakékoliv pochoutky mě děsí.Samozřejmě bych si mohla jít znovu zuby vyčistit, ale lenost vítězí nad mlsnou.
Alena Tollarová
No jo, taky hřeším. Tu brambůrky, tu čokoláda. Naštěstí zatím bez těch 12 kil ročně navíc ...
Jana Šenbergerová
Zuzko, byly doby, kdy jsem snědla denně sáček rozinek, tabulku čokolády, pytlík mandlí a nepřibrala jsem ani gram. Dělat to dnes, neunesu se. Stačí, že si dávám odpoledne kávu s něčím dobrým.
Dagmar Bartušková
Jednou za čas u TV zhřeším. Nejvíce snad na gumových medvidkách, kterých sním na posezení celý sáček. To samé se děje s česnekovými chipsy. Po výčkách svědomí začínám další den jen dietně. :-)
Zuzana Pivcová
Já jsem byla před lety schopná takhle slupnout půl sáčku rozinek. Ano, navyknout si na nějakou dobrůtku je velmi snadné. Stane se z toho doslova rituál. Mám ráda kávu se šlehačkou. :-D
Mirek Hahn
Svatá pravda. Míval jsem těžkou závislost na slaných arašídách, kam se hrabe heroin. Když jsem arašídy zahlédl v sámošce nedokázal jsem odolat, snědl jsem půl pytliku ještě než jsem došel k pokladně. Doma stále zásoba a běda když došlo, přerovnal jsem celý špajz jestli náhodou jedny arašídy nezapadly někam za mouku. Nezapadly, tak jsem skočil do auta a jel v deset hodin večer na benzínku nakoupit. Ale už jsem se z toho vybabral. Výhodou byla snadná redukce váhy, stačilo přestat s arašídama a kila letěla dolů bez námahy :-)
olga skopanova
Lidé říkají že jsou na nějaké to mlsání zvyklí možná by se divili jak snadno se dá ten zvyk odbourat.
Marie Doušová
Docela je člověku dost nepříjemné si přiznat , že dělá přesně to co mu škodí .Nejvíce to je mlsání u televize. Jsem jedna z nich ,která sice nejí chipsy ,sušenky ,ale jím ovoce a mám pocit ,že tolik nehřeším. Ale opak je pravdou. Budu se muset nad sebou zamyslet . Dík za článek .
Věra Ježková
Večer u televize většinou nemlsám. Tento návyk jsem si nevytvořila. Brambůrky, sušenky, křupky ani tyčinky nepotřebuji. Oříšky si občas dám, kdykoli během dne. Stejně jako hořkou čokoládu. Někdy si s přítelem dopřejeme večer dobrou zmrzlinu. Jinak jogurt.