Jak vyzvedávat rodičům důchod?
Ilustrační foto: pixabay.com

Jak vyzvedávat rodičům důchod?

24. 5. 2018

Paní Anna se stará o nemocnou maminku, kterou si už před 14 lety nastěhovala k sobě domů. Maminka má 83 roků, má problémy komunikovat, sama si důchod nevyzvedne. Anna chodí do práce, nemůže se proto s maminkou každého 24. v měsíci dostavit na poštu pro peníze a způsobuje jí to nemalé problémy. Co s tím?

První možnost je nejjednodušší. Není nutné stresovat se a běžet na poštu hned první den. Důchod tam zůstává, lze tam dojet kdykoliv později. Neodpadá ale nutnost naložit maminku do auta a přivézt na poštu, což může být, pokud někdo žije na vesnici či ve velkém městě, časově náročnější.

Další možností je nechat si maminčin důchod doručit a vyplatit přímo na adrese trvalého bydliště. Tam ho může přebrat buď sama maminka, pokud toho ale není schopná, existuje ještě další možnost – „ustanovení zvláštního příjemce“. To se uplatňuje u obecního úřadu a zvláštním příjemcem by se stala paní Anna. „Pokud obecní úřad shledá, že jsou splněny podmínky, vydá dokument, na jehož základě Česká správa sociálního zabezpečení zařídí výplatu důchodu dceři,“ radí Petra Krutilová z Ministerstva práce a sociálních věcí.

Není nutné připomínat, že peníze musí být využity na péči o maminku. Může dokonce nastat situace, že na žádost oprávněného (tedy maminky) nebo obecního úřadu, který zvláštního příjemce ustanovil, mohou být děti povinny podávat písemné vyúčtování důchodu a to do 1 měsíce od vyžádání.

Dalším možným řešením je, že si maminka s pomocí své dcery založí účet u některé banky a dceru uvede jako disponenta k peněžním prostředkům na účtu. Tam si nechá důchod posílat.

Ještě poznámka na závěr: přebírat důchod od České pošty může jen manžel/ka, pokud oprávněný písemně tuto možnost nevyloučil. „K přebírání důchodu za sebe nemůže oprávněný zmocnit jinou osobu. Taková plná moc by byla právně neúčinná,“ dodává Petra Krutilová z Ministerstva práce a sociálních věcí. Jedinou možností je tedy „ustanovení zvláštního příjemce“.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Byla jsem dispondent maminky účtu.
Jana Kollinová
Přehnala jsem několik desítek let, ale Věc Makropulost zapracovala.
Jana Kollinová
Vidím to stejně jako Ivana, poslat peníze na účet. V mém případě bylo složité maminku přesvědčit o praktičnosti účtu, vysvětlovala jsem a uspěla ještě v době kdy byla schopna logického uvažování. Článek je určitě prospěšný mnoha čtenářům i60, ale když si uvědomím, že již několik desítek let mezi ně nepatřím, zdá se mi, že v poslední době jsou příspěvky redakce vůči seniorům v mnoha případech destruktivní. Zaměřují se na péči o seniory a o tom portál není!
ivana kosťunová
Proč, když může být zaslán na účet ?
Jitka Hašková
Když jsem se starala o maminku, kterou mi vozili po nemocnicích, tak mi podepsala souhlas pro SSZ, že její duchod má být posílan na můj účet, ze kterého jsem hradila její cinži a všechny její platby. Byla jsem jedináček.