Trpí váš pes v horku? Chlaďte jej vodou, ale nestříhejte
Ilustrační foto: pixabay.com

Trpí váš pes v horku? Chlaďte jej vodou, ale nestříhejte

30. 5. 2018

Teplé počasí přináší nástrahy nejen lidem, ale i jejich čtyřnohým miláčkům. Tady je několik tipů, jak chránit psa proti horku a na cestách.

Ostříhat či neostříhat

Logicky se může zdát, že ostříhaný pes snáší letní vedra lépe než ten dlouhosrstý. Opak je ale pravdou. Delší chlupy naopak v létě pomáhají pejska ochlazovat, „držet ve stínu“ a udržovat tepelnou regulaci těla. Pokud pejska ostříháte úplně nakrátko, může hrozit rychlé přehřátí, úpal nebo dokonce i poničená kůže od sluníčka. Psy naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.

Správná životospráva

„Pokud v létě krmíte pouze suchými granulemi, měl by mít pes opravdu dostatečné zásoby vody, protože samotné granule obsahují málo vody a je pak potřeba vodu v dostatečné míře dodat. Krmení si vždy rozvrhněte tak, aby byl po něm pes minimálně hodinu v klidu, protože jinak mohou hrozit žaludeční komplikace, říká Martin Pučálka, dlouholetý výrobce a prodejce psích krmiv. Pokud jdete se psem na delší procházku, vezměte mu s sebou speciální cestovní lahve, takže bude mít neustálý příjem vody a nemusí pít z nečistých kaluží. V létě také kontrolujte kvalitu psích konzerv. V horku se mohou rychleji kazit.

Jak správně ochladit

Psi nemají potní žlázy, ochlazují tím, že zrychleně dýchají a vyplazují přitom jazyk. V extrémních horkách není dobré chodit se psem na přímé sluníčko. Dopoledne nechte psa jen tak ve stínu rychle proběhnout na krátkých procházkách, delší venčení si nechte k večerním hodinám. Doma psa nechávejte v dobře větraných prostorech s dostatkem čerstvé vody. Vyvarujte se ale ledové vody, která může spíše uškodit než osvěžit. Nemáte-li možnost pejska ochladit pomoci vykoupání ve vodě, umyjte mu vlažnou vodou alespoň tlamu a tlapky. Pro velmi náchylné psy na teplo existují také speciální chladící vesty.

Koupání v přírodě

Oblíbenou letní činností pejska je koupání ve volné přírodě nebo v moři. Psa se nebojte do vody pustit, ale dejte pozor, aby se šel koupat tam, kde je bezpečný vstup do vody. Dejte pozor na kamenité dno. Na tom by se pejsek mohl nebezpečně zaklínit packu. Koupání je lepší v pozdějších odpoledních hodinách, protože samotné plavání je pro psy opravdu vyčerpávající činnost a na přímém sluníčku by se mohli rychle unavit.

„Pokud se s pejsky koupete v moři, dejte pozor, aby vodu nepili. Slaná voda má projímavé účinky a pejsek by tak mohl mít nehezké žaludeční problémy,“ dodává Martin Pučálka.

Důležité pravidlo: Psa nikdy neházejte do vody. Z šoku by se mohl utopit.

Bezpečná jízda autem

Léto je také doba častých výletů autem. Dlouhé cesty mohou být pro psa velmi náročné. Nezapomínejte proto dělat častější zastávky, aby se mohl proběhnout. Před cestou psa důkladně vyvenčete. Klimatizaci v autě nastavte tak aby nebyl rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou více jak 7° C. Psa nedávejte na přední sedačku. Nejlépe do zadního prostoru ohraničeného mříži nebo na zadní sedačku. Používejte speciální postroje pro psy nebo cestovní fixační přepravky.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
pes
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Moji dva želváci nemají sice se psy nic společného, ale dobré péče se jim také dostává. V horkých, letních dnech zůstávají raději doma. Kšiltovky proti slunci se pro ně zatím nevyrábí, a tak by mohli venku chytit úpal. :-) Čekají na to, až je odstátou vodou v rozprašovači lehce postříkám. Slastně při tom přivírají oči. Ráda bych je vzala někam na louku do parku, ale je to všude kolem od psů i od lidí dokonalé pokropeno. Naštěstí jsou nenáročné, a tak kromě salátu dostávají pro ně vhodné některé druhy ovoce a zeleniny.
Zuzana Pivcová
Měly jsme před lety fenku Lesanu, obě se sestrou už jsme zde o ní psaly, a z cestování jsme pokaždé byly na nervy všechny. S kočkami je to snad ještě horší. Ty naříkají, dýchají s vypláznutým jazykem, rvou se z přenosky ven, někdy zvrací. Vozíme je opravdu jen v létě do jižních Čech, dvě cesty, ale je to vždy zlé.
Libor Farský
To jsou užitečné rady. Jen mi není jasné jak by se u moře psovi vysvětlilo, že se slaná voda nemá pít. Doufám, že by mu snad nezachutnala i bez školení před a při koupání.
Marie Doušová
Přínosný článek , dověděla jsem se ,co je pro psa nejlepší v horkých dnech.Dík.