Jó třešně zrály…
Foto: autorka

Jó třešně zrály…

5. 6. 2018

Jedno z nejkrásnějších ročních období. Dobíhající jaro, začínající léto. Teplé dny, vlahé noci.  U nohou dozrávající jahody a nad hlavou červenající se třešně. Byla by to romantika, kdyby…

Bydlím v centru třešňových sadů. Bydlím uprostřed palební linie. Proč? Protože hlavním nepřítelem tohoto období jsou špačci. Respektive hejna špačků. Ptáci, kteří jsou postrachem všech ovocnářů. A postrachem všech, kteří chtějí ještě ráno v šest hodin tak trochu spát. Když ustojíte to, že první ptáče pípne zhruba ve čtyři hodiny a ostatní se k němu hromadným zpěvem přidají, když tento koncert budete vnímat jako milý letní orchestr a znova v tom ševelu zaberete, v šest hodin se ozve dělostřelecká palba. Akustické plašiče jsou jednou z nejnovějších metod ochrany sadů. Makety dravců nezabírají, rozvěšená CD jak by smet, sítě jsou drahou okrasou. Plynová zařízení, která v pravidelných intervalech vydávají rány jako z děla, mají špačky vyplašit a zahnat je tam, kde pro ně bude bezpečno. (Třeba na naši třešni). Palba začíná v šest ráno. Kdy končí, nevím, protože rytmické rány se stávají součástí našeho každodenního života a ty uši si zvyknou. Zvykají si ale i ptáci. I. P. Pavlov by byl zklamán, protože naši špačci popírají teorii podmíněného reflexu. Vidím dělo, rána – uletím. Dle výše zmíněného vědce by to mělo fungovat tak, že uletím, už když vidím dělo. A vidíte. Neuletím, ani když vyjde rána. Takže jediný naučený reflex z toho mám já. Bude šest, budím se a za chvíli vyjde rána.

A tak to jde den za dnem, ráno za ránem. Plašiče střílejí, špačci si zvykají.

Když pak cítím, že zavládl obvyklý venkovský klid, je dostříleno, je sklizeno. S palbou ale bohužel odešel i čas třešní. A to je mi opravdu líto. Příště raději vezmu ty akustické plynové plašiče na milost .

 

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Tak to já jsem asi vyjímka. Bydlím v těsné blízkosti lesoparku, kde je od rozednívání ptačí koncert. Balkonové dveře mám otevřené dokořán. Doma mi na tento koncert reagují " zpěvem " papoušci, vůbec mne to neruší, spím klidně dál.
Dana Puchalská
Já mám ptactvo ráda. Ale holubi v městě, to je kapitola sama pro sebe. A když mi v truhlíku na parapetu klovou kytky holubi,...... Škoda slov. A na vysokých stromech tady hnízdí straky a dohadují se s kavkami. A kosi tu zpívají taky od časného rána.
Alena Vávrová
Letos je tady v zahradách kolem nadúroda třešní a zdá se, že to odnesly ty nejranější u sousedů a ty na vršcích stromů a špačkové již jsou přežr...Zrovna dnes jsem na stromky rybízů přivazovala třepetalky nastříhané z plast. pytlíků. Rybízu bude bohužel málo. O muchovník se s nimi ale přetahuji a jak dopadnou kanadské borůvky mladých, to nevím. Sítě byly loni dobré akorát na to, že jsem denně nějakého napůl umláceného špágra, vystříhávala.
Eliška Murasová
Taky soupeříme s ptáky o úrodu a snadné to teda není.Zachvíli to bude rybíz, angrešt, chutnají jim i jablíčka-letničky, aronie, ale ty plašiče, nevím...
Libuše Křapová
My to máme rozděleno. V horních patrech stromů ptačí, v dolních moje. Pokud je neúroda, je ptačí všechno. Já nemám šanci :-) Loni mi sklidili úrodu všechnu. Jahody, rybíz třešně, višně, ostružiny a první maliny. Na vysvětlenou a k jejich obhajobě musím dodat, že všechny ty jednotlivé druhy ovoce byly do desíti kusů :-)
Naděžda Špásová
Blanko, docela jsem se pobavila. Já okno pravidelně zavírám po čtvrté ráno. U nás na sídlišti to kromě ptáků jsou ještě trolejbusy. A to už je moc. Vašich třešní je mi líto, my je na zahradě nemáme. Zato mi tam něco sklízí afrikány a sazenice rajčat. A věř mi, to mě taky pěkně štve. Třeba by pomohla nějaká špuntovka, ale nejsou špačci náhodou chráněni?
Věra Ježková
Blanko, moc hezký článek i fotka. Ale já bych radši odháněla špačky než holuby.
Libor Farský
Chtělo by to zkusit pouštět jim nějaké hodně hloupé písně, třeba častušky, a obměňovat je. Možná by poradil bývalý poradce prezidenta pan Ladislav Špaček.
Hana Rypáčková
Ptáky ničím nezaháním, dělím se s nimi o plody. Pod lesem to jinak nejde.
Zuzana Pivcová
Taky si myslím, že jsou ptáci vynalézaví a brzy si ujasní, z čeho jim hrozí nebezpečí a co je jen strašák. :-D Ty plašiče by mě zbláznily daleko víc než špačky.
ivana kosťunová
Každý rok soupeříme se špačky, kdo bude rychlejší. Letos jsme vyhráli, a podařilo se nám třešně otrhat . Teď je na řadě rybíz- loni nám ten červený špačci očesali také. Tvým článkem jsem se pobavila.