Tip na výlet: Přírodní památka Zlaté jezero
FOTO: autorka

Tip na výlet: Přírodní památka Zlaté jezero

6. 6. 2018

Nachází se na severním okraji města Zlatých Hor v blízkosti hranice s Polskem. Je přírodní památkou, kde je předmětem ochrany především biotop kuňky žlutobřiché a dále řada chráněných druhů obojživelníků.

Přesto bývá Zlaté jezero nejčastěji navštěvováno kvůli páru labutí, které tu každoročně vyvádějí své mladé. Tentokrát jsme se k němu vypravili pěšky a s fotoaparátem poslední den v květnu. Počasí nám přálo, jen vysoká tráva trochu vzbuzovala obavy z útoku klíšťat.

Už zdálky jsme viděli labutě, ale byly příliš daleko. Abychom se k nim přiblížili, museli jsme skoro celé jezero obejít, ale to nám vůbec nevadilo. Zpočátku jsme procházeli kolem řady stromů, nejčastěji lip a dubů, které lemují jižní stranu jezera. Vzduch byl nasycen vůněmi lučních květin, větřík příjemně pofukoval a skoro celou cestu nám kukání kukačky odměřovalo čas. Skřehotání pářících se žab se podobalo zpěvu ptáků, kteří také nezůstávali pozadu a připojovali své tóny k té úžasné přírodní symfonii. K tomu přibzukovaly myriády hmyzu. Dokonalá idylka.

Od stavidla se dalo přehlédnout celé jezero. Uprostřed se nachází ostrůvek, na kterém hnízdí kachny i labutě, ale tentokrát nám slunce nedovolilo fotit, proto jsme pokračovali k hrázi.

Když jsme se k objektu svého zájmu přiblížili, jak nejvíce to šlo, měli jsme před sebou nejen labutí rodinku se šesti labuťátky, ale také majestátní hraniční horu Biskupskou kupu, která se zhlížela v hladině jezera. Na jejím vrcholu se nachází nejstarší rozhledna na Jesenicku. Celou dobu jsem marně pátrala po tom, co to plave na hladině. Teď jsem to konečně mohla spatřit, i když díky břehům porostlým keři a orobincem se nedalo fotit zblízka.

Jezero bíle kvetlo. Už jsem viděla, když bylo zarostlé růžovokvětým rdesnem obojživelným, ale teď vypadalo jako pod bílým závojem. Později jsem si našla, že jde o lakušník vodní, pryskyřníkovitou vodní rostlinu. Nejvíc mi připomíná bílou sasanku.

Labuťě se tentokrát držely dál od břehu. Samec hlídal samičku a mláďata, která dováděla, potápěla se a chvíli nepostála, abychom je mohli spočítat. Nakonec se povedlo; je jich šest a mají se čile k světu. Trochu mě překvapil „náhrdelník“, který má na krku samička, zřejmě místo kroužku na noze.

Od jezera se dá loukou projít k silnici vedoucí do Polska. Tráva nebyla ještě pokosená, takže se za ní jezero docela hezky schovalo, jen Kupa se hrdě tyčila nad městem.

Přestože fotografování nevyšlo podle našich představ, procházka neměla jinou chybu.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Kolářová
Přírodní památka mňam, mňam...
Eva Mužíková
Jani, už jen ten název - Zlaté jezero, je lákavý. Musí tam být opravdu krásně.
Ladislav Vesecký
Naše jezero je za každého počasí, vždy krásné.
Alena Vávrová
Jano a Pavle, je to krásná lokalita, dík za seznámení. Představte si, já taky letos postrádám svůj labutí pár u mostu v zátoce, hnízdo nevidět, labuťátka tím spíš.
Blanka Macháčková
Hezká procházka, krásné fotografie labutí.
Dana Puchalská
Krása ale pro mně daleko. Nádherné fotky. A ta vodní rostlina je zajímavá. Škoda že nemám takové jezero blizko domova. Děkuji za hezkou foto - vycházku.
Hana Rypáčková
Krásné místo mně tak vzdálené. se tam procházet ....
Marie Ženatová
Díky moc za nádhernou vycházku...
Alena Tollarová
Tolik labuťátek a lakušník jsem nikdy neviděla. Běžela bych hned, ale než bych doběhla ...
Marie Novotná
Zlaté je,viděla jsem na vlastní oči.kdo tam nebyl,neuvěří.Vůbec se nedivím,že se vám tam tak líbí všem.Tam jsou snad i zlatí lidé.Bylo mi tam moc dobře.Jsem ráda,že mne tam Zdenka zavedla.Díky.
Věra Ježková
Jano, díky za krásnou procházku.
Jana Šenbergerová
Jejda! Letos se nám ještě nepovedlo spočítat labuťátka, lakušníku je méně, žáby jsme neviděli ani neslyšeli, ale kukačka nám zakukala, tráva byla vyšší než dospělý muž a na svahu Biskupské kupy řádí kůrovec, takže tam chybí spousta stromů. Jsem ráda, že i vám se tam líbí.
Naděžda Špásová
Jano, tam to musí být taky moc hezké. Taková procházka by se mi moc líbila, škoda, že je to daleko.
Marie Seitlová
Jani, krásná procházka kolem Zlatého jezera.
Eliška Murasová
Jani, lákavá nabídka k výletu.Lakušník(hezké jméno) je kouzelný na hladině jezera.
Lenka Hudečková
Fotky nejen labutí, ale i těch "sasanek" jsou moc pěkné
Lenka Hudečková
Jani, krásně napsané, jako bych tam byla s Vámi na procházce....U nás byly na jednom z 11.ti rybníků na jaře taky labutě, ale nyní jsme je již dlouho neviděli. Je ale možné, že buď chovají mladé a jsou schované v rákosí nebo se přestěhovaly na jiný z mnoha rybníků? Nevíme, ale je nám líto, že je nemůžeme sledovat. Tak jako třeba čápy.
Zuzana Pivcová
Tohle je jeden z připomenutých dřívějších článků, ale je tak půvabný, že si zasloužil zopakování, samozřejmě také pro nové čtenáře, kterých tu je hodně.
Elena Valeriánová
Zlaté jezero je i mým oblíbeným cílem, jen nesmí být kolem dokola neposečená tráva. To se pak probudí moje alergie v plné parádě, už jsem to zažila. Ale jinak je tam krásně a nejkrásněji ráno při východu slunka. To je tam takové posvátné ticho, jen labutě vznešeně kloužou po hladině. Jani, děkuji.