Můj prázdninový tip: Po stopách Dušana Jurkoviče do Nového Města nad Metují
Foto: autorka

Můj prázdninový tip: Po stopách Dušana Jurkoviče do Nového Města nad Metují

12. 6. 2018

Přiznám se, že jsem jen mlhavě tušila, že Nové Město nad Metují existuje. Východními Čechami jsem bohužel doposud téměř nedotčená. Dodávám, že k mé veliké škodě. Nikdy však není pozdě zameškané dohonit a v loňském roce jsem se do Kladského pomezí vypravila poprvé.

Zdejší kraj mi učaroval, a tak jsem si před pár dny vybrala "další splátku" a pár dní se potulovala téměř při hranicích s Polskem.

Někde jsem si přečetla, že v zámeckém parku v Novém Městě nad Metují je dřevěný most zbudovaný podle návrhu známého architekta Dušana Jurkoviče a přála jsem si ho vidět. Hádám, že skoro všichni znají stavby, pod nimiž je tento slovenský architekt podepsán, tedy hlavně lázeňské budovy v Luhačovicích, vilu v Brně a hotely Libušín a Maměnka na beskydských Pustevnách.

Přijela jsem do Nového Města nad Metují a na první dotek okouzlená jsem zatoužila se tam přestěhovat. Obdélníkové náměstí s krásně opravenými renesančními domy s podloubím a překrásnými štíty mě úplně dostalo. Na náměstí v jednom jeho rohu navazuje zámek. Však také město spolu se zámkem bylo od počátku 16. století budováno současně. Přečetla jsem si, že po vymření majitelů po meči se o zámek noví majitelé příliš nestarali a ten téměř po celé 19. století pustl. Jeho dobré časy přišly až v roce 1908, kdy ho koupil náchodský podnikatel v textilním průmyslu Josef Bartoň - Dobenín a začal ho upravovat pro potřeby bydlení jeho rodiny. A úpravy svěřil mj. právě i Dušanu Jurkovičovi. Ten se kromě přizpůsobení zámeckých interiérů modernímu 20. století chopil i rekonstrukce zámeckého parku, který se rozprostírá ve svahu pod zámkem. Terasovitý park doslova vyzdobil dřevěným krytým mostem s typickou malovanou výzdobou na folklórní téma. Umístil sem barokní sochy trpaslíků z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Park je velmi příjemnou oázou, zvoucí k odpočinku. Najdete tu vyhlídky do údolí, spoustu květin i různá, dá se říct až intimní zákoutí, kde můžete v klidu vrkat nebo si jen číst. Knížku si můžete vypůjčit z knihovničky na nádvoří hned po tom, co si zahrajete na připravené piáno. Musím dodat, že zámek byl v roce 1948 znárodněn a rodině Bartoňů byl navrácen v restitucích. Líbí se mi, že na zámku je na první pohled vidět, že to není jen statická historická záležitost, ale že to tam žije a jede "na plný plyn".   

Až tady jsem zjistila, že toto není jediná stopa Dušana Jurkoviče ve východních Čechách. A samozřejmě jsem se vydala na další dvě místa.

Prvním z nich je bez debaty pohádková výletní restaurace Bartoňova útulna Peklo, kterou najdete na konci klikaté cesty údolím Metuje. Dál silnička nevede, pokračovat můžete na kole nebo pěšky.

Ke druhému objektu se vydáte do Dobrošova a oproti Bartoňově útulně se k Jiráskově chatě s rozhlednou musíte vyšplhat na kopec. Jen pár kroků odtud se nachází známá dělostřelecká tvrz z první republiky a rozhodně také stojí za návštěvu.

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Elena Valeriánová
Tento článek mně, tak jako i jiné, prostě ufrnknul. A to by bylo škoda, protože nikdy jsem v tomto městě nebyla a vidim, že by se to měla změnit. Byla jsem teď v jednom muzeu a tam byla zmínka i o DJ v souvislosti s nábytkem. Díky.
Anna Čípová
Ali, poutavé čtení a krásné fotky vzbudily touhu tyto místa navštívit. Dík za tip.
Dagmar Bartušková
Zajímavá pozvánka a krásné fotky.
Jana Šenbergerová
Moc hezké pozvání na výlet. Dík.
Naděžda Špásová
Álo, vypadá to tam moc pěkně. Asi se tam nikdy nepodívám, i když jeden neví. Fotky jsou moc hezké. :-)
Zdenka Jírová
Jurkovičovy stavby znám hlavně z Luhačovic a z Beskyd. Byly také využity v seriál Četnické humoresky. Díky vašemu článku jsem se dozvěděla i o dalších. Hezky jste to napsala.
Eva Mužíková
Zase jedna krásná procházka pro mne neznámým krajem.
Věra Ježková
Ali, východní Čechy znám taky málo. Hezký tip a krásné fotky.
Alena Vávrová
VČ kraj je tak trochu mým druhým rodným krajem, takže to tam znám a moc ráda se tam vracím. V NMnM jsem byla celkem nedávno v rámci návštěvy u Růži v Dobrušce a strávily jsme tam ještě s její kamarádkou Ančou bezva den. Akorát jen v tom Pekle jsem taky byla už hódně dávno. Ali, díky za připomenutí krásných míst ♥.
Eva Balúchová
Do Nového Města n.M.mě vzala kamarádka při návštěvě Dobrušky.Máš pravdu,je to krásné město,most i park jsem si prošla i trpaslíky jsem viděla,přesto jsem se z tvého článku dozvěděla co jsem nestačila zaznamenat.Článek o NM je moc hezky a čtivě napsaný.
ivana kosťunová
Tato místa jsou spojena s mým oblíbeným krajem, ráda jsem si opět prohlédla jeho krásy na fotkách
Blanka Macháčková
Náměstí Nového Města si v seriálu F.L.Věk zahrálo na Dobrušku. Je moc hezké a na fotografiích je to vidět. U nás ve Vč je mnoho krásných míst.
Libor Farský
Velmi lákavé, Alčo.
Hana Práglová
My tato místa plánujeme navštivit na podzim při týdenním pobytu v Orlických horách.Už se tėším.
Dana Puchalská
Ano krásně tam je. Jsem na tom jako Zuzka. Já tam byla před 40 lety. Fuj to to letí. Ale krásně to tam dali do pořádku.
Hana Rypáčková
Souhlasím s tebou Aleno, jezdila jsem tam opakovaně na letní tábory a nejen město i příroda je tam krásná. Moc ráda jsem si prohlédla krásné fotky . Do Pekla jsem chodili rádi.
Vladislava Dejmková
V Novém městě jsem byla několikrát a také mě okouzlilo. Do Pekla jsem došla pěšky údolím Metuje, ovšem krytí most jsem nějak přehlédla. Dík za informaci, příště se tam určitě podívám.
Zuzana Pivcová
Moc hezký článek, díky, Alí. Ale při pomyšlení, že v tom zámku s pohledem do pohádkové zahrady jsem byla na školním výletě před 56 lety, je mi trochu úzko.