Víte, jaké jsou nejznámější příčiny průjmu?
Ilustrační foto: pixabay.com

Víte, jaké jsou nejznámější příčiny průjmu?

7. 6. 2018

Průjem je velmi nepříjemnou záležitostí, která je sice často krátkodobá, nicméně o to více člověka potrápí. Mnohdy se člověk tomuto stavu neubrání, nicméně zná-li příčiny, jakási šance samozřejmě existuje. Pokud se po nich pídíte i vy, jste na správné adrese. V následujících řádcích si je podrobněji popíšeme.

Infekční, či neinfekční?
Hodně důležité je odhalit, zdali jsou příčiny průjmu (http://www.hylak.cz/prujmova-onemocneni/priciny-prujmu/) infekčního, nebo naopak neinfekčního původu. V prvním případě se může nejčastěji jednat o dietní chyby, alergické reakce a zkrátka toxiny obsažené v přijímané stravě. U neinfekčních příčin se setkáváme hlavně s bakteriálními nákazami, a to organismy z rodu Salmonella. Jinak ale mohou být spouštěči nepříjemných průjmových stavů i choroby jako virová žloutenka, meningokoková infekce nebo leptospiróza a ostatní. 

Užíváte antibiotika? Počítejte i s průjmem!
Léčba antibiotiky je dnes už standardní záležitostí. Tradičně se v jejím průběhu mění charakter střevní mikroflóry. Ostatně většinou se k antibiotikům dávkují také probiotika právě pro úpravu prostředí ve střevech. O tom, jestli průjmem budete při užívání antibiotik trpět, nebo nikoliv, rozhoduje aktuální zdravotní stav konkrétního člověka a typ antibiotik. I proto se při opakované léčbě volí odlišný druh antibiotik. 

Ostatní aspekty výskytu průjmu
Většinou se průjmy objevují také u lidí, kteří přicestují z různých tropických a subtropických oblastí. Tady se mohou nakazit mnohem jednodušeji, a to třeba prostřednictvím kontaminované vody, konzumace nijak anebo minimálně upraveného masa či mořských plodů a jiných potravin. Léčba průjmu (http://www.hylak.cz/lecba-prujmu/) je v kterémkoli jmenovaném případě individuální a často se odvíjí právě od příčin. V některých lehčích případech dokonce odezní průjem po čase sám.

Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.