Ta barva mi nesluší. Opravdu?
Ilustrační foto: ingimage.com

Ta barva mi nesluší. Opravdu?

13. 6. 2018

Blondýnky mají nosit modrou, hnědovlásky zelenou, černovlásky červenou… Mnohé ženy se nechaly svázat takzvaným barevným poradenstvím. Mnohdy zbytečně.

Barevné poradenství. To byl výraz, který se před lety usadil v našich slovnících. Zejména v devadesátých letech, kdy se tady usadilo kde co. Od té doby mnohé dámy žijí v představách, že existují určitá pravidla, jakou barvu nosit a jakou ne. Samozřejmě, že každému více sluší něco jiného, ale je naprosto zbytečné se striktně řídít něčím, co jsme si přečetly v časopisech nebo nám sdělil někdo, kdo se takzvaným barevným poradenstvím živil.

Už je totiž ve světě módy výrazně na ústupu. Převažuje trend, že si každý může nosit, co se mu zlíbí. Podstatné je jen to, zda se v tom sám cítí dobře. Bohužel, mezi ženami je velmi často slyšet věty typu:
„Jé, to je krásná zelená košile, ale jako blondýnka si ji koupit nemůžu, mně by neslušela.“
„Kadeřnice mi kdysi řekla, že mi nesluší béžová barva, tak se tím už dvacet let řídím.“
„Líbí se mi černé roláky, ale jako bledá černovláska je nosit nemůžu, byla bych v nich smutná. Řekli mi to na kosmetice, měli tam barevné poradenství.“

Obvykle to probíhalo tak, že dámě přikládali k tváři šátky různých barev a podle toho pak byla stanovena diagnóza typu: Modrá vám sluší, růžová méně, v žádném případě nenoste černou či červenou. Jenže umění dobře a slušivě se obléknout je mnohem složitější a jeho tajemství spočívá v něčem jiném. Důležité je, jak žena vypadá celkově, co vyzařuje, jak se cítí.

Takže bledá černovláska v černém roláku může ve výsledku vypadat mnohem lépe než perfektně sladěná blondýnka a halence přesně toho světle modrého odstínu, jako byl šáteček, který jí k tváři přiložila barevná poradkyně. Kouzlo je v tom, že ta dáma v černém si třeba vezme výrazné barevné tenisky a zajímavou brož. Zatímco ta zdánlivě správně postupující blondýnka urputně pátrá po tom pravém odstínu modré, až má šatník celý modrý, sem tam s růžovým kouskem a ve výsledku vypadá tak nějak tuctově nenápadně.

Pokud má žena oblíbené barvy, ve kterých se cítí dobře, ať je nosí. Pokud ale některá urputně nosí barvy, které jí kdysi někdo poradil, a přitom nenápadně kouká po úplně jiných, něco není v pořádku.

Léto je čas na experimenty. Vždyť klidně mohou probíhat i jen ve zkušebních kabinkách. Není třeba si oblečení barvy, která nám zaručeně nesluší, kupovat. Ale je dobré si ho třeba jen tak z legrace vyzkoušet. Co když nám nakonec sluší?

Hodnocení:
(4.5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Pro mě je hlavním vodítkem, jak se ve které barvě cítím. V různých obdobích života to byly barvy různé. Teď tíhnu k zelené.
Zdenka Jírová
Nosím to, co se mi líbí. Sama posuzuji, která barva mi sluší a ve které se necítím dobře. Zásadně si vše , než si to koupím , zkusím před zrcadlem. Ne vše, co se mi třeba líbí, po zkoušce si koupím.
Alena Várošová
Za nějaké poradenství bych určitě peníze nevyhazovala.Každá víme co nám sluší a co ne a také co si můžeme dovolit jak k svému věku,tak i k peněžence.. I když jsem důchodkyně pracuji s barvami,modely a sami ženy za nou chodí,abych jim poradila.Žádné peníze neberu a jsem ráda,když jim mohu poradit a odcházejí z obchodu spokojené.Výlohy mě hodně lidí chválí a to mě těší.Mám radost,když lidi sotva udělám výlohy chodí za vedoucí a rezervují si určité kousky a někdy ten kousek tam někdy leží i týden a nikdo si jej nevšimne. Vše chce dokonale sladit,načančat!!!
Dagmar Bartušková
Poradenství? Řídím se sama sebou. Na obrázku č. 2 je přeslazeno.
Věra Ježková
Samozřejmě, že nosím barvy, v nichž se cítím dobře. Myslím, že jsem schopna posoudit, co mi sluší a co ne. A taky bych si netroufla do toho druhému mluvit, pokud bych nebyla vysloveně požádána o názor. Když se mi třeba na kamarádce něco líbí, pochválím jí to; když ne, nechám si to pro sebe.
Libuše Irberová
Barevné poradenství je tu sice prezentováno jako nepoužitelný přežitek, ale jeho možnosti nejsou prezentovány správně. Dobrý barevný poradce by měl začít větou: Můžete nosit každou barvu! Ovšem důležité je vybrat její správný odstín. A právě v tom je kámen úrazu. Na to je potřeba cit pro barvu, dokázat rozeznat její chladné či teplé odstíny, vědět, co je čistý barevný tón, nebo barva tlumená a tak dále. Bohužel se to nedá pochytit během hodinového sezení s barevným poradcem. Během tak krátké doby se totiž dozvíte jen některá základní pravidla, takže pak můžete nabýt dojmu, že je barevné poradenství nesmysl. Doporučovala bych řídit se vlastním citem - člověk totiž přirozeně tíhne k těm barevným tónům, které se k jeho přirozené barevnosti hodí. Doporučovala bych ignorovat módní diktáty, které nás v zájmu spotřeby nutí pořizovat si neustále nové oblečení v těch momentálně správných módních barvách, abychom byli "in". Vkus a styl není dán do vínku každému, takže ten, komu záleží, jak vypadá, měl by na jeho tříbení pracovat. Třeba i tím, že by si nastudoval základy teorie barev, což je docela zajímavý obor.
ivana kosťunová
Já zastávám názor, že každý může nosit jakoukoliv barvu, záleží jenom vybrat vhodný odstín. Tak jako každá blondýna nemá stejný odstín pleti, tak je to i s barvami. Mnohem raději, než výběr barev mě zajímají neobvyklé barevné kombinace, takže k tričku, které mi jde k pleti mohu vzít kalhoty jiné barvy , která mi teoreticky není doporučována, a výsledek může být zajímavý. Barevnému poradenství jsem nikdy nevěřila.
Libor Farský
Ty obrázky blondýnek v růžové nebo světloulince pruhované barvě působí jakoby ty dámy chtěly být velmi nenápadné - podivné ...
Zuzana Pivcová
Ještě snad řeknu, že všeho moc škodí nejen esteticky, ale v tomto případě i energeticky. Některé barvy organismus, hlavně duševno, příliš jitří a potřebují zneutralizovat uklidňující barvou.
Zuzana Pivcová
Barevné poradenství mi svým způsobem vnutila jedna podnikatelka koncem 90. let. Přesvědčila mě, že jsem se svými tehdy výrazně oranžovorezavými vlasy podzimní typ :-D a dala mi barevnou tabulku, jaké barvy se ke mně hodí. Já jsem tu tabulku postupně eliminovala až na oranžovou (s ojedinělou zelenou a žlutou). Byl to velký úlet, ale cca 10 let jsem jiné barvy nenosila. Jediná výhoda byla, že jsem nemusela nic barevně slaďovat. Komické bylo, že při vstupu do obchodu už mě prodavačka směrovala ke stojanu s oranžovým oblečením. Na dovolené na Chalkidiki mě na výletě jeden Angličan pojmenoval The Lady in Orange. To už mi pak zůstalo. Avšak tato barevná pošetilost postupně mizela. Dnes mám jen asi 2 trička, jinak už nic.
Marie Doušová
Barev je na výběr velké množství. Také mám některé v oblibě a některým se vyhýbám.Každý máme svou oblíbenou ,ale nic se nemá přehánět . Na fotografiích to ženám sluší.