Bakelitové vzpomínání
FOTO: autorka

Bakelitové vzpomínání

12. 6. 2018

Výstava, kterou vám chci dnes představit, se jmenuje Kouzlo/Čaro bakelitu.  Nějakou dobu jsem váhala, jestli na ni mám jít – myslela jsem si „Bakelit, no a co?“ Pak jsem si ale řekla: „Nemáš to daleko, proč bys nešla, třeba to bude zajímavé.“ A bylo.

Výstava byla uspořádána ve spolupráci se Slovenským technickým múzeem. Představuje rozmanité využití bakelitu, kdysi nejrozšířenějšího plastu, a to v elektrotechnice, strojírenství, fotografické technice i spotřebním průmyslu.

Bakelit byl první průmyslově vyráběnou umělou hmotou na světě, která získala název po svém vynálezci. Leo Hendrik Baekeland si ho nechal patentovat v roce 1907.  Tzv. „materiál tisícera použití“ vyvolal senzaci a revoluci v průmyslové výrobě. Byl pevný, nehořlavý, nerozpouštěl se a byl i levný. Začaly se z něj vyrábět předměty pro domácnost a kanceláře i vrtule letadel či biliárové koule. Největší uplatnění našel jako elektrický izolátor v rozmáhajícím se elektrotechnickém průmyslu. Bakelite a Bakelit jsou ochranné značky německé společnosti Bakelite AG. Název postupně zdomácněl v hovorové řeči jako synonymum pro většinu umělých hmot.

Na výstavě jsem byla sama. Od začátku mne doprovázel pan kustod. Stál dokonce na hranici mého, pro cizí lidi, osobního prostoru, div se mi nedíval přes rameno do fotoaparátu. Nebylo mi to příjemné. Po chvíli ale utrousil několik zajímavých informací, za další půlhodinu už jsme si povídali a já sama jsem byla ráda, že mám s kým sdílet své nadšení.

Viděla jsem předměty známé i neznámé i takové, na které už jsem zapomněla. Bohužel se mi špatně se fotilo – ve vitrínách se odráželo někdy světlo, někdy já, někdy světlo i já, popisky nebyly dobře vidět. Ale vy určitě něco uvidíte.

V muzeu mají otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Vstupné pro seniory nad 65 let je 100 Kč. Za tuto cenu je vám k dispozici muzeum se svými dalšími expozicemi a kavárnou celý den. Tato výstava trvá do 2. září.

 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Věrko, to je perfektní. Nejenže jsem si zavzpomínala, několik věciček bych ještě našla.
Věra Ježková
Děkuji ještě jednou. To jsem netušila, že výstava bude mít takovou hezkou odezvu. :-)
Naděžda Špásová
Věrko, líbí se mi, jak ty akce vždycky nafotíš. Jako bych tam byla. Jo bakelit, ten frčel. :-)
Marie Ženatová
Díky moc za velmi zajímavé obrázky, mnohé jsem si připomenula...
Marie Doušová
Vzpomínky se s bakelitem vyrojily a ještě někde doma něco z těch věcí na fotkách mám. Bakelit byl součástí naší doby a ještě dlouho nezmizí.Zajímavá výstava a hezky obohacená fotkami.
Věra Ježková
Děkuji. Jsem ráda, že vás výstava v mém podání zaujala.
Eva Mužíková
Věrko, to je tedy retro... Dala jsi si s fotkami velkou práci, abys je mohla popsat. Zavzpomínala jsem si díky Tobě na mladá léta...
Alena Tollarová
Tak jsem si zavzpomínala. Tu podivnou kosodélníkovou žehličku jsme měli, vysavač Jupiter, kotoučky s obrázky ... kdo mohl tenkrát vědět, jak nás plasty zavalí.
Zuzana Pivcová
Páni, to je věcí, bez fotek bych si nevzpomněla ani na polovinu. Bakelitové věci nebyly dejme tomu vždy esteticky na výši, zato byly účelné. Už jen různá držadla, aby se člověk nepopálil. No, a samozřejmě se mi vybaví i jedna z přezdívek pro trabanta.
Hana Rypáčková
Objevila jsem několik známých věcí a cílila jsem odér bakelitu...Pěkné..
Věra Ježková
Díky vám. Ano, není to výstava, od níž by člověk očekával nějaké velké zkulturnění. Ale je povedená. :-)
ivana kosťunová
nejsme my vlastně bakelitová generace ? Všechno pamatuji, okrem rýchloželiača pukov , ten vidím poprvé, a je to šikovná věc.
Blanka Macháčková
Byl to revoluční objev. Ted nám ty plasty přerůstají přes hlavu. V každém případě moc hezká pozvánka s hezkými fotografiemi. Šikulka.
Dana Puchalská
Věrko na některé výrobky z bakelitu se dívám s milou nostalgií. Měl je doma asi každý z naší generace. Moc hezká výstava. Díky i za foto procházku po výstavě.
Libor Farský
To je, Věrko, zajímavé, jak se po Tvém článku ve mně změnily mé letité antipatie k bakelitu ... :-)