Mařinka vonná aneb Svízel vonný
Foto: archiv autorky

Mařinka vonná aneb Svízel vonný

18. 6. 2018

Je to vytrvalá bylinka. Má malé bílé květy, které sice čerstvé nevoní, ale po usušení získají jemnou vůni.

Hojně roste v bukových lesích, kde tvoří rozsáhlé a souvislé porosty. Sbíráme nadzemní část v době kvetení a sušíme ji ve svazcích.

Působí jako uklidňující prostředek na nervovou soustavu, při nervozitě, nespavosti a podrážděnosti. Zevně se používá na drobné ranky a hnisajicí rány. Má protikřečové účinky při kolitidách, říhání a pomalém trávení. 

Nesmí se užívat dlouhodobě ! 

Májová bowle

10 gr mařinky a dužinu pomeranče nakrájíme na kousky, posypeme hnědým cukrem, přelijeme 0,5 litrem bílého vína a necháme asi 12 hodin vyluhovat v přikryté nádobě. Potom mařinku vyjmeme, přilijeme další 0,5 litrů bílého vína a 0,75 litrů neochucené minerální vody. Podáváme vychlazené.

 

Nálev proti nespavosti 

10 gr sušené drogy zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat. Vypijeme 1 šálek půl hodiny před spaním. 

Nálev proti nervozitě a křečím 

10 gr sušené drogy zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.Pijeme 2 až 3 šálky denně. 

Nápoj na uklidnění 

Smícháme stejným dílem sušenou mařinku, meduňku, šípky, listy malin, ostružin a květu bezu černého. 2 polévkové lžíce směsi zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 15 minut vyluhovat. Pijeme ráno a večer 1 šálek vždy jen týden, další týden vynecháme. 

 

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
A s tou májovou boulí to jde ještě líp.
Jana Kollinová
Obdivuji něžné bílé kvítky svízele a jsem přesvědčená, že životní svízele jsou řešitelné a mají léčivý účinek na ty, kteří se s nimi poperou.
Věra Ježková
Mařinka je lepší než svízel. Taky jsem netušila, že jde o jednu rostlinku. Hodila by se mi. :-)
ivana kosťunová
Ze svízele jsem si občas připravovala čaj v domnění, že působí blahodárně na štítnou žlázu. A teď se dočítám, že to byl lék proti nespavosti. To jsou mi věci.
Zuzana Pivcová
Nechci hledat ve wikipedii, tak se rovnou přiznávám, že jsem se podle názvu domnívala, že jde o dvě různé byliny. Ze svízele jsem měla mast. Název mařinka vonná znám jen obecně.