Člověk jako barva aneb Jak rozeznat typy osobností
Ilustrační foto: pixabay.com

Člověk jako barva aneb Jak rozeznat typy osobností

15. 6. 2018

Také máte někdy dojem, že s někým funguje komunikace jako mávnutím kouzelného proutku, zatímco s jiným se vůbec nemůže rozběhnout? Důvod k tomu spočívá většinou v odlišných typech osobností komunikačních partnerů, s nimiž máme co do činění.

Je nad slunce jasné, že tajemství našeho úspěchu při komunikaci má svůj základ ve znalosti lidí. Kdo dobře rozpozná osobnostní typ svého protějšku a dokáže se zaměřit speciálně na jeho zvláštnosti, tomu nestojí nic v cestě k úspěšnému jednání. Určitě uspějete, když cíleně jednomu typu předložíte jasná čísla a fakta, zatímco jinému typu rychlé návrhy řešení.

Jak je to tedy s rozpoznáním jednotlivých osobnostních typů, k jakému barevnému typu patří váš protějšek a jaká barva jste konečně také vy?

Otázkou, zda jste modří nebo zelení, nemáme na mysli ani zbarvení testovacího zařízení při dechové zkoušce řidiče, ani v přeneseném slova smyslu rozměr vaší závisti, nýbrž model 4 barev, sestavený na základě odborného bádání. Při této metodě se dělí osobnostní typy do 4 barev: červené, modré, zelené a žluté. Toto jednoznačné dělení však představuje pouze ideální stav. Většina lidí tvoří smíšený typ ze všech barev, přičemž se v něm některé barvy projevují jako více a jiné jako méně výrazné.

 

Červený typ
Červený typ osobnosti je netrpělivý a nejraději by hned viděl výsledky. Neustále spěchá a také často přichází pozdě. Má krátký a pevný stisk ruky, nápadnější, mnohdy značkové oblečení. 
Červený typ je kromě toho nápadný též aktivní a gestikulativní řečí těla. Při rozhovoru má někdy sklon k tomu přerušit řeč a začít během hovoru dokonce vyřizovat jiné věci. Rozhoduje se spontánně. Necouvne před konflikty, mnohdy je i aktivně vyhledává.
V práci ho poznáte podle neorganizovaného pracovního stolu. Rád vrší papíry a různé informační materiály na stole a jen tak je nevyhazuje.

Modrý typ
Modrý typ osobnosti je přemýšlivý a činí rozhodnutí po pečlivém přezkoumání všech fakt. Uděláte na něj dojem věcnou argumentací, která je protkána čísly a fakty. Konfliktům jde modrý člověk raději z cesty. Jestliže však jde o čísla a pravidla, dokáže modrá osobnost vystupovat i autoritářsky.
Modrý typ nosí většinou konzervativní účelné oblečení a jeho řeč těla je málo výrazná. Na jednání dorazí vždy včas a dobře připraven.Jeho pracoviště je narozdíl od červeného vždy zařízeno pořádně, avšak někdy dost neosobně.

Zelený typ
Zelený typ osobnosti poznáte podle jeho velmi sympatického způsobu komunikace a pohodlného nenápadného oblečení.  Ale zelený typ není jen komunikativní, nýbrž i ochotný a důvěryhodný poradit druhým. Jeho stisk ruky je přátelský a upřímný, aniž by kdy přeháněl nebo působil dokonce agresivně.
Zelený typ pracuje metodicky a organizovaně, avšak ne vždy je kvůli vysokému vědomí vlastní jistoty otevřen změnám.

Žlutý typ
Žlutý osobnostní typ je kontaktní a kreativní. Jako zelený typ se i on zajímá o lidi, ale je mnohdy tak široce angažovaný, že nemůže dodržet vše, co slíbí. Žlutý typ dokáže dobře naslouchat, ale jen potud, pokud ho to zajímá. Proto má velký okruh známých, ale jen málo blízkých přátel.
Detaily nejsou specialitou žlutého typu. Termíny často nedodržuje nebo si je zadá dvojmo. Vypráví velmi rád anekdoty a historky. Pracoviště žlutého typu je neorganizované a nepořádné a často vyzdobené vlastními fotkami a vyznamenáními. Sám sebe žlutý typ také rád zdobí moderním a občas přehnaným oblečením.

A jak je to u vás, poznáte sebe nebo své partnery či kolegy v jednom z uvedených čtyř osobnostních typů?

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Naštěstí nejsme jednobarevní. Neštěstí je, když máme od každé barvy spíš ty negativní vlastnosti. :-)
Hana Rypáčková
Také jsem batevná šmouha se slabou modrou.
Marie Doušová
Poznávám , že bych si mohla vybrat ze všech barev. Nejsem ani jedna určitá a věřím , že nikdo se nedá zařadit jen do jedné. Připomíná mi to některé horoskopy, kde si také můžete vybrat, co na Vás sedí a co vůbec.Lidé se vždy něčím zabavovali.
Karel Hyndrák
Pro děvčata v cestovní kanceláři je to kritická otázka. Jak ten člověk vleze do dveří, ona okamžitě musí poznat jeho barvu a podle toho s ním jednat. Vykládat modrému (já) jaké je to v destinaci je zbytečné, neb on už to má nastudované. Modrý řekne: Přiveďte mi někoho, kdo tam fyzicky byl, žádné kecy. Viz diskuze v i60 o Podhájské. Modří jsou věrní. Zelení si hezky povídají, ale nic nekoupí. Červení chrastí zlatými řetězy a zajímají je jen slevy. Holt to děvčata nemají lehké.
Libor Farský
Anebo je to všechno jinak a někdo si toto barevné dělení osobností prostě vymyslel jen pro zábavu čtenářů. Někdo šaškovsky kostkovaný ...
ivana kosťunová
Taky jsem se o auru kdysi zajímala, ale to by bylo na dlouhé povídání. Ty čtyři typy barev by se možná daly přiřadit ke čtyřem typům ( cholerik žlutá, flegmatik - zelená, sangvinik červená a melancholík modrá).
Věra Ježková
Zuzko, souhlasím. Nejsem doma, nemůžu se podívat. Jen jsem si vzpomněla, že mi to tak vyšlo.
Zuzana Pivcová
Auru já chápu jinak, ta je podle barev (spektrum duhy) určitým stupněm duchovna a během života se mění.
Věra Ježková
Vůči zjednodušujícím typologiím jsem trochu skeptická. Málokdo bývá vyhraněný typ. Přesto mám zajímavou knihu o auře. (V testu mi vyšlo, že jsem převážně modrá, s trochou zelené.)
ivana kosťunová
Našla jsem se v červeném typu, ale moje oblíbená barva je žlutá - tak teď co s tím ??
Dana Puchalská
Asi jsem zelený typ s modrou šmouhou.