Malta aneb Tři grácie na cestách a jeden muž
Foto: archiv autorky

Malta aneb Tři grácie na cestách a jeden muž

16. 6. 2018

V listopadu 2017 na mě vykoukla na internetu letenka na Maltu za 2000Kč. Jelikož jsem v oblasti cestování rychle se rozhodující, do hodiny jsem měla koupené letenky pro sebe, manžela a dvě kamarádky na konec května 2018. Ještě rychle na Booking .com rezervovat ubytování a expedice Malta se může plánovat!

Letěli jsme s Air Malta 23.5.2018, let byl příjemný, my všichni natěšení. Po přistání na letišti Luqa jsme si zakoupili autobusovou "lítačku" za 21 euro na osobu, která platí ve všech autobusech jak na Maltě, tak na sousedním ostrově Gozo. Autobusem jsme se dopravili na ubytování v oblasti St.Paul´s Bay a ještě odpoledne jsme stihli prozkoumat okolí a zkusit, zda je voda v moři slaná.

24.5.2018 druhý den jsme začali návštěvou hlavního města, Vallettou. Procházka historickým centrem zabere asi 6 hodin, a to samozřejmě nelze vejít všude, kde je to možné. My si vybrali Fort st.Elmo - pevnost, St.John´s Cathedral - nádherná katedrála a The Knights Hospitallers - špitál maltézských rytířů.

Jelikož v teplých krajích nesmí člověk zanedbávat pitný režim, vždy jsme se starali, aby naše lednička večer byla plná zdejšího dobrého vína.

25.5.2018 den třetí - nejznámější památkou Malty je Hypogeum, což jsou podzemní megalitické chrámy. Nám se nepodařilo koupit vstupenku po internetu, tak jsme doufali, že to půjde na místě. Zde se ovšem prodává 20 lístků na den, otvírá se v 9.00 a od 6 hodin se již tvoří fronta, takže jsme to vzdali. Místo toho jsme navštívili Tarxien, což je takové Hypogeum v menším měřítku. Pak jsme si ještě zajeli k jeskyni Ghar Hasan - zde přistávali korzáři - jeskyně je však mimo provoz, ale výhledy na útesy jsou nádherné.

26.5.2018 den čtvrtý a cesta do Modré jeskyně, nejkrásnější přírodní útvar na Maltě. Zde projižďka lodičkou a pak pěšky k dalším neolitickýcm chrámům Hagar Qim a Mnajdra - zde na vás dýchne dávná historie a v info centru vám promítnou moc pěkný 3D film.

27.5.2018 den pátý a neděle. Jeli jsme do rybářské vesničky Marsaxlokk, protože v neděli se zde koná největší trh na Maltě. Byl opravdu obrovský, ale také zde bylo mnoho lidí, jak místních, tak turistů. Odtud jsme udělali krásnou 6 km procházku podél pobřeží do městečka Marsascala a tady se vykoupali, moře však bylo ještě dost studené.

28.5.18 den šestý a výlet trajektem na sousední ostrov Gozo. Návštěva hlavního města Victoria, návštěva Dwejry, kde bylo velké skalní okno, které se však propadlo k obrovskému smutku Gozanů. Ještě jsme se stihli vykoupat v Ramla Bay a trajektem zpět na Maltu.

29.5.2018 den sedmý a návštěva Mdiny - bývalé hlavní město a asi nejstarší na Maltě. Nádherná bílá pevnost, za jejímiž hradbami objevíte spousty památek a nádhernou katedrálu. nezapomenutelný zážitek.  Dále jsme popojeli autobusem  do Dingli Cliffts a udělali si procházku podél útesů. Cestou zpět jsme se ještě zastavili v Mostě, kde stojí Rotunda Santa Marija Assunta s největší kopulí v Evropě. 

30.5.2018 den osmý a poslední, loučíme se s Maltou a za krásného počasí startujeme směr Praha

Malta nás nezklamala a z hlediska cestovatelského ji doporučuji všem, kdo má chuť vyrazit jen tak někam s batohem a zatím k tomu nedostal odvahu - náš věkový průměr byl 62 let.

 

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladislava Danielisová
Dĕkuji za podnětné připomínky k mému článku. Byl to můj první článek na tomto webu a trochu jsem zápasila s jeho vytvořením. Příště určitě fotky budou. Dĕkuji. Vlaďka
Marie Doušová
Moc pěkné vyprávění.
Zuzana Pivcová
Vyhledala jsem si někdejší článek Jiřiny V. a vidím, že už tam o "zázraku" s pumou psala tehdy, tak se omlouvám.
Zuzana Pivcová
Na Maltě jsem byla v květnu 2002 a moc ráda na ni vzpomínám. Ostrov byl malý, snadno přehlédnutelný, všude bylo čisto, všude se dalo domluvit anglicky. Z toho, co jste zde jmenovala, jsem viděla skoro vše. Poznamenaná prací ve vojenském archivu jsem šla navíc do sídla někdejšího generálního štábu za války (podobné jako Churchillův kabinet v Londýně) nebo vojenského muzea. Pamatuji si, že jeden miniaturní megal.chrám byl na zahradě jednoho hotelu, kam jsem došla na radu kolegyně z Prahy, která už tam byla dříve. Snad ještě zmínka o chrámu s kopulí v Mostě. Tam spadla koncem války při nedělní bohoslužbě letecká puma a nevybuchla. Připisovali to Panně Marii. Bomba byla naplněna pískem a vyrobena českými dělníky v Plzni. Normální perfektní sabotáž!
Dana Puchalská
Hezká inspirace. A už se těším na fotky. P. S. Je tam ještě tolik toulavých koček? P. S. Kamarádka jednu dovezla, ale to je už pár let zpátky.
Marie Seitlová
Moc se mi vaše cesta po Maltě líbí. Dala jste nám spoustu informací, za což vám děkuji. Ráda bych ji navštívila.
Naděžda Špásová
Malta je určitě moc krásná. Hlavně, že jste si to všichni užili. Fotky by to určitě potvrdily.
Jiřina Votavová
Příště přidejte pár fotografií. Maltu jsem navštívila 2x a na profilu, když kliknete na mé podtržené jméno, mám článek "České stopy na Maltě" i s fotkami. Azurové okno na ostrově Gozo jsem ještě viděla a vyfotila. ☼