Poklidné pražské ráno
FOTO: autorka

Poklidné pražské ráno

19. 6. 2018

Je krátce po půl osmé. Vycházím z domu. Je polojasno, vane mírný vánek. Vpravo od našeho domu se shromažďují děti před školou, vlevo vedou rodiče do školky své malé caparty. V naší jednosměrné části ulice nejede žádné auto v protisměru.  Křižovatku u školy střeží sympatický policista. V zahradě školky radostně cvrlikají ptáčci. Okolí popelnic a kontejnerů je uklizené.

Směřuji doleva k hlavní ulici na tramvaj. Na přechodu mi ukázněný řidič auta dává přednost. Tramvaj přijíždí včas. Je poloprázdná. Cestující poklidně sedí, zahloubaní do svých myšlenek. Tramvaj pomalu přejíždí přes Libeňský most, který se pod její tíhou ani nezachvěje. Vystupuji na Palmovce a vcházím do metra. Jezdící schody jsou v provozu. Usměvavá kamelotka nabízí zdarma deník Metro. Cestující spořádaně čekají na nástupišti. Nikdo se s nikým nepere, nikdo nepadá do kolejiště. Vystupuji na stanici Vysočanská. Po jedoucích schodech stoupám, protože mi v cestě nepřekáží žádný spoluobčan, stojící proti předpisům v jejich levé části.

Mířím k Rokytce. Na pěšinkách po jejích obou březích venčí nepracující důchodci a důchodkyně své roztomilé pejsky. V čisté říčce se cachtá kachní rodinka. Přicházím k domu, kde bydlí můj přítel. Jsem u cíle.

Nuda, co?

 

Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Jitko, děkuji ti za jiný pohled. Pokud to bylo myšleno dobře, omlouvám se. Nerada bych tu vytvářela vztahové hnusno – dusno. Elenko, díky. :-)
Elena Valeriánová
Ano Věrko, nuda, ale kéž by taková to "nudná" rána byla v naší stověžaté navěky věků. Všechno má své kouzlo, každý den, každé ráno, jen se musíme naučit to kouzlo vnímat.
Jitka Caklová
Věrko, osobně v tom žádnou jízlivost nevnímám. Pravda, do Prahy jedu jen občas a je to opravdu jako sen, ale v porovnání, například s "Pondělky Jindřicha Šídla" je to dost odlišný pohled. Nicméně Ti ze srdce přeji, že takto optimisticky Prahu vidíš :-)
Věra Ježková
Zdenko, nevím, proč opět to vykání, když se máme v přátelích. A té jízlivosti nerozumím už vůbec.
Zdenka Jírová
A pak jste se probudila, že.
Eliška Murasová
Věrko, díky, vybavila se mi příhoda mé přítelkyně.Před pár léty byla v Anglii s mužem u přátel.Jeli vlakem.Při zpáteční cestě domů, s dvěma velkými kufry, je zastihla železnici stávka.Jeli tedy oklikou, s velkými prostoji, dlouho.A ona mi pak vyprávěla."Úžasné, viděli jsme neznáma místa, vesnickou svadbu, zašli jsme si do hospůdky...." a to všechno navíc, no paráda. Je to tedy na nás, jak chceme vidět a vnímat, že?
Věra Ježková
Děkuji moc. Jsem ráda, že jsem vnesla do vašich životů trochu virtuální pohody. :-)
Jana Šenbergerová
Takové nudě říkám pohoda. Ráda se nudím denně. Hezký počin k udržení rovnováhy. :-)
Libuše Křapová
Věrko, :-) Ať je té nudy pro každého z nás co nejvíce :-)
Jitka Caklová
Věrko díky. Až každý každému nechá co jeho jest, pak bude na světě lépe a radostněji ♥
Věra Ježková
Hani, díky. Jitko, zlatá slova.
Jitka Caklová
Každý vidíme pouze to, co sami jsme. To co chceme vidět, to si přivoláme svým vlastním přístupem k dané věci.
Hana Rypáčková
Kolem Rokytky to je moc hezké, bývaly tam divoká zákoutí, ale cyklostezka , cvičící stroje, lavičky, taky jsem tam při návštěvě u syna venčila pejsky.
Věra Ježková
Děkuji opět. „Nuda“ byla nadsázka. A Prahu znám samozřejmě i z horší stránky. Ne však tak, jak ji líčí pan M. N. Těch jeho dramat na mě už bylo moc. Tak jsem chtěla ukázat, že existují i chvíle téměř idylické. :-)
Hana Polednová
Věru, po tvém přečtení jsem si uvědomila, že podobný den jsem prožila nedávno také. Ale cestou metrem nebyli cestující zahloubáni do svých myšlenek, ale 75 % z nich ustavičně bušilo do mobilu a to už mě z té nudy dostalo. Nebo jsem divná a měla bych také ten mobil držet v ruce?
Zuzana Pivcová
je mi jasné, že je to reakce na žižkovské historky. Já když jezdím ráno po osmé do redakce, tak se hodná Praha teprve probouzí. Ti zlobiví asi ještě vyspávají po těch večerních historkách. :-D
Naděžda Špásová
Věrko, ani se nechce věřit, že v Praze může existovat taková idyla. Ale nuda bych tomu neřekla. Hezké ano.
Věra Ježková
Moc vám děkuji. Nikdy by mě nenapadlo to napsat, ale pan kolega mě inspiroval. Tak jsem po pravdě popsala, jak to vypadá, když ráno jedu z Holešovic do Vysočan. Ale musela jsem přemýšlet, aby mě napadly katastrofy, které by se mohly stát a nedějí se. :-)
Libor Farský
Teď jsem, Věrko, zvědav. Dostaneš od pana Nekvasila 5* ???
Marie Doušová
Taková nuda potěší a zpříjemní den. Více takových nudných dní .
Dana Puchalská
No, že by zrovna Věra chtěla jinou "nudu" o tom silně pochybuji. Ale kdyby náhodou ano, tak nevím, nevím.......a silně o tom pochybuji.
Jitka Hašková
Bezvadné! Normální klidný den. Na co se člověk soustředí, to si i přivolá.
Blanka Macháčková
Že by to v Holešovicích bylo jinak než na Žižkově? Nebo je to o tom, co kdo vidíme. To tvoje vidění je mi příjemnější. A já ho mám podobné.
ivana kosťunová
Fakt, Věro, nuda. Pochopila jsem...
Mirek Hahn
:-) Dobrá protiváha tomu seriálu katastrofických pražských obrazů.....