Trenčianské Teplice, lázně, kde vzniklo slovo „robot“
Kavárna, kterou zdobí fotografie z představení R.U.R. FOTO: autorka

Trenčianské Teplice, lázně, kde vzniklo slovo „robot“

19. 6. 2018

Jenom pár kilometrů od česko – slovenských hranic leží v nádherné horské krajině lázeňské městečko Trenčianské Teplice. I v dnešní hektické době oáza klidu a pohody.

Kromě originálních tureckých lázní – Hammam, návštěvníky na lázeňské promenádě zaujme pozoruhodná kavárna v přízemí hotelu PAX. Originální nábytek a výzdoba. Realizace je inspirovaná divadelní hrou Karla Čapka RUR.

Na tomto místě totiž stával léčebný dům Poniatowski, ve kterém v letech 1910 až 1923 působil MUDr. Antonín Čapek, otec Karla, Josefa a Heleny Čapkových, jako lázeňský lékař. Bývalo pravidlem, že v letních měsících zde, v tomto krásném prostředí, členové rodiny trávívali prázdniny.

V roce 1919 sem přijíždí i Karel Čapek s myšlenkou napsat hru, v níž by kromě lidských postav vystupovaly i umělé bytosti. Svěřil se bratrovi Josefovi, že pořád nemůže přijít na to, jak tyto bytosti nazvat. Podle toho, že vznikly v laboratoři, měly to snad být laboři, ale toto slovo se Karlu Čapkovi moc nelíbilo. Bratr Josef hned reagoval: „Tak jim říkej roboti“. A tak se také stalo.

Vzhledem k místu vzniku slova, je možné se domnívat, že pojem robot vznikl ze slovenského pojmu – robotník – dělník. Karel Čapek dokončil hru v roce 1920, koncem téhož roku se měla konat premiéra v Národním divadle v Praze. Shodou náhod však byla odložena na 25. ledna. Aniž to tušili, prvního uvedení se tak nakonec 2. ledna 1921 zhostili členové královéhradeckého divadelního ochotnického souboru Klicpera.  

Během krátké doby byla hra RUR přeložena do více jak třiceti jazyků. Slavila úspěchy na mnoha divadelních jevištích, a tak se také roboti rozletěli do celého světa a tento výraz, včetně nejrůznějších odvozenin, zůstal zachován dodnes. Odkazu spisovatelova otce Antonína si v Trenčianských Teplicích váží dodnes.

Lékař Antonín Čapek se zde zapsal doslova zlatým písmem jako lidumil. Před jeho ordinací se podle dochovaných vzpomínek dcery Heleny Čapkové každý den tísnili pacienti. Velmi pomáhal zejména chudým lidem z horských chalup. Bylo-li to třeba, ochotně léčil i zadarmo, za pár vajíček či konvičku mléka. Po vzniku samostatného Československa v Trenčianských Teplicích stanul v čele revolučního výboru. Nechal zřídit první veřejnou zubní ordinaci na území Slovenska a rovněž zavedl ve školách pro chudé děti zdarma svačiny a obědy. Velmi se zasloužil i o rozvoj kulturního a společenského života lázní.

Po lékaři Antonínu Čapkovi se dnes jmenuje jeden z lázeňských domů, kde probíhají balneologické procedury. Na jeho památku je v prvním patře budovy umístěna pamětní tabule. Karla Čapka připomíná nejen interiér kavárny hotelu PAX, ale i pamětní deska. V lázních se každoročně udílejí Ceny Karla Čapka určené osobnostem, které šíří humanistické myšlenky tohoto světově uznávaného spisovatele a dramatika.

V letošním roce cenu získala Eva Hylmarová, vedoucí Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích a Juraj Sarvaš, slovenský herec, režisér a pedagog. Kromě hry RUR Karel Čapek v Trenčianských Teplicích napsal i hry Loupežník a Továrna na absolutno a první kapitoly románu Krakatit.

 

Alena Kučerová pro portál i60

 

 

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA
AKTUÁLNÍ ANKETA

Budete letos hlídat vnoučata více než v předchozích letech? (Vzhledem k omezenému cestování do zahraničí)?

Ano, budu mít vnoučata na delší dobu než loni

25%

Ještě nevím

19%

Ne, bude to přibližně stejné jako v předchozích letech

30%

Vnoučata o prázdninách už delší dobu nehlídám

26%