Pět nejhezčích chorvatských ostrovů. Na který se vydáte?
Ostrov Rab. FOTO: pixabay.com

Pět nejhezčích chorvatských ostrovů. Na který se vydáte?

21. 6. 2018

Chystáte se letos do Chorvatska? Tady je pět tipů na jedny z nejhezčích ostrovů. Souhlasíte?

Ostrov Krk
Krk je jedním nejbližších chorvatských dovolenkových míst z Česka, s pevninou ho spojuje most a pyšní se několika krásnými starobylými městečky s kamennou dlažbou a kostelem uprostřed. Snad nejkrásnější je Vrbnik s pláží pod centrem a vyhlášeným vínem – Vrbnickou žlahtinou. Té se nedaří nikde jinde. Za vidění stojí také město Krk. Podél moře leží mnoho oblíbených letovisek – Baška, Vrbnik, Punat či Malinska. Nad Baškou objevíte turistické značení, které znáte od nás. Klub českých turistů zde totiž vyznačil několik turistických chodníků, které stojí za prozkoumání. Na další českou stopu narazíte na hřbitově – leží tu Zdeňka Čermáková, první lékařka, která kdy žila na ostrově.

Rab s Rajskou pláží
Nejjižnější z Kvarnerských ostrovů je hornatý, rostou tu borovicové a dubové lesy a jeho východní část je ošlehaná od větru bora. Nejvyšší kopec Straža dosahuje výšky 408 metrů. Navštivte městečko Ráb s půvabným starým centrem a čtyřmi věžemi kostelů. Krásné koupání lze najít také na západním pobřeží u zátoky Sveta Fumija a na poloostrovu Frkanj, který tvoří menší zátoky. Na severovýchodě se jezdí často na Loparský poloostrov, najdete tu jednu z nejoblíbenějších pláží na Jadranu písečnou Rajskou pláží. Na ostrov se dostanete ze Stinice na pevnině nebo z ostrova Krk.

Měsíční ostrov Pag
Češi si také oblíbili podlouhlý severodalmatský ostrov Pag, který měří 60 kilometrů. Ve vnitrozemí místy připomíná měsíční krajinu. Z té se ale dá odbočit na jedny z nejkrásnějších pláží v Chorvatsku. Jsou kamenito-písčité, průzračné, což napovídají jejich názvy – Čista plaža. Tady není možné se ubytovat, je sem nutné dojet.

Za návštěvu stojí starobylé městečko Pag, které mimo jiné proslavily krajky místních žen, ochutnat musíte pažský sýr. Sice se trochu prodraží, ale litovat nebudete. Čtenáři www.60.cz by se měli vyhnout Novalje, kde je jedna z největších diskoték v Chorvatsku a spát se tu chodí až nad ránem. Tedy pokud si nechtějí pořádně zatančit. Na Pag se dostanete přes most nebo trajekty z Prizna.

Ugljan s olivovníky
Severodalmatský ostrov leží na dohled od Zadaru a je osázený olivovníky. Místní zde mluví s tak silným dialektem, že jim mají problémy porozumět i Chorvaté. Nejrušněji bývá v letoviscích Kukljica, Preko či Kali, najdete tu ovšem i mnohem klidnější místa. Vnitrozemí je hornaté, zelené a to především díky křovinám makchie. Navštívit můžete pevnost svatého Michala, která je dominantou ostrova a odkud je krásný výhled na okolní ostrovy i pevninu. Začíná tu také turistická stezka Željina. Na Ugljan se můžete dostat trajektem ze Zadaru nebo přes most z ostrova Pašman.

Brač s nejkrásnější chorvatskou pláží
Brač, největší ze Středodalmatských ostrovů, se může pochlubit nejkrásnější chorvatskou pláží. Je jí 600metrový Zlatý mys u města Bol. Moře i vítr si s ním pohrává, jak uzná za vhodné, a tak několikrát za den změní svůj tvar. Velmi příjemnou atmosféru má i samotné město Brač.

Za návštěvu stojí klášter Blaca založený v 16. století mnichy prchajícími před Turky. Tam je nutné dojít po svých. Stejně jako k Dračí jeskyni, která leží nad osadou Murvica, kde se tak trochu – dovolenkově - zastavil čas. Nejkrásnější výhled na ostrov a moře je ze 780 metrů vysoké Vidovy gory. Na Brač, na kterém prý stojí 116 kostelíků a pyšní se krásnými plážemi, jezdí trajekty z Makarské a Splitu.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
V roce 1985 jsem strávila pěknou dovolenou v kempu blízko Karlobagu, odkud jsme trajektem dopluli k ostrovu Pag. Bylo tam hezky a přivezla jsem si odtamtud zajímavou háčkovanou tašku a jemnou mořskou sůl. Do Chorvatska se nechystám, ale kdo ví ...
Naděžda Špásová
Pro mě je nejkrásnější Vir, tam bych jela hned. Chorvatsko je naše srdeční záležitost.
Jana Slavíková
Do Chorvatska jedu příští pátek a pak ještě na poslední týden v srpnu. Mám to stejně jako dámy přede mnou, je to moje srdeční záležitost.
Elena Valeriánová
Chorvatsko, země, kterou miluji. Je tam krásně, lidé příjemní, moře slané. Byli jsme tam asi 5x, Gradac, Crikvenica, Selce, ostrov Vis a Hvar. Nikdy jsme nebyli zklamání. Plitvická jezera, Split ... Jela bych hned, ale už to asi nedáme.
Jarmila Komberec Jakubcová
Myslím, že Chorvatsko a jeh ostrovy patří mezi nejkrásnější země světa. Já neznám v Evropě lepší moře než jaderské.Než na ostrovy jezdím spíše na pevninu do oblasti Makarské.
Helenka Červenka
Já byla na ostrovech třikrát Hvar a 2x Rab. Chorvatsko je celé krásné!
Zuzana Pivcová
Pro většinu z nás byla za minulého režimu Jugoslávie (hlavně dnešní Chorvatsko) vysněnou a nedostižnou dovolenou. Jeden lékař mi v hovoru řekl, ať si nechám Jugoslávii až na konec, protože se mi pak už nikde nebude tak líbit. Oni mě tam ale stejně nepustili. A popravdě musím říct, že jsem tam nebyla dodnes.