Deklarace práv
Ilustrační foto: ingimage.com

Deklarace práv

1. 7. 2018

Tak jsme měli zase naše úterý s vnoučaty. V praxi to znamená, že děda na ně počká před školou, přiveze k nám a večer zase odveze domů.

Většinou je slyším křičet už ode dveří, že mají hlad, protože ve školní jídelně byl už zase k obědu špenát. A babička má doma vždycky něco lepšího, včetně dortíku nebo zmrzliny. Po jídle si chvíli povídáme a pak přijde na řadu učení. Informaci o počtu a rozsahu domácích úkolů obvykle jistí jejich máma esemeskou. To aby si náhodou naši školáci z pilnosti něco nepřidali…

Linda chodí do třetí třídy, Adam do páté. Linda zvládla barevně propojit zájmena a slovesa patřící k sobě během několika minut. Jiný úkol neměla a mohla si pustit televizi. Zato Adam chudák musel nejdřív procvičit s dědou funkci páky a nakloněnou rovinu, a na mě vyšla deklarace lidských práv. Tak jsme si vysvětlili pojem deklarace a tři nezadatelná práva člověka bez ohledu na jeho národnost a rasu. Větší zájem projevil Adámek o práva dětí, která ho logicky bavila mnohem víc než stále dokola omílané povinnosti. Základním právem dětí je právo na život, jméno a státní příslušnost. Jistě. Ale z výčtu dalších dětských práv měl za úkol vybrat ty nejdůležitější. Ze svého pohledu.

Samozřejmě se mu hned zalíbilo právo na svobodu projevu. Právo na péči rodičů a na zdravotní péči vzal trochu jako samozřejmost. Aby mi udělal radost, vybral i právo na vzdělání. Zaujalo ho taky právo na ochranu před drogami a sexuálním zneužitím.

Ale co ho po čtvrthodině výkladu naprosto uchvátilo, bylo nezadatelné právo dětí na volný čas a odpočinek.

Tohoto práva se s okamžitou platností domohl – a šel se dívat s Lindou na Mr. Beana…

Z deníku tolerantní babičky vylovila

 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Šenbergerová
Jedu pro vnučky. Předškolačku a puberťačku. Bude veselo. Asi se budou divit, co na ně chystám. Jen doufám, že se nakonec nebudu divit já. :-)
Libor Ptáček
A teď to trochu rozvinu. Všeobecná deklarace lidských práv vznikla roku 1948 v OSN. Jinak jsou to jen písmenka na papíru a záleží na každém z nás dokázat tyto principy prosazovat. Jedná se i o běžný každodenní život kdy úředník vás chce oj…., nebo souseda co na zahradě pálí smrady, nebo prodej zboží „šmejdy“, práce exekuční mafie a další. Lidé braňte se, je to jen na vás. Ano, dá to spoustu práce, jako akce je to většinou ztrátové, ale to vědomí že jsem zamezil něčí lumpárně potěší.
Libor Farský
Oceňuji jemný humor autorky. Co se týče uplatňování práv dětí jsou velké rozdíly v rodinách, ale i v celých národech. A bylo tomu tak vždycky. V r.1968 jsem zažil hned u několika rodin v Anglii jak rodiče, podle mne, vůbec výchovu nezvládali. Děti řádily bez omezení a třeba i na návštěvě tomu jen přihlíželi, třeba když vytrhávaly kytky z květináčů. Bylo to v době, kdy u nás ještě byla normální i rákoska, nejen pohlavek.
ivana kosťunová
Vždy žasnu nad tím, jakými přímočaře logickými cestami se ubírají úvahy mých vnuček, a velice ráda s nimi nad různými tématy diskutuji. Vždy mě obohatí i pobaví.