Tip na výlet: Český ráj
FOTO: autorka

Tip na výlet: Český ráj

30. 6. 2018

Exod Blansko - sekce seniorů pořádal ve dnech 17. - 22. 6. 2018 poznávací zájezd do Českého ráje. Ubytováni jsme byli v hotelu SKÁLA  Malá Skála, kde jsme měli možnost využít i saunu, vířivku, masáže a odtud vyjížděli autobusem na mnohá zajímavá místa. Také jsme si prošli i celé okolí hotelu, kde už bydlely ve stanech u řeky Jizery děti ze škol v přírodě. 

Prvním dnem byla zastávka na rokokovém zámku Nové Hrady ve východních Čechách u Litomyšle, kde jsme si prohlédli jak nádherný zámek, tak i překrásné a vzorně udržované zámecké zahrady.

V zámku je umístěna expozice nábytkářského umění, ale měli jsme i možnost navštívit soukromé prostory majitelů. Rodina Kučerova zde už 20 let provádí obnovu a zvelebování novohradského areálu. Rozsáhlé rekonstrukce realizují doposud ze soukromých peněz - zcela bez účasti státu či evropské podpory - zámek i zahrady jsou skutečně překrásné...

Dále jsme vyjeli na Kozákov - nejvyšší horu Českého ráje, a kdo měl zájem, tak si vyšlapal 124 schodů na rozhlednu - byl zde skutečně nádherný pohled do okolí.

Také jsme vystoupali i na Vranov - Pantheon... Hrad na úzkém strmém skalním hřebeni nad Malou Skálou zde stál již v 15. století - na počátku 19. století byl přeměněn na romantický Pantheon. Po cestičkách, schodech a můstcích v areálu jsme se dostali na nejvyšší skálu vyčnívající přes 130 metrů nad hladinu protékající řeky Jizery.

Viděli jsme i Drábské světničky - skutečně všechna skalní města Českého ráje nemají v Evropě obdobu.

Navštívili jsme také zámek Sychrov, který nás všechny zaujal - je perlou regionu Český ráj a patří k nejnavštěvovanějším objektům v Čechách.

V Turnově jsme obdivovali samotné město a měli možnost navštívit muzea, někteří z nás viděli i krátkou přehlídku výroby českých granátů.

Zřícenina hradu Trosky se svými mnoha schody do zpřístupnělých vyhlídek nám dala zabrat - na okolní krajinu jsme shlíželi z vyhlídek dvou věží nazývané Baba a Panna.

Prohlídka celých Prachovských skal byla sice náročná - ale zdolali jsme to většinou všichni a byli za to odměněni krásnými a jedinečnými výhledy.

Cesta lanovkou na Ještěd byla už pro nás jedinečnou hračkou, tak jako prohlídka náměstí v Liberci a překrásné radnice. Následovala cesta autobusem a pak nádherná delší procházka malebným Kryštofovým údolím se svými nádhernými roubenými chaloupkami, orlojem i Domem řemesel.

Jablonec nad Nisou se svými muzei skla a bižuterie nás přímo ohromil svými překrásnými výtvory...

Celý turistický program jsme zakončili v Adršpachu.

Český ráj je krajinou s tím nejkrásnějším jménem, jedinečným způsobem se zde spojují krásy přírody s tisíciletým působením člověka. I když jsem dostala SMS, že celá naše zem je ráj - je to pravda a také to mohu potvrdit.

Ale ty lesnaté vrchy a údolí s fantasticky modelovanými útvary pískovcových skal jsme viděli právě jen tam.

Počasí jsme měli celý týden nádherné - plné sluníčka a pohody i dobré nálady - takže dnes, kdy u nás od rána prší, na to velmi ráda vzpomínám...

PS.  Děkuji Vám všem mnohým a velmi obětavým a nezištným přátelům, kteří jste mi pomáhali na dálku se naučit jak vkládat fotografie k článku i jak mám dělat popisky.

Trochu se mi to začíná dařit i když musím opravdu přiznat, že i občas ještě udělám nějakou chybu. Ale už vím jak na to, za to Vám všem, kteří jste mi dobrou radou pomáhali patří můj velikánský dík...

 

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Ženatová
Díky všem za milá slova. Byla jsem skutečně v ráji...
Dana Puchalská
Krásné povídání i fotky. Kdyby mně to zdravotní stav dovolil jela bych se tam podívat. Tak aspoň takhle se můžu dívat a obdivovat. Naposled jsem tam byla před 30 ti lety. A hodně se toho změnilo k lepšímu. Díky.
Soňa Prachfeldová
Český ráj, to jste měli krásný pobyt, je tam nádherně, pořád říkám, že naše země je líbezná v různých částech. Díky za hezký popis a fotky.
Alena Tollarová
Stihli jste toho opravdu hodně. Většinu míst jsem v průběhu let také navštívila a jen potvrzuji, že Český ráj je zkrátka ráj.
Zdenka Jírová
V tomto krásném koutě Čech jsem byla na jedné z nejkrásnějších svých dovolených.Bydleli jsme v Sobotce a dělali výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Popsala jsem je ve svém článku " Údolím Plakánku na Kost a ještě dále. Tam je co objevovat stále .
Eva Mužíková
Maruško, povedené povídání, hezké fotky. Tento kraj jako jediný trochu znám, přesto jsem se ráda podívala.
Marie Novotná
Moc hezký výlet.Budu s vnučkou nedaleko v červenci,tak jsem se ráda podívala,kam se-možná-také podívám.Děkuji.
Zuzana Pivcová
No, a na jedno z nejhlavnějších - Trosky - jsem zapomněla. Tam jsme lezli na menším srazu vedeném Jíťou. Včetně Helči s malým vnukem Máťou.
Zuzana Pivcová
Z dětství si pamatuji pouze Malou Skálu s krásnou vyhlídkou. A samozřejmě ještě Kozákov, kde se tehdy ještě semtam našly ojedinělé polodrahokamy, a zámek Sychrov. Moc mě potěšily fotografie, děkuji.
Jitka Caklová
Milá Marie, váhala jsem zda na nepřesnost upozornit a pak jsem si řekla, proč ne. Vůbec se nemáte zač omlouvat. Napsala jste moc hezký článek a přiložila krásné fotky. Je dobře, že jste se podělila o tolik krásných zážitků. Začínáme s manželem pracovat na víkendovém íčkařském setkání v Českém ráji, 24. - 26.5. 2019 a proto Váš článek i fotky jsem uvítala. Věřím, že se v tomto termínu do Českého ráje opět podíváte.
Věra Ježková
Maruško, některá místa z vašeho výletu znám. Bylo milé si je připomenout a vidět nová.
Blanka Macháčková
Moc hezké. Článek i Český ráj.
Marie Ženatová
Milá paní Jitko, moc děkuji za Vaše upřesnění a já sama se omlouvám za mou popisovanou fotečku, kterou jsem měla ve svých poznámkách asi špatně napsanou... Ono těch nově poznaných a nádherným míst v Českém ráji bylo skutečně mnoho - ještě jednou se za tuto svoji nepřesnost velice omlouvám...
Jitka Caklová
Krásná procházka mým rodným, malebným, Bohem chráněným Českým rájem a díky za ní. Dovoluji si pouze malou poznámku, Na foto č. 5 se nejedná o Drábské světničky, ale o Valečovské skalní světničky viz. http://www.mesto-jicin.cz/valecov-a-drabovna.php. Drábské světničky jsou po "červené", severně o 4 km dál a mají jinou historii.
Naděžda Špásová
Maruško, moc hezká pozvánka a fotky jsou taky pěkné. :-)