Šlofíček po obědě? Ano!
Ilustrační foto: ingimage.com

Šlofíček po obědě? Ano!

2. 7. 2018

Někdo tomu říká, že si dá dvacet. Někdo, že si dá šlofíčka. Pro jiného je naopak nepředstavitelné jít se prospat během dne. Lékaři se však čím dál více přiklánějí k názoru, že kdo tak dělá, dobře dělá.  

Každý, kdo jezdí do Středomoří, ví svoje. V poledním vedru se tam zavřou obchody, často i restaurace, zkrátka život utichne. Místní lidé si jdou lehnout, trochu se prospat, aby byli čilí večer, pozdě do noci, kdy tam život naopak vypuká.

U nás je k poobědovému šlofíčku trochu jiný přístup. Jeho provozovatelé slyší reakce typu: Ty jsi lenoch. Není ti dobře? Co budeš dělat v noci? Ovšem pozor. Evropská společnost kardiologů vydala zprávu, ve které takové  poležení doslova doporučuje. Jistě, ne každý si může dovolit jít si během dne lehnout. V době, kdy chodíme do zaměstnání, je to prakticky vyloučené. Ale později, v penzi, to možné je, tak proč to nezkusit?

Závěry kardiologů jsou více než výmluvné. „Polední spánek má pozitivní účinky,“ tvrdí autor studie Manolis Kallistratos, který zkoumal čtyři sta mužů a žen ve věku kolem šedesátky, kteří měli zvýšený krevní tlak. Tvrdí, že lidé, kteří si chodili pospat během dne, měli v celodenním průměru o pět procent nižší tlak než ti, kteří zásadně chodili spát až pozdě večer. Snížení tlaku se u těch pospávačů projevovalo trvale, během nočního spánku bylo dokonce nižší o šest procent. Zdá se tedy, že šlofíček měl vliv na jejich celkový trvalý stav. „Ty hodnoty se mohou zdát bezvýznamné, ale snížení o pouhé dvě procent může snížit kardiovaskulární problémy až o deset procent,“ uvedl lékař Kallistratos. Jak se dá odvodit z jeho jména, jde o řeckého lékaře, takže není divu, že chtěl světu ukázat, že přes den pospávající Řekové nejsou lenoši, jak si někdo někdy myslí, nýbrž moudří lidé pečující o své zdraví.

Ve studii lékaři připomínají, že mnohé úspěšné osobnosti si zcela běžně dopřávaly přes den poležení či přímo spánek. Například bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová byla známá tím, že si kolem třetí hodiny zásadně nepřála být rušena. Copak asi dělala? Stejně tak Winston Churchill tvrdí, že mezi obědem a večeří je dobré si lehnout. Další studie amerických vědců ukázaly, že spánek po obědě výrazně zlepšuje pozornost a produktivitu. Není třeba spát dlouho, stačí prý i dvacet minut. 

Jistě, mnoho lidí namítne, že se jim usnout nepodaří. Prý to není třeba, často pomůže jen to, že si člověk lehne, zklidní se, odpoutá myšlenky od toho, co dělal před tím. Spánek přijde nebo nepřijde, každopádně dojde k určitému zklidnění se, k odpočinku. Vědci z Colorada pustili do světa zprávu, podle které děti, které chodí po obědě spát, po probuzení projevují větší zájem o hru, o učení, jsou radostné a veselé. Naopak děti, které po obědě spát nechodily, časem měly úzkosti a byly celkově méně úspěšné než malí spáči.

Mnozí lidé v této souvislosti namítají, že spát přes den nemohou, protože se jim pak nedaří usnout v noci. Lékaři upozorňují, že denní pospání rozhodně nemá nahradit noční spánek. Ten musí být vydatný, hluboký, dlouhý. Takže, kdo zalehne po obědě a vstává v pět odpoledne, nečiní dobře. Zdravý šlofíček má být krátký, jde spíše o jakési zklidnění se a odpočinutí si, než o hluboký spánek. 

Mnozí lidé, kteří si ho pravidelně dopřávají, říkají, že se časem naučili si takový stav navodit, i když se jim třeba zpočátku zdálo, že se jim usnout nepodaří. Zkrátka, pospání se stalo jejich rituálem, úkonem, který se naučili. Takže, pokud někdo bude mít chuť to zkusit a od svého okolí uslyší, že je lenoch, má skvělý argument: Šlofíček je zdravý, potvrdili to vědci.

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Caklová
Den má 24 hodin a 20ti-minutový šlofíček není pro mě mrhání časem, ale vzpruha :-). Znám, ne z vlastních zkušeností co je mrhání časem.
Dagmar Bartušková
Šlofík po obědě je pro mě hrůza. Párkrát za život se mi to nechtěně stalo, a byla jsem jak mrtohlavý šakal nebo chcete-li - jako po pořádném "mejdlu". Škoda každého dne, který se takto spánkem promrhá. Pro mě je vzpruha posezení s prima lidmi a sport.
Jitka Caklová
Já si dám po obědě nejprve ten zákusek + kafíčko a pak hned 20. Po 20ti se automaticky vzbudím a mohu pokračovat v dopolední činnosti. Ale pozor 20 se nesmí protáhnout na 40, 60, ani na 120 :-)
Eva Mužíková
Já si po obědě pospím moc ráda. Nestačí mi šlofíček, musím spát nejméně hodinu, i více.
Věra Ježková
Šlofíček jsem si nikdy nedávala. Když, tak dvacet. Ale velmi výjimečně. Nedělalo mi to dobře. Po probuzení jsem se cítila mnohem hůř než před spaním. Prý to bylo kvůli dětské epilepsii, kterou jsem asi do svých deseti let měla. Nevím. Dnes občas odpoledne odpadnu, ale je to spíš takové ztuhnutí a vypnutí mozku, než spánek.
Marie Doušová
Myslím , že šlofíček po obědě nikomu neublíží a kdo ho potřebuje , ať si ho dopřeje. Já si po obědě dávám kafíčko a zákusek.
Zuzana Pivcová
Zatím jsem stále po obědě pracovala, takže se nějak nenápadně zdřímnout nedalo. Je ale fakt, že někdy, zvlášť, když jsem šla předtím z nějakého důvodu pozdě spát nebo špatně spala, byla ta doba po obědě k nepřečkání. Oči se zavíraly a hlava padala. A když to bylo v archivu ve studovně pro veřejnost, tak to bylo zvlášť náročné. Kdesi jsem četla, že i ti, kteří jsou v zaměstnání, by si měli raději trochu zdřímnout, než se nutit do dalšího výkonu zaháněním spánku, např. silnou kávou. Prý pak stejně podávají menší výkony než ti, kteří si "dáchnou" a pak jsou čipernější.
Helenka Červenka
Poobědní spánek nemění kvalitu nočního spánku. Téměř celý život spím v noci pouze pět hodin a nebudu se kvůli tpomu cpát nějakou chemií. Mé tělo zkrátka po obědě odpadne a když si nemůžu lehnout, snažím se únavu zahánět kávou. A proč bych neměla udělat to, o co si tělo říká? Je to moje tělo a chce po obědě odpočinek i když žádné výzkumy nečetlo :-)
Libor Farský
Opravuji překlep: "mně"
Libor Farský
Životní styl Řeků mě je vůbec velmi blízký.
Margita Melegova
Takove zdrimnuti po dobrem obede je k nezaplaceni, ale potom ven na prochazku.
Věra Halátová
Předevčírem, myslím, že to bylo předevčírem, jste psali o tom, jak senioři jsou nespavci - trpí nespavostí. Tak ať ten, kdo trpí v noci nespavostí, nespí přes den, a pak si nestěžuje.