Řepík lékařský - přírodní dezinfekce
Ilustrační foto: pixabay.com

Řepík lékařský - přírodní dezinfekce

6. 7. 2018

Tato rostlina připomíná svým vzrůstem i květenstvím tolik známou diviznu. Vyrůstá do výšky až 1 metr,dole má růžici listů a květenství je uspořádáno do klasovitého hroznu.

Najdeme ji podél cest,na loukách i na okrajích lesa.Vyhovuje jí spíše sušší stanoviště s dostatkem sluníčka. Užíváme jak květy tak i listy.

Léčebné účinky
je to protizánětlivý prostředek na zanícenou a mokvající kůži,působí díky taninům i svíravě a protiprůjmově,mast podporuje hojené ran,ale i velmi dobře úinkuje na křečové žíly či bércové vředy,zevně se používá při hygieně ústní dutiny a hltanu

Koupel proti bolestem
Do 1 litru vroucí vody vsypeme 250 gramů nasekané natě. Necháme projít varem a krátce probublat.Poté odstavíme a necháme přibližně 30 minut vyluhovat.Tím směs zchladne a můžeme jí přecedit(ale také nemusíme) do vany s teplou vodou. Ideální je koupel v trvání 15 až 20 minut.

Mast na bércové vředy
250 gr bílé vazelíny nebo domácího škvařeného sádla zahřejeme v hrnci,dokud nezačnou stoupat bublinky,pak dobře smícháme s dvěma hrstmi jemně nasekaných listů i květů řepíku.Důkladně promícháme a necháme znovu zpěnit.Znovu promícháme ,odstavíme z tepla a necháme ležet asi 24 až 48 hodin. Poté mírně zahřejeme,přecedíme přes plátno a necháme ztuhnout.

Jaterní čaj s řepíkem
Nasekanou nať řepíku promícháme se stejným množstvím listů mařinky vonné a svízele přítuly,které také nasekáme. Na 1 litr čaje dáme asi č lžičky této směsi,přivedeme k varu,zalijeme a necháme vyluhovat 10 minut.Přecedíme a můžeme ho pít po menších dávkách několikrát denně.

 Úvodní foto je ze stránky Pixbay. Informace jsem čerpala z různých knih o bylinkách co jsem za léta nasbírala. 

Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Řepík - možná ho vidím občas na mezi a považuji ho za diviznu. Jsem překvapená jeho rozsáhlýmí účinky.
Libor Farský
Já bych ho od divizny nerozeznal. To víte, rodilý Pražáček. :-(
Zuzana Pivcová
Při nějaké příležitosti jsem to tu již psala. Řepík mi poradil nějaký starý pán před lety, když jsem si poškodila nehtové lůžko a nedalo se to zahojit. Byl náhodně v lékárně, kde jsem se ptala, co s tím. Koupele mi opravdu hned pomohly. Díky.
Soňa Prachfeldová
Řepík je pro mne zázračná bylinka. Často si z něho vařím čaj, když mi není dobře.