Chipki
FOTO: archiv autora

Chipki

5. 7. 2018

Na klávesnici píšu velmi rychle a s chybami. (Ani nechtějte vědět, co jsem prve napsal místo „píšu“). Nejčastěji se mi totiž stává, že napíšu písmenko, které je těsně vedle toho správného. Takže ze Stalina byl (už v době spacích strojů) obvykle Sralin. Někdy i rpohodím dvě písmenka, ale to se mi už dlouho nesralo. Místo mohou píšu zásadně mlhou. Místo evaluace (hodnocení) píšu obvykle evakuace. Místo Lenka – Lebka. Jednou jsem se podepsal jako ˇXepelka. Ještě že se mi „nepovedl“ háček nad X.

Jindy se mi tam přimotá jedno sousední navíc. Za že nebo se se mi skoro vždycky nalepí ještě r. Orpavdu si nevymýšlím, mně se stávají takové sprosté chybky docela často.

Někdy se ale jedno písmenko záhadně vynechá. Tak jsem třeba jednou napsal, že přijedu v srnu. Odpověděli, že měsíc sren neznají. To já taky ne. 

Píšu (zas tu byl ten sprostý překlep!) do své vědecké práce strnutí místo stárnutí. Kolegové jsou vyvejení, co to je za slova. Já nevím, kde se to ve mně bere. V hlavě mi část moku asi obsadil nějaký buřič a ten mi dělá štoky…

Špatné je, když slepě spoléhám na autoamtický opravovač slov. Takhle jsem jednou do redakce poslal příběh, v němž měla být věta: „Pan vedoucí mě tím pěkně vykolejil.“ Co myslíte, že se tam objevilo? Že mě pan vedoucí pěkně vykojil. To mám za to, že mé oči nekontrolují ty pracky.

Nedávno jsem psal dopis sestře Věře. Milá Brtp! A poslal. Hned mi volala: „Co blbneš? To jsi snad psal někomu jinýmu?“ „Prosím tě, komu asi?“ „No nějakýmu Brtp!“ Tak jsem se šel podívat na klávesnici a hádejte, co mi provedla. Trochu se posunula doleva, takže jsem mačkal klávesy, které byly vpravo od Very. (Psal jsem jí schválně slovensky, abych jí připomněl, že někdy před 55 lety se o ni na konverzatoři ucházel slovenský spolužák. Takže jsem se těšil, jak vtipně jsem ji doběhl…) 

Místo volného píšu někdy vilného a jednou jsem dokonce napsal vinného – a je to vždycky jen o písmenko, tak by se snad mohl ten čtenář dovtípit! Ale mě prostě nebaví neustále orpavovat po sobě chybi.

Zrovna nedávno jsem při hodnocení projektu napsal: „váš sloní komentář“. Ministerstvo mi to vrátilo s poznámkou, že nerozumí.

Když toho začne vypadávat víc, vypadá to asi takhle: Byl jsem opravdu poděšen, že náš rezident Eman chce prohloupit stahy s Pruskem.

 

Minipříhoda z jedné mé mailové korespondence, když mě čtenáři mé knihy Maléry a já zvali na čtenářskou besedu. Psali: „Opravdu byste přijel, pane Oldřichu?“

Odpověděl jsem: „Já vám s radostí píšu: Nano!“ To nemělo být Náno, nýbrž Ano, zkrátka se to tam nějak připletlo a já to po sobě nečetl.

Zpátky přišla odpověď: „To jste myslel vážně, nebo jste psal nějaké ženské? My jsme tohle nečekali.“ – Nevím, co čekali. Prostě já tak píčšu. Nano.  

Vím, že se to nestává jen mně. Někde jsem četl článek o ochranáři přírody, který pracuje na jedné jihomoravské radnici. Pochvalně se tam psalo: „Na místní radnici vede odbor životního prostředí a páření, skokanů chodí každý rok pozorovat do jednoho z okolních rybníků.“ To mě úplně uhranulo – mají odbor páření! Nejradši bych se tam rozjel, kdybych si tehdy nezapomněl poznamenat, odkud to je.

Pěkné jsou dvojznačné titulky, například v MFDnes 30. ledna 2017: „IKEM evakuovat nebude, už se topí.“ – To je docela rána! Už se tak topí, že ani nemůže evakuovat. Chudáci pacienti pod vodou.

 

A takhle to jde pořád. Už mě napadlo, že bych měl do i60 přestat spát, protože popravy mě skutečně vyčerpávají. Co mylíte?

Tak se pěkně mejte!

Hodnocení:
(4.7 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Jsem rád, že jsem vás pobavil. Na fotce jsem taky já, chipki dělám v každém věku...
Hana Práglová
OLDŘICHU,super.Nejsi sám.Kdyz se psalo perem-i matur.písemky,nikdy jsem po sobē nic nečetla.I jsyby tam byla chyba,nemēla jsem svhopnost ji najít.Ted jsem si dlouho myslels,že je to totéž.Jednoz jsem text přečetla a zdésila se překlepů. ALE CO,HLAVNĚ,ŽE JSME RELATIVNĚ ZDRAVÍ.NE?,, Ale
Ilona Kolářová
Klávesnice na počítači oproti mobilu to je ještě celkem luxus oproti mobilu, poněvadž ten prevít mobil mi opraví slovo dle svého uvážení, aniž bych ho o to žádala a pak vznikne úplný nesmysl.
Danuše Onderková
Oldřichu, bezva a nikoli k zamyšlení. V dobšě,kdy jsem si pořidila první mobil a s brylemi na dalku žhmouřila na malou klavesnici jsem synovi napsala tak nesmyslnou smsku, že jsme se tomu smáli dost dlouho. K mému potěšení, se ale dovtípil co jsem v nesmyslných slovech chtěla říct. Tak překlepům zdar ať se máme čemu smát. Smích přece prodlužuje život a já se směji ráda.
Libuše Křapová
Tak tohle znám až moc dobře. Zýsadně ve vlovech píšu p místo o, místo čárky m a podobně. Na ukázku vám tenhle příspěvek nebudu nai opravovat :-) jste tady jen chytří lidé, jistě mu porozumíte :-)
Soňa Prachfeldová
Vtipné a že se dá český jazyk pěkně komolit .
Blanka Macháčková
Chyby děláme všichni, ale vytěžit z toho takový článek jen Mistr.
Libor Farský
Nic si z toho nedělejte, evakuace, evaluace nebo ejakulace, vždyť jsou následky podobné...
Zuzana Pivcová
Mám zde notebook a pozoruji, že má některé docela vyběhané klávesy, takže musím dávat pozor na vypadlá písmena, pokud klepnu příliš slabě. Ale je fakt, že nejsem sama. Nacházím to i v došlých čtenářských článcích. :-D Díky za "veselou notu".
Marie Doušová
Chybičky a překlepy se někdy vloudí ,no a co, vždyť jsme jen lidé a myšlenka je někdy rychlejší něž sledování psaní. Vtipný článek.
Naděžda Špásová
Tohle mi dělá tablet. Na PC zas takový rychlík nejsem, takže to celkem jde.
Věra Ježková
Oldřichu, pobavil jste mě. Také mám slova, která na první pokus nenapíšu správně snad nikdy. Např.: základní, vzdělávání, představa. Nepřesávejte spát, když to zníte.
Dana Puchalská
Super!!!