Jít s kůží na trh
ilustrační foto: pixabay.com

Jít s kůží na trh

7. 7. 2018

Všichni to rčení známe a víme, co je tím myšleno. Ne každý je však přizpůsoben k tomu, aby opravdu byl odhodlán na ten trh jít. Takové vystoupení má totiž za následek spoustu negativ. Můžu se ztrapnit, nemusím mít pravdu, s mým názorem spousta lidí nesouhlasí, spousta lidí si řekne – co je to za blbce, rozpoutám nekonečný řetězec názorů, ve kterém se ve výsledku všichni ztratí…

Ať jsou politici, jací jsou, jedno jim nelze upřít. Jdou se svojí kůží na trh. Nemohou vystupovat anonymně, což jim přináší výše zmíněná negativa.

Další skupinou lidí jsou ti, pro které se trhem stává virtuální svět internetu. Mají možnost komunikovat a vyjadřovat své názory veřejně a beztrestně (ve většině případů) a to k čemukoliv. Jedinou podmínkou je kdesi se registrovat a hurá do toho. Tento typ komunikace mě nikdy neoslovil. Nekomentovala jsem články na veřejných portálech, ani jsem komentáře jiných nesledovala. Měla jsem vždy ráda přímé debaty z očí do očí a komunikačním kanálem se pro mě stávaly hospody, hospůdky a posezení s kamarády.

To vše se změnilo se vstupem na i60. Systém – vy mi dáte prostor uveřejňovat mé články a názory a já vám za to dám v plen své pravé jméno. Vím, že bych se klidně mohla registrovat pod jménem Fialka Modřínová a většině čtenářů by to bylo jedno (vždyť kdybych si dala jméno Eva Zezulová, nikoho by ani nenapadlo, že to není jméno skutečné). Ale já se nechci skrývat. Nejde o čtenáře portálu, ale o mé známé, ke kterým se mé příspěvky v menší či větší míře dostávají. Jsem to já se svými myšlenkami, názory a mé uveřejněné pravé jméno mě nutí k přemýšlení. Neublížím? Neztrapním se? Mám skutečně pravdu? Co má rodina, nebudou se mým dětem posmívat, že mají trhlou matku? Obhájím svůj názor před svými nejbližšími? Anonymita není ochrana osobních údajů. Anonymita je selhání osobní statečnosti obzvlášť před svými známými.

Už jen přemýšlení o tomto příspěvku mi dalo víc práce než jeho napsání. A za nejdůležitější moment považuji kliknout na ikonu zveřejnit. Pak teprve půjdu se svojí kůží na trh. A věřte mi, že až toto udělám, pak se na některé vaše komentáře vůbec netěším.

 

 

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Nejlépe se cítím být ve své kůži, ale neskrývám se pod cizím peřím, tedy jménem. Vždyť to půjčené jméno může být někoho jiného a ten by se pak necítil ve své kůži, když by se obhajoval , že on to není...Nejmilejší jsou mi íčkaři při setkání osobním. A tak je mi i milá fotka u jména.
Soňa Prachfeldová
Výborný článek. Myslím, že každý,á máme svůj vlastní rozum a jednáme podle toho. Na i60 jsem od samého začátku . Můj přístup k přispívání - ať jsou to články, či fotky, je takový, abych se nemusela stydět za to, co zveřejním, ať už je to povídka, či fotky. Na trh s vlastní kůží chodíme ve skutečném životě i virtuálním a věřte , lidé nejsou hloupí a poznají předstírání, či falešné kamarádství. Ještě se zmíním o politickém odstavci. Budou komunální volby a my jako Nezávislí - Patrioti obce musíme sbírat podpisy lidí, zda nám důvěřují. Politické strany tak nemusí, je zaštiťuje jejich rodná strana. Půjdu se svou kůží na trh - sbírat podpisy . Trochu mi vadí, když zadám své jméno, kolik je toho napsáno , ale nemám se za co stydět. Tak se nebojme přátelé jít se svojí kůží na trh !
Elena Valeriánová
Přečetla jsem si článek i všechny komentáře. Za dobu, co jsem na portálu jsem napsala docela dost článků, básniček nebo spíše pokusů o ně a uveřejnila nespočet autorských fotek. Jsem ráda, že se za sebe nemusím stydět a mohu se podepisovat pod to, co vytvořím svým vlastním jménem. Při hovoru se ráda lidem dívám do očí, virtuálně to nejde a tak beru "jako pohled do očí" používání vlastního jména. Anonym ve mně nevzbuzuje důvěru stejně jako podání ruky ve stylu "leklé ryby". Paní Blanko, oznaceni "počin týdne" si váš článek určitě zaslouží.
ivana kosťunová
Samozřejmě že si to pamatuju, i to, co s tím bylo spojené. Rozebírat to už nebudu, jen bych si nepřála, aby se to vyřizování osobních účtů znovu opakovalo. Pobavil mě ten výraz před představbou :)) To bychom se taky mohli poučit z krizového vývoje ??? :)) :))
Radovan Cakl
Ivano K., nač ty jmenovité invektivy? Pokud jsi byla na íčku nějakou dobu před přestavbou, tak si vzpomeneš, pokud jsi spravedlivá a objektivní, že používání částí článků z internetu ve vlastních článcích bez uvedení citace, nebo vydávání stažených fotek z netu za vlastní, bylo, i když ne jediným, ale jedním z důvodů zrušení několika členských profilů. To jen pro upřesnění.
Blanka Macháčková
Děkuji za vaše příspěvky a upozornění. Vše špatné je pro něco dobré. Teď už si budeme dávat pozor.
Radovan Cakl
Dovolím si opravit tvrzení autorky článku v diskusi, že popisky k úvodním článkům dává redakce. Pokud autor/ka článku nepřiloží úvodní fotku, doplní ji redakce včetně uvedení zdroje, jako pixabay.com, atd. Pokud ale fotku autor/ka přiloží, většinou autorství fotky uvádí pod článkem. Když autorství pod článkem není uvedené, redakce zřejmě oprávněně předpokládá, že fotka je autora článku. Právní odpovědnost za oprávněnost zveřejnit fotografii jde za autorem článku.
ivana kosťunová
To mohu potvrdit, také se mi to označení objevilo pod fotografií u jednoho mého článku. Byla jsem na to ale upozorněna , a požádala jsem redakci o opravu. A o tom to je. Mám-li pochybnost o něčem, upozorním nejdříve soukromně autora, případně redakci. Žasnu, kolik lidí je ochotno veřejně cupovat autory za většinou nechtěné chyby plynoucí z neznalosti. A to jsem si myslela, že ty hony na lidi už přestaly. Vylučovat ? Paní Caklová, a co klečet do kouta na hrách, to byste nechtěla posílat ??
Zuzana Pivcová
Jíťo a ostatní, označení "Archiv autorky" pochází ode mne. Označuji tak úvodní fotky k připraveným článkům, u nichž neznám zdroj. Pokud je jasné, že jde o vlastní fotky, dám "Foto autor/ka". Pokud u článku není nic, více či méně pracně hledám v dostupné fotogalerii a označuji "Ilustrační foto...". Pokud tam je fotka a nevím, odkud, což se někdy stane, volím neutrální výraz "Archiv...". Dana už teď zdroj označuje. Každý zprvu neví, jak se vším zacházet.
Jitka Caklová
Pokud napíši článek a přiložím fotografii s názvem "archiv autorky", tak to musí být, buď fotografie vlastní, nebo rodinného příslušníka, ale i v tomto případě ho mohu uvést jako autora. Archiv mohu mít jakýkoliv, ale pokud se jedná o fotografie stažené do "mého archivu" z internetu, pak je mojí povinností uvést zdroj. Pokud to neudělám, je to, ne přímo krádež, ale přinejmenším uvádění čtenáře v omyl. Pamatuji, že za tyto a podobné prohřešky se po odhalení z tohoto portálu vylučovalo, jako ponaučení pro ostatní.
Oldřich Čepelka
Mě taky ta bytost ZH zaujala, v 08:17 reagující. Bylo to podle scénáře, že nejlepší obranou je útok (vybrala si autorku). Pak šikovný únik změnou tématu. A nakonec to poučení "Invektivy internetových idiotů ignorovat!" O kom to jen psala,že? :-)
Jitka Caklová
Děkuji Z.H. 8.7.2018 08:17 za osvětu. D. M. Ruiz také píše, že vším co člověk říká a píše o druhých, tak tím vlastně vypovídá o sobě samém. Takže, když jste mi nedávno na chatu napsala, že jsem "mešuge", tak mě těší že dle D.M. Ruize mám v tomto jasno, 4 "i" nevyjímaje.
Naděžda Špásová
Blanko, souhlasím s tím, co jsi napsala. Už několikrát jsem se vyjadřovala k anonymům na i60 a vadí mi pořád. Nemám hroší kůži, taky proč? Za své jméno se nestydím, rodině je jedno, co si zveřejňuji a na vnučku se vždycky zeptám. Jsem pouze na tomto portálu a jinam se ani hlásit nehodlám. Taky jsem ráda, když si můj příspěvek přečtou moji známí, ale i ti, které neznám. Na anonymitě je vždy něco divného. Když budu chtít, aby o mě nikdo nic nevěděl, tak se nebudu zviditelňovat na veřejném portále. Na FD je několik jmen, která nejsou evidentně pravá a to mi taky vadí. A autorské fotky neřeším vůbec. Blanko, třeba jsou za těmi anonymy nějaké slavné osobnosti a bojí se, abychom je my, obyčejní důchodci, o něco, nedej bože,.nežádali. :-)
Jana Kollinová
Bojím se chvíle, kdy se mi stane virtuální svět reálným. Jsem babička a snažím se vysvětlovat vnoučatům, která občas propadnou videohrám, že tudy cesta k vítězství nad padouchy nevede.
Marie Doušová
Jsem docela krátce na i 60 a nikdy by mě nenapadlo si měnit jméno a nebo být anonymní. Vždy si stojím za tím co vypustím z pusy a foto dávám také jenom svoje. Proč lidi se kterými se chci přátelit , uvádět v omyl. Za sebe se nemusím stydět a schovávat se za někoho vymyšleného. V životě jsem si zažila spousty bezpráví ,ale stále věřím , že nás slušných a přímých lidí je hodně. Blanko článek je velmi pěkně napsán a věřím , že nás pod svým jménem je hodně.
Blanka Macháčková
Paní Zorko, jste bezesporu chytrá žena, už proto se divím vaší anonymitě. Váš odhad je správný. Co ale není správné, je váš názor na "ukradenou" fotografii. Autora pod titulní obrázek dává redakce. Proč by archiv autorky nemohl obsahovat obrázky z pixabay, obzvlášť jsou-li volně přístupné? Pane Čepelko, vaši diskusi jsem dohledala. Omlouvám se, že můj článek vyznívá jako váš plagiát, ale již v tuto dobu byl napsaný. O to víc mě těší. že jsou naše názory téměř identické. Paní Aleno, vůbec se nemusíte omlouvat za váš poznatek. I když portál I60 probíhá ve virtuálním prostředí, je pro mě naprosto reálným. Proto jsem tento článek napsala. Děkuji za v š e c h n y vaše názory.
Zorka Horká
Ať už si lidé myslí cokoli,cokoli dělají nebo říkají,neberte si to osobně.Názory druhých odpovídají tomu,čemu tito lidé věří,a proto ať si o vás myslí cokoli,ve skutečnosti se vás to netýká.Vždy to vypovídá jen a jen o nich.(citace Miguel Ángel Ruiz Čtyři dohody).Moralizovat a při tom přehlížet a tolerovat zlodějny? Jde vám to skvěle....přeji všem ať jste tu samí takoví ti "křišťáloví."A Boží mlýny s.r.o. melou to je jisté.Vzpomeňte,jak ten pán křišťálovější než křišťál dopadl. Všichni níže se vyjadřující přece vědí,proč paní B.M. tento článek napsal.Je to reakce na moje u pozornění, že p. Puchalská má většinu svých článků "ozdobenou" úvodní fotkou staženou z internetu a přesto trvá na tom, že jsou to fotky její autorské.Nereagovala na několik měsíců stará lehká upozornění a na přímé dotazy odpověděla lživě.Ke zlodějně elegantně přidala lež.Dvěma kliknutími zjistíte původ fotografije.Na to eseróčko spoléhám a doufám,že některý článek s kradenou fotkou si přečte skutečný autor fotky nebo majitel autorských práv.Ani ho nemusí převzít Seznam.K ochraně svého soukromí mám závažné důvody.I nadále se budu držet rady vyšetřovatele PČR a sice zásady čtyř i:Invektivy internetových idiotů ignorovat!Dovolím si to shrnout - zlodějka a lhářka ze mě nebude,ale ani podporovatelka těchto hnusů.Vyjadřovat se nebudu k ničemu, abych nepopudila "poslední spravedlivé."
Marie Ženatová
Díky za Váš článek. Jsem moc ráda na i60. Je to můj úplně první ranní rituál se sem nakouknout, pročíst a když mne nějaký článek velice zaujme, zvořile na něj reagovat...
Zdenka Jírová
Vždy se podepisuji svým pravým jménem. Nikomu nenadávám, někdy souhlasím, někdy ne, ale tak už to v životě bývá.
Oldřich Čepelka
Milé dámy, opravdu velmi krásné názory od vás všech, cítím to stejně, viz moje diskuse s panem nebo paní Z. H. na chatu Politika od 3. 7. večer. Chci jen dodat: i60 je veřejný prostor, protože je dostupný veřejnosti. Představte si, že přijdete s přáteli do hospody a tam si k vám přisedne někdo anonymní, bude celý zahalený a uvidíte jen štěrbiny s očima. Je to muž nebo žena? On (ona) s vámi začne komunikovat, chvílemi vtipně, chvílemi urážlivě, vůbec nevíte, co má za lubem. Člověk si obvykle nebere kuklu a nevydává se za někoho jiného, když chce hovořit jako dospělý s dospělými. Asi se chce jednostranně bavit nebo snad škodit a být přitom beztrestný. Ve slušné společnosti bychom takovou osobu z hospody vykázali.
Eva Mužíková
Se svojí kůží chodim na trh ráda.
Alena Tollarová
Také já se mohu podepsat pod slova tohoto článku a vlastně i ostatních komentátorů. Portálem se potuluji 4 roky. Zpočátku jsem se otvírala asi víc než bylo zdrávo. Párkrát jsem dostala za vyučenou a jsem mnohem opatrnější. Určité rubriky na chatu občas navštívím jen proto, abych jako člen redakční rady byla jakž takž v obraze o dění. Docela často se nestačím divit a rozpačitě se usmívám nebo nechápu. Svou parketu jsem si tu, doufám, našla a v této pozici je mi dobře. Nevím, proč bych neměla vystupovat pod svým opravdickým jménem. A jsem ráda za každého človíčka, kterého poznám i osobně.
Ilona Kolářová
Děkuji za článek Blanko. Jsem toho názoru, že kdo zde chce vystupovat anonymě, ať sem raději neleze. Snad jsme portál dospělých lidí a ne puberťáků. Když navíc ještě někdo má nehoráznou drzost, že nenapíše jediný článek, neuveřejní jednu jedinou fotografii, ale zato v kritizování a navážení se do ostaních je přeborník, je to opravdu hodně smutné. Pro mě to zkrátka není parťák a takového člověka ingoruji. "Chceš mi něco říct? Tak se mi ukaž a předveď co umíš a nebuď srab, ať vidím, s kým mám tu čest."
Marcela Pivcová
Souhlasím s Vašimi názory, Budu-li chtít před kýmkoliv vyslovit svůj názor, musím předem počítat s tím, že nebudou všichni volat: Výborně! Mohu se setkat i s všeobecným nesouhlasem. Právě tak ani já nemusím souhlasit s jinými názory, mnohdy ale záleží na formě podání nesouhlasu. Zastávám přímost, avšak dostatečnou zdvořilost.
Dana Puchalská
Co říct víc než DĚKUJU. Moc zajímavý článek a tolik pravdy. Ano jít s kůží na trh není snadné. Je to někdy i dost smutná realita. Taky nevím proč bych se měla skrývat pod nějakým smýšlenym jménem. Jednou jsem to já a nevím proč bych se neměla za to, co řeknu nebo napíšu, podepsat.
Jitka Caklová
Blanko, dík za článek, který pro mě má velkou vypovídací hodnotu. "Tisíckrát" si mohu říkat, když někam přicházím s "otevřeným srdcem" a bez úmyslu ublížit, že nedostanu políček a on nakonec stejně přijde, což ve virtuálním světě platí dvojnásob. V reálném světě si protivník nedovolí říci do očí to, co si dovolí naťukat do klávesnice. Ze všeho jsem se vypsala v článku "Příchod - odchod - návrat" a ze Zuzčina příspěvku, u tohoto článku, mám ve výši očí opsáno: "Nejhorší je mít pocit, že člověk dělá něco proti své vůli, aby se mu druzí nesmáli, nevyhýbali, aby se zkrátka začlenil. To je horší než zůstat sám." Na štěstí, díky i60 vím, že už sama, jak jsem byla před prvním vstupem na tento skvělý portál, už nikdy nebudu.
Věra Ježková
Blanko, jak asi víš, než jsem se rozhodla jít kůží na tento trh, nějakou dobu mi to trvalo. Hroší kůži rozhodně nemám, někdy se ve mně ještě ozve rozklepaná dušička s otázkou: Co si o mně pomyslí…?. Čím déle zde ale jsem, tím více si uvědomuji, jak jsem sama sebou, a pokud mě něčí (ne)reakce zamrzí, snažím se z toho rychle otřepat. Jedno vím jistě: Stojí mi za to zde být už kvůli několika lidem, jichž si vážím. Shodou okolností jsou to hned ti uvedení pode mnou. Ty samozřejmě. A několik dalších děvčat se jistě dovtípí, že je mám na mysli. (Na své známé jsem v této souvislosti nikdy nepomyslela.) Díky za článek. :-)
Zuzana Pivcová
Osobně s kůží na trh chodím na tomto portálu od začátku. Pokud budu mít pocit, že to ohrožuje mé soukromí, které je pro mě přednější, tak zde skončím. Jsem tu dobrovolně a jako někdo jiný nevystoupím. Blanko, článek má pro mě opět mimořádnou hodnotu jako ten předchozí. Říct Děkuji je málo.
Jana Kollinová
Dovolím si oponovat vyjádření, že "anonymita je selhání osobní statečnosti obzvlášť před svými známými." Virtuální realita má svá rizika, je nemilosrdná bez ohledu na skutečnost, zda vystupujete pod svým jménem nebo jako anonym a nemilosrdně se chopí každé slabiny autorem sdílené a tím se vůbec neliší od interakce lidí v reálném životě. Osobní statečnost ve virtuálním světě nemá své opodstatnění. Patří do reálného světa a má své individuální podoby a projevy. Šetřete si pozitivní energii na věci pro Vás důležité a spoléhejte sama na sebe. Cokoli řeknete, může být zneužito proti Vám. Omlouvám se za pesimistický, ale reálný poznatek po několika letech ve virtuálním světě. Přesto stojí za to dát svoji kůži na trh! Jsou zde přátelé nápomocní radou i reálnou pomocí a budete se ráda vracet v očekávání, že právě ono pro Vás důležité sdílení najde szpřízněnou duši.
ivana kosťunová
hroší kůži má každý kdo veřejně prezentuje své názory jak formou diskusí, tak třeba svými postřehy v článcích, nebo verši, kterými dává lidem nahlédnout hluboko do svého nitra.
Libor Farský
Výborně. Ovšem Vy, Blanko, nepíšete tak, abyste musela mít hroší kůži.