Boj s rakovinou prsu je někdy i bojem s byrokracií
Ilustrační foto: pixabay.com

Boj s rakovinou prsu je někdy i bojem s byrokracií

6. 7. 2018

ONKO Unie, o.p.s., zahájila další část kampaně „NEJSEM na odpis“ videem, kterým se pokouší upozornit na překážky spojené s léčbou rakoviny prsu v České republice.

Krátkým spotem, který opět vytvořil český ilustrátor Jan Hofman, poukazuje na dlouhé lhůty správních řízení nových léků v ČR v porovnání s evropskými zeměmi.

Z průzkumu zveřejněného v loňském roce společností Quintilesims (nyní IQVIA) plyne, že průměrná doba od registrace nového léku až do jeho distribuce pacientům je například v Německu dlouhá 3 měsíce a v Rakousku zhruba 6 měsíců. V České republice se inovativní léčby nemocní dočkají až po téměř 18 měsících. Podle údajů nezávislé společnosti iHETA, která zpracovala analýzu správních řízení onkologických léků v ATC skupině L01 od roku 2012 ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv, je čas do vydání finální hodnotící zprávy průměrně 448,5 dne (v rozmezí 48–1295).

„V případě rakoviny je čas rozhodujícím faktorem a často je to právě to, co lidem schází. Prodlužování ze strany byrokracie tak způsobuje, že se musíte smířit s léčbou, která pro vás není tou nejvhodnější z dostupných možností,“ říká Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie.

Při žádosti o úhradu nového a v ČR zatím nehrazeného léku na základě výjimky podle § 16 mohou pojišťovny úhradu pacientovi odmítnout v případě, že se podle jejich posouzení nejedná o jedinou možnost léčby. „Tento § 16 je aktuálně předmětem mnoha odborných debat,“ říká Petra Adámková a dodává: „Můžeme se bavit o jeho přesné definici a smyslu, výjimečná možnost úhrady léčby by ale pro pacienty měla být do budoucna zachována.“

 

 

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

TÉMATA