V Hradci Králové začala
výstava děl malíře Kupky

V Hradci Králové začala
výstava děl malíře Kupky

20. 9. 2012

V Galerii moderního umění v Hradci Králové byla zahájena komorní výstava děl malíře Františka Kupky a sochaře Otto Gutfreunda. Je nazvaná Umění ve službách národa a představuje málo známé období v tvorbě obou umělců, kteří se společně s dalšími českými dobrovolníky zapojili do bojů první světové války.

„Když vypukla první světová válka, tak se oba ve Francii přihlásili do cizinecké legie a působili ve známé rotě Nazdar,“ řekl ředitel hradecké galerie Tomáš Rybička. Vystavené jsou například skici, které vznikaly přímo na bojištích a v zákopech či Kupkovy návrhy státních symbolů, uniforem pro československou armádu a návrhy řádů a medailí.

Součástí výstavy jsou také čtyři cenná Gutfreundova díla, postavy vojáků z první světové války. Sochař je vytvořil společně s Emanuelem Koreckým v letech 1924 - 1925 pro tehdejší Památník odboje. Všechny vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Vojenského historického ústavu v Praze.

Expozice bude přístupná do 30. prosince, více informací o hradecké galerii je možné najít na www.galeriehk.cz.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage
PRODUKT TÝDNE

Pořiďte svému mazlíkovi kvalitní krmivo. Konzervy Brit Mono Protein jsou vhodné pro psy s citlivým zažíváním, alergiemi a potravinovou intolerancí. Více zde.

produkt týdne.jpg

 

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.