Typická dovolená Čechů. Co to je?
Ilustrační foto: pixabay.com

Typická dovolená Čechů. Co to je?

10. 7. 2018

Dva týdny, v Česku, autem, na místo s objednaným ubytováním. Ideálně ne dražší než za pět tisíc na osobu. To je podle aktuálního průzkumu nejčastější podoba dovolené.

Užít si nyní v létě v nějaké podobě dovolenou se chystá sedmdesát pět procent Čechů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Rondo Data. „Nejvíce , téměř polovina lidí si bere dovolené dva týdny, tři týdny si bere sedmnáct procent lidí a týden patnáct procent,“ uvedl Tomáš Kučera, jednatel společnosti, která průzkum prováděla.

Co se týká míst, vede Česko. V naší vlasti se letos chystá trávit volno přes pětačtyřicet procent lidí. Nejčastěji jezdí po vlastní ose, tedy autem. Co se týká zahraničí, vede klasicky oblíbené Chorvatsko, následuje Slovensko, Itálie, Španělsko, Řecko, Egypt a Turecko. Dvacet pět procent dotázaných uvedlo, že se chystá využít služeb nějaké cestovní kanceláře. Mezi ty, kteří nejčastěji cestují s cestovkou, patří senioři a rodiny s malými dětmi. Naopak mladí lidé, bez dětí, častěji volí způsob, že si sami zabookují letenku i ubytování a vyrazí bez služeb cestovní kanceláře.

Průzkum však potvrdil jednu českou specialitku. A tou je tleskání v letadle. Mnoho cizinců si totiž dělá legraci z toho, že mezi českými turisty je zvykem při přistání tleskat. Ne, opravdu to není běžné, nejčastěji je ten jev vidět v charterových letech pořádaných cestovními kancelářemi, tedy u typických dovolenkářů. Ale že by někdo tleskal například v normálním linkovém letu z New Yorku do Buenos Aires? Opravdu ne. V průzkumu se k tleskání přiznalo třicet šest procent Čechů. Uváděli, že to berou jako projev poděkování pilotům za kvalitní a bezpečný let. Devatenáct procent Čechů uvedlo, že sice netleskají, ale tleskání ostatních jim nevadí. Přes šest procent se vyslovilo v tom smyslu, že jim tleskání spolucestujících připadá trapné a netleskli by si za žádnou cenu. Pozoruhodné, jak i taková banalita dovede lidi rozdělit na různé skupiny, které si nerozumí, že?

Autoři průzkumu se také ptali, co si vlastně Češi pod pojmem dovolená představují. Zda poznávání, aktivitu nebo povalování se. Padesát sedm procent lidí uvedlo, že se snaží kombinovat obojí. Tedy, že si chtějí odpočinout, ale zároveň být aktivní, tedy něco poznat, prožít, zkusit něco nového. Pokud cestují po Česku, považují za ideální částku investovanou do dovolené pět tisíc korun na osobu. Jen osm procent lidí považuje za ideální utratit při letní dovolené před třicet tisíc korun na osobu.

Cestovní kanceláře se shodují, že se v posledních letech takzvaný typický český turista hodně změnil. Jednak zestárnul. Lidé středního a vyššího věku tvoří jejich výraznou klientelu. Stal se náročnější. Jinými slovy, už ví, co chce, už něco viděl, někde byl a nebojí se vyslovit svá přání a představy. Už tolik nešetří. Lidí, kteří cestovali s konzervami, výrazně ubylo. I mnozí senioři, kteří si nemohou dovolit finančně vyskakovat, berou dovolenou jako čas, kdy si dopřejí více, než v běžném životě po celý rok. A tak si buďto rovnou zaplatí polopenzi nebo all inclusive, nebo se stravují sami, ale občas si vyrazí do místní restaurace.

I toto léto se však potvrzuje, že dopřát si týden či dva v jiném prostředí, je pro většinu lidí nezbytnost a že je úplně jedno, jestli jde o lidi mladé nebo o seniory. Cestování prostě baví většinu Čechů.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Bratan
V autobuse taky tleskáte řidičovi? Nebo v tramvaji?
Jan Bratan
V autobuse taky tleskáte řidičovi? Nebo v tramvaji?
Miluše Hasenohrlová
Nevidím důvod,proč posádce letadla a hlavně pilotovi po přistání nezatleskat.Je to skvěle odvedená práce. V divadle přece taky tleskáme hercům, kteří jsou také jen v zaměstnání.
Jan Bratan
A nebyl jste někdo na dovolené tady? http://hotel-lipno.cz/cs/ jestli jo tak jaké to tam je
Zuzana Pivcová
Před startem vždycky představí pilota a posádku, takže to pro nás není anonym. Mám zkušenost, že naši kapitáni mají až na výjimky velmi kvalitní přistání, hladký dosed. Zatleskám jim s chutí, protože v tu chvíli už vím, komu. Ano, mluvím o charterových letech. Na dopravních linkách, kde mě s ostatními cestujícími nic nespojuje, netleskám, to bych byla sólistka.
Věra Ježková
Už jsem neletěla hodně dlouho. Tleskání v letadle se mi líbí. Taky bych tleskala, kdyby se mnou letadlo v pořádku přistálo.
Zdenka Jírová
Již dlouho nelétám, ale nevidím na tleskání nic zvláštního. Považují snad Češi za směšné, že se někteří lidé modlí a děkují bohu za šťastné přistání? Myslím , že je na každém , jak se projevuje. Hodnotit proto národ , že jsme burani, tak já bych dotyčnou anglickou dámu zase hodnotila jako snobku.
ivana kosťunová
A za nešvar bych to nepovažovala- je to spíš řekněme- roztomilá zvláštnost.
ivana kosťunová
No já bych spíš řekla, že buranství je neocenit dobrou práci, a proto je mi úplně jedno, co tomu kdo říká.
Věra Halátová
I jiné národy mají své "speciality", jak se vyjadřuj Vratislava Hoffmanová, zřejmě odbornice na vše. Když lidi baví v letadle tleskat, ať tleskají. Asi tím vyjadřují své pocity. Autorka říká, že je to banalita. Takže je to běžné, ne. Autorka cestuje letadlem výhradně z Buenos Aires někam na dovolenou, nebo snad pracovně? Jaký má tento článek význam? Čechové, netleskejte pilotům za to, že se jim podařilo přistát?
Soňa Prachfeldová
V letadle nevím, ale když jedeme jako KS na výlet panu řidiči zatleskáme , za bezpečnou jízdu a jeho to fakt těší .
Hana Rypáčková
Taky zdravení ve výtahu šokuje. Nemyslím ve svém domě, kde se známe. Byla jsem zvyklá spíš na cestivání na vlastní pěst, ale sama bych zvolila cestovku...Kam s ním?(pselm)
Jarmila Komberec Jakubcová
Bohužel tleskání v letadle při přistávání patří k největším nešvarům českých turistů. Když jsem poprvé letěla s cestovkou Avetour do izraele (před 10 léty) letělo nás cca 40 turistů. Při přistávání v Tel Avivu se Češi roztleskali a izraelský kapitán společnosti EL AL z toho byl dost v šoku. Naprosto nechápal co se v letadle děje. To samé jsem zažila do Dubaje společností Emitaries. Věřte mi, že fakt se to nikde v světě se netleská. Považuje se za samozřejmé, že pilot dělá svou práci dobře a potivě. Nechci ze sebe dělat chytrou, ale je to prostě skutečnost. Jinak pak nás považuji tak trochu za burany. Co mi řekla jedna anglická dáma při přistávání v Praze v loňském roce.
Karel Hyndrák
V televizi běží seriál Letecké katastrofy. Z něj vyplynulo, že přistání je nejrizikovější moment letu = trefit se při bočním větru. Už jsem to zažil. Hezké je, když při závěrečném rolování v ČR hraje Smetanova Vltava (už jsme doma! Přežili jsme.) Hercům taky tleskáme, když se jim podaří dohrát hru až dokonce.
ivana kosťunová
A to já bych si zatleskala. Každého potěší, když je jeho dobrá práce oceněna. Problém je, že letos zase asi nic, žádné zahraničí, žádné letadlo...
Jarmila Komberec Jakubcová
Přizná se, že se vždy cítím trapně když lidé při přistání tleskají. Nikdy jsem to nedělala a ani by mně to nenapadlo. Létám často - několikrát do roka i na pravidelných linkách zahraničních společností kde jsem to nikdy nezažila. Před třemi týdny jsme se vraceli s manželem z Albánie a naši turisté tleskali jako o život. Co se týče stravování volím AL nebo plnou penzi.