Cvičení vás udrží v kondici a prodlouží zdraví
Joga patří k nejlepším k cvičením pro seniory. Foto: www.pixabay.com

Cvičení vás udrží v kondici a prodlouží zdraví

11. 7. 2018

Chcete vrátit ztracenou kondici, posílit tělo i kardiovaskulární systém a třebas i spálit nějaké ty tuky a zhubnout? Ani s přibývajícím věkem se nemusíte vzdát pohybu. Jde jen o to, najít ten správný, který vás bude bavit.

Pro to, aby senioři začali nebo v pozdějším věku i vydrželi cvičit, jsou důležité tři věci: musí mít chuť sami se sebou něco dělat, najít si partnera na cvičení, protože zpravidla sami do nových vod jen tak nevyrazí a musí najít stimul, proč a pro koho se chtějí hýbat - většinou si řeknou, že to dělají pro sebe, protože chtějí být zdraví. A právě k tomu jim pravidelný pohyb pomůže,” říká Jitka Hofmannová, instruktorka cvičení pro seniory z Fitness Studia Louny, která spolupracuje se Svazem aerobiku a fitness Fisaf.cz.

Vědci přišli na to, že přirozený pohyb je ten nejlepší lék i na spoustu zdravotních neduhů - v tomto věku to už není úplně o maximálním spalování tuků, ale o posílení kardiovaskulární činnosti, celkovém zpevnění těla a především o tom, že se senioři  stanou ohebnějšími a pohyblivějšími, což je pro ně v tomto věku to nejdůležitější.

“Populace stárne, seniorů přibývá a především u žen roste více a více povědomí o tom, že hýbat se prostě musí a musí začít včas. Na svých lekcích mám šedesátnice, ale taky třeba téměř osmdesátiletou paní, pohyb není o věku, ale o tom chtít něco dělat,” dodává Jitka Hofmannová s tím, že pro všechny lidi, nejen pro seniory, pro štíhlé i silnější, je zásadní, aby trávili čas na čerstvém vzduchu, procházkami. Svému zdravotnímu stavu pak můžete přizpůsobit jejich tempo i délku, ale je vážně stěžejní chodit na procházky každý den. K procházkám venku navíc nepotřebujete žádné pomůcky a vyrazit můžete v podstatě hned a odkudkoliv kamkoliv.

U skupinových lekcí se soustřeďte na osobnost instruktora
Na skupinových cvičeních je pak vždy zcela stěžejní osobnost, zkušenost a vzdělání instruktora. Populace stárne, ale senioři chtějí zůstat aktivní - a daří se jim to. Je to dáno i tím, že přibývá pohybových aktivit pro tuto cílovou skupinu. Například Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz pořádá kurzy školení pro instruktory nazvaný Cvičení se seniory. “Právě tady se dozví vše, co pak při práci s nimi budou potřebovat. Ten, kdo cvičí se seniory, nemůže jen tak skákat, dělat s nimi příliš rychlé pohyby apod. - vše je nutno provádět pomalu, přistupovat k cvičícím individuálně, vědět, kdo má jaké zdravotní problémy, co může, a co už ne. Důležité je ptát se a přistupovat k seniorům citlivě - psychologická stránka je totiž na takovémto cvičení velmi důležitá. Podstatou lekce by pak mělo být zpevňující cvičení a protažení a především je nenápadně navádět k lásce k pravidelnému pohybu. Pro seniory je právě cvičení často celodenní událostí, jsou vděční, za to, že se jim někdo věnuje a vnímá jejich pocity - a také, že je něco baví - obojí je stejně důležité jako pohyb samotný,” upozorňuje Jitka Hofmannová.

Vydejte se na jógu, spinning nebo kruhový trénink
A jaká cvičení jsou pro seniory vhodná? Například plavání, které svaly krásně protáhne a výborná a velice populární je dnes jóga, která už má svá různá zaměření a každý si v ní tak může najít to své. Vhodná jsou jakákoliv cvičení určená pro seniory - mnohá jsou poklidnější, ale výjimkou není ani kruhový trénink zaměřený na jejich možnosti nebo zapojení míčových her do lekce, která by měla být vždy pestrá. Od určité věku se už ale nedoporučuje velké aerobní cvičení, skákání, trampolíny apod. Na druhou stranu - ženy, které jsou aktivní mohou zvolit spinnink nebo třeba i alpinning - po boku se zkušenou instruktorkou samozřejmě. Mnoho seniorů se bojí sportu kvůli špatnému stavu kloubů a mají strach, že se jejich situace zhorší. Jitka Hofmannová je ale jiného názoru:Platí obecné pravidlo, že když budeme mít zpevněné svaly, klouby budou držet. Bolesti kloubů často pramení právě z toho, že nemáme vazy a svaly zpevněné. Často jsou důvodem výmluvy, proč nic nedělat. Důležité ale je v takovém případě docházet alespoň na rehabilitaci, když už ne cvičit.”

Nejdůležitější cvik je chodit vzpřímeně
Na skupinovém cvičení by měly být protahovací cviky náplní každé hodiny. Často se provádějí na zemi ve stabilizovaných polohách a za pomoci zkušeného instruktora, který pak poradí i co a jak provádět doma. “Doma si pak senioři mohou zkoušet posilovací a protahovací cviky, které se naučí a ověří si jejich správnost s instruktorem na cvičení. Nejdůležitější cvik podle mě ale je, aby dokázali přes den co nejvíce udržet správné držení těla a chodit vzpřímeně. U šedesátnic je to pak často jednoduchý cvik na posílení pánevního dna, který mohou provádět kdekoliv. Dalším nenásilným “cvičením” je pak také jakákoliv činnost posilující jemnou motoriku rukou od čištění příborů po smotávání ponožek - dnes je vše automatizované a právě toto dělá seniorům v poměrně brzkém věku problém. Doporučuji pořídit si domů overbal - stojí pár korun a krásně si s ním procvičíte celé tělo - namasírujete si s ním záda, hýžďové svaly, uvolníte zápěstí a zlepšíte i jemnou motoriku,” doporučuje Jitka Hofmannová.

Nezapomeňte na odměnu
Pokud se vydáte na skupinové cvičení, ideální je pestře vedená šedesátiminutová hodina. Před cvičením odborníci nedoporučují jíst těžká jídla - cvičení často probíhají po ránu a je lepší dát si energičtější jídlo až po něm. A protože se jedná především o společenskou událost, klidně pak vyrazte do kavárny a dejte si za odměnu dort a kávičku...

Hodnocení:
(4.3 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Tollarová
Navážu na to historkou z rehabilitace, kde mi rhb sestra řekla, že dost lidí (hlavně mužů) na předepsané cvičení vůbec nechodí a myslí si, že je zachrání různé ty magnety apod., kde nemusí nic dělat, jen ležet.
Jitka Caklová
Álo to mi připomnělo, jak jeden známý, který se dostal se svými problémy, přes řadu odborníků až k docentovi a po vyšetření pravil: "To je ale debil, on mi řek, že prej mám málo pohybu. Jen než nakrmím prase, slepice, králíky........, celý den se nezastavím a von mi vůl jeden řekne, že mám málo pohybu. Některým lidem zkrátka vysvětlit nelze, že je rozdíl mezi "pohybem" a "pohybem".
Alena Tollarová
Já to cvičení poslední dobou nějak flákám a poznám na sobě, jak mi chybí. Jen chůze to nespraví. Chce to protáhnout celé tělo.
olga skopanova
Sama jsem se přesvědčila o prospěšnosti cvičení at sama doma nebo ve fitku a všemi těmi výmluvami proč to nejde lidé jen zkrátka škodí sami sobě.
Jitka Caklová
Při detailnějším pohledu má dívka v popředí kolena blízko u sebe a přes ně i přes prsa má hlavu nezdravě sklopenou k zemi. Pro začátečníky je dobré, mít dle potřeby na patách a pod čelem destičky z polyuretanové pěny, aby páteř v této poloze byla co nejvíc v jedné rovině. Prosím ale, není to kritika, ale poznatek z kurzu.
Danka Rotyková
Také mám nejraděj chůzi. Když je pohoda, uvnitř i zvenku, jdu svižně, žádné loudání. Pak jako bonus přjde i dobrý pocit z pohybu. Doma mi nejvíce vyhovuje protahován. Jóga se mi moc líbí, ale ani já nemám trpělivost (nevím kde se vytratila).
Věra Ježková
Přirozený pohyb je pro mě chůze. Na jógu nemám trpělivost. Líbí se mi, co napsala Jitka.
Jitka Caklová
Dokud nejsem přesvědčená, že cvičím hlavně pro svůj dobrý pocit a vlastní dobrou kondici, tak je lepší necvičit vůbec. Osobně jsem chodila do kurzu jógy, abych se naučila správně při cvičení dýchat a prociťovat, který cvik, na kterou partii v těle působí. Po půl roce jsem skupinové cvičení jógy opustila s pocitem, že už mi nemá co dát a od té doby, cvičím v klidu domova. Nárazové cvičení na povel, alespoň podle mých zkušeností, je k ničemu a pravidelné, alespoň 3x týdně ve fitku vyjde téměř na stejno jen víc leze do peněz. A není z rovna příjemné ztrapňovat se před děvčaty o 20-30-40 let mladšími a o 10-20-30 kg lehčími viz. úvodní foto. Do této polohy trvá secsakramensky dlouho se propracovat.