Kokoška pastuší tobolka - léčivý plevel
FOTO: pinterest.com

Kokoška pastuší tobolka - léčivý plevel

18. 7. 2018

Určitě ji všichni známe. Roste planě téměř všude. Na loukách, v lese, u cest, na zahradách a na záhonech mezi rostlinkami. Je to dost úporný plevel, ale má léčivé účinky.

Užíváné části
Listy, květy a plody. Sbíráme je od března do listopadu. Uchovávat na další rok je zbytečné, protože by se léčebné účinky ztratily.

Léčebné  účinky 
Zastavuje vnitřní i vnější krvácení, proto se používá proti hemeroidům, nadměrnému menstruačnímu krvácení a při krvácení z nosu. Pomáhá při bolestivé menstruaci. Příznivě působí při potížích s močením a při písku v močových cestách.

Pozor - patří mezi silně působící rostliny, nepřekračujte proto doporučené dávkování a neužíváme ji dlouhodobě. 

Nálev proti bolestivé menstruaci a hemeroidům
5 gramů sušené rostliny zalijeme šálkem vroucí vody a necháme 10 - 15 minut vyluhovat. Pijeme 3 šálky denně.

Proti křečovým žilám
Pomáčkame čerstvou nať, přiložíme na postižené místo, překryjeme obvazem a necháme aspoň hodinu působit. Opakujeme dle potřeby každý třetí den, ne častěji 

Při krvácení z nosu 
Nať pomačkáme a zasuneme ji do nosu nebo z ní vymačkáme šťávu a tu nakapeme do nosu.

Tinktura proti močovým kamenům
Připravenou tinkturu dle základního předpisu a 8užíváme 10 kapek ve sklenici vody 3x denně. Tinkturou můžeme také potírat bolavé nebo ochablé svaly.

Tinkturu připravíme tak, že do 1 litru lihu nasekáme 250 gramů rostliny. Uzavřeme a minimálně na deset dní postavíme na teplé místo - ne však na přímé slunce. Každý den nádobou proklepeme, potom přefiltrujeme. Tinkturou uchovávejte v tmavých lahvičkách.

S využitím zdroje: Zelená lékárna

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Až ji potkám, utrhnu ji, aby si ji mohla maminka cpát do nosu. V poslední době z něj často krvácí. Ještě znám Kokošku ze Šíleně smutné princezny. :-)
Dana Puchalská
Ano. Říká. Je to další ze zázračných bylinek.
ivana kosťunová
Jo. tak tu znám.
Naděžda Špásová
Tak tuhle bych asi poznala. Danko, a říká ti něco krtičník?
Zuzana Pivcová
Neznám, jak vypadá, ale mezi léčivkami ji už v hlavě mám, díky.